Nie je všetko sestra, čo sa blyští

Poslanci odhlasovali novelu zákona o liekoch, ktorého súčasťou bol pozmeňujúci návrh meniaci síce iba jednu vetu, ale dopad tejto zmeny je značný. Navrhujú, aby sa zdravotnícky asistent nazýval praktickou sestrou...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (43)

pričom sa nemení ani jeho vzdelanie, ani kompetencie. 

VZDELANIE

Zdravotnícki asistenti absolvovali iba štvorročné stredoškolské vzdelanie s menej ako polovičným počtom hodín praxe oproti sestrám. Sestry dnes musia mať vysokoškolské (po novom) vzdelanie s praxou min. 4600 hodín alebo stredoškolské a bohatú mnohoročnú prax na pozícii sestry (po starom). Bežný človek vďaka zmene názvu nedokáže rozoznať, aký zdravotnícky pracovník s akou úrovňou vzdelania stojí pri nemocničnej posteli jeho blízkeho. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tak, ako sa za ostatných 20 rokov vyvíja celý svet okolo nás, vyvíja sa aj medicína. Preto má podľa mňa zmysel aj zmeniť systém vzdelávania sestier - vyžadovať vyššie vzdelanie, zvyšovať nároky, kvalitu. Celý vyspelý svet sa takto správa, požaduje aspoň bakalárske vysokoškolské vzdelanie. Slovensko sa pridalo začiatkom milénia. 

Áno, poznám ten argument o skvelých sestrách, ktoré kedysi vychovali stredné zdravotnícke školy. Doba sa ale výrazne zmenila a kvalita štúdia na týchto školách jednoducho klesla. Zároveň klesla aj kvalita uchádzačov. Iste, môžete nesúhlasiť, ale pripomínam, že táto diskusia je vlastne bezpredmetná. Či sa budú volať asistenti alebo sestry, o pacientov sa budú starať tí istí ľudia, budú mať presne tie isté kompetencie a presne to isté vzdelanie ako pred zmenou zákona. Akurát naštveme všetky sestry, ktoré sme donútili roky študovať vysokú školu, ak chceli byť sestrami a teraz nimi nazveme aj tých, ktorí to robiť nemuseli. A znemožníme bežným ľuďom rozoznať úroveň vzdelania a kompetencií jednotlivých zdravotníkov. A o to ide. 

SkryťVypnúť reklamu

SESTRY BAKALÁRKY SÚ VRAJ NEKVALITNÉ

Medzi argumentami za zmenu názvu asistenta na sestru zaznieva, že na bakalárske štúdium na sestru sa hlásili gymnazisti, poľnohospodári, ... - proste maturanti akéhokoľvek odboru. A takéto sestry bakalárky bez zdravotnej strednej školy sú vraj nekvalitné. Aj o podstate tohto argumentu pochybujem, pretože zabúda na to, že budúce sestry sa počas bakalárskeho štúdia venovali celé 3 roky odborným predmetom a praxi, nie matematike, slovenčine, angličtine, ako musí stredoškolák pripravujúci sa na maturitu. 

Ale hlavne je to opäť irelevantný argument. Zmenou názvu asistenta na sestru predsa nerušíme možnosť študovať po akejkoľvek strednej škole ošetrovateľstvo na vysokej škole. Takže sestry bakalárky bez zdravotníckej strednej tu budú aj naďalej. 

SkryťVypnúť reklamu

KOLABUJÚCE ODDELENIA

Ďalším argumentom pre túto zmenu má byť, že nám kolabujú oddelenia, lebo nemáme dostatok sestier. Ak ideme situáciu riešiť podľa tejto logiky môžeme zmeniť zákon tak, že napríklad aj sanitárov, masérov, alebo fyzioterapeutov nazveme sestrami a zrazu máme sestier dostatok. Problémom ale je, že nikto z nich nemá vzdelanie a kompetencie sestry. Rodičia sa pri lôžku svojho dieťaťa obávajú práve nedostatočných schopností a skúseností zdravotníka, nie názvu jeho povolania.

Okrem toho, v súčasnosti máme na oddeleniach nedostatok asistentov a zároveň nedostatok sestier. Ak premenujeme asistentov na sestry a nezmeníme kompetencie ani počty na oddeleniach, čo tento návrh nerobí (!), ako sa zmení stav? Veď pracovníkov je rovnaký počet, len sa inak volajú. 

SkryťVypnúť reklamu

Navyše, to že ,,praktické sestry" budú ďalej registrované v komore medicínsko-technických pracovníkov a nie v komore sestier len dokazuje, že ide skutočne len o zmenu názvu. 

PRAKTICKÁ RIADITEĽKA, PRAKTICKÝ POSLANEC

MUDr. Suchánek ​- spolupredkladateľ (Oľano): “Nemôžeme vychovávať absolventov pre zahraničie.” Môj ctený opozičný kolega má pravdu, absolventky strednej zdravotníckej školy získajú totálne nekompatibilný diplom pre prácu v EU. Minimálne možnosti mobility znamenajú samozrejme silnejšie postavenie zamestnávateľov pri rozhodovaní o nízkych platoch. 

Ing. Blanár​ - spolupredkladateľ (SMER - SD): "Verím, že ministerstvo zdravotníctva nadviaže na tento krok ďalšími opatreniami." Takže oni naozaj počítajú s tým, že "praktická sestra" sa stane základným kameňom pre "sestra"?!

A čo ak by sa asistentka riaditeľa premenovaná na praktickú riaditeľku stala základným kameňom riadenia firiem. Môžeme uvažovať aj o tom, že by sa praktický poslanec, teda asistent poslanca, stal základným kameňom parlamentarizmu. Iste, v niektorých prípadoch by to bolo na prospech veci, avšak nedá sa hovoriť o tom, že by to bolo správne riešenie.

PREČO TIETO HLÚPOSTI?

Skutočným cieľom je znížiť tlak na politikov, aby sestrám nemuseli zlepšovať podmienky a zvyšovať mzdy. Na to by totiž museli začať byť efektívni, vziať peniaze z rozpočtu iného rezortu, alebo zvyšovať odvody ľuďom. Všetky možnosti sú podstatne náročnejšie ako premaľovať iné povolanie na sestry a vyvolať zdanie, že ich máme dostatok. Oblbovanie ľudí im totiž ide lepšie. 

Výsledkom bude, že tie najlepšie sestry zo Slovenska budú ďalej odchádzať do zahraničia za lepšími podmienkami a vyšším platom. A Fico s Dankom sa naďalej budú predbiehať, kto si sociálnym balíčkom kúpi voliča, kým o vašich blízkych sa zatiaľ budú starať menej kvalifikovaní zdravotníci. K tomuto úspechu blahoželám špeciálne svojim opozičným kolegom spolupredkladateľom Suchánkovi (Oľano) a Šebovej (Sme rodina), ktorí sa kvôli takejto absurdite spojili so SMEROM a SNS. 

RIEŠENIA

Sestry si zaslúžia vyššie platy, ochranu pred zneužívaním, stabilitu v povolaní a spoločenské uznanie. 

Vyššie platy sestrám dosiahneme takto:

- Darčeky typu vlaky zadarmo, ihrisko do každej dediny so smeráckym starostom,... a pod., budeme rozdávať až potom, keď bude celý zdravotnícky personál spravodlivo ohodnotený. A po uspokojení ďalších priorít.

- Príspevok za poistenca štátu budeme znižovať (posledné roky znižovaný vládnou koalíciou na historické minimá) až potom, ako bude celý zdravotnícky personál spravodlivo ohodnotený. 

Zvýšenie platov a zároveň vyššiu ochranu pred zneužívaním dosiahneme tak, že prinútime všetkých zamestnávateľov v zdravotníctve (aj štátnych) dodržiavať nariadenia, vrátane personálnych normatívov. Nastavíme kontrolu a sankcie tak prísne, aby sa neoplatilo pri absencii sestry hodiť prácu na jej kolegyne, pridávať služby, nepreplácať a kamuflovať dochádzku, čím zvýšime dopyt po sestrách a zamestnávatelia o ne začnú reálne súťažiť. Že nie sú? Tak budú musieť súťažiť so zahraničím.

Stabilitou je neprinášať takéto retroaktívne narýchlo predkladané novely zákona. Stabilitou je dlhodobá vízia a koncepčná práca s personálom zdravotníckych zariadení. 

Spoločenské uznanie sa začína v správaní sa politickej reprezentácie k ľuďom, ktorí ju zvolili. Aj k sestrám. Nebudeme ich preto vynechávať z diskusií o zákonoch, ktoré sa ich týkajú a nebudeme podávať zákony zbabelým a pokútnym spôsobom mimo pozornosti verejnosti. Ani keď sme študovaní lekári. Vlastne, najmä vtedy nie. 

Ďalšie naše riešenia pre zdravotníctvo nájdete TU. 

Sledujte politikov, ich správanie priamo ovplyvňuje vaše životy.

Volám sa Janka Cigániková, som tímlíderkou SaS pre zdravotníctvo a spolu s kolegami bojujeme v parlamente za to, aby sa na Slovensku oplatilo pracovať, podnikať a žiť. Na Facebooku ma môžete sledovať TU , na Instagrame TU a na YouTube TU.

Ak sa vám text páčil, podporte ho zvýšením karmy pod blogom, zvýšite tak jeho čítanosť. Ďakujem.

Janka Bittó Cigániková

Janka Bittó Cigániková

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  156
  •  | 
  • Páči sa:  1 059x

Lepší svet pre mňa nie je frázou, ale každodenným úsilím. Pracujem na sebe, aby som mohla k takému svetu prispieť. Mám dvoch synov, vyštudovala som riadenie verejnej správy a manažment zdravotníctva a som tímlíderkou SaS pre zdravotníctvo a poslankyňa NR SR. Zoznam autorových rubrík:  ZdravotníctvoBoj za práva žienVojna na UkrajineNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu