Nápad, že slúžiť LSPP (lekárska služba prvej pomoci) sa nebude celú noc nie je nový, koketovalo sa s ním už dávno. Tieto pohotovosti sú vraj po 22hej vyťažené minimálne a poväčšine neakútnymi stavmi. A tak sa ex-exminister Drucker s prezidentom Slovenskej lekárskej komory, pánom Kollárom dohodli, že sa teda pohotovosť skráti. Kollár požadoval ústupky tu a tam, Drucker ustúpil výmenou za to, že lekári tie skrátené pohotovostné služby budú akceptovať. Preto dal do zákona poistku, že keď sa neprihlásia dobrovoľne, tak budú slúžiť povinne, pričom “dobrovoľne” malo byť odmenené vyššou cenou.
PLÁNY VS REALITA
Trvalo pomerne dlho, kým toto celé prebublalo legislatívnym procesom. Nejaké dobre mienené pripomienky Ministerstvo zdravotníctva odignorovalo, lebo veď mohlo a zákon bol prijatý. A tak prišli problémy. Opravovalo sa narýchlo cez hektolitre pozmeňujúcich návrhov k zákonu o radiačnej ochrane (!).
Proces predpokladal, že na jednotlivé body LSPP, po novom APS (ambulantná pohotovostná služba) prebehne poctivé výberové konanie, ktoré bude mať jasné kritériá, žiadna súťaž krásy á la záchranná zdravotná služba. Výberko bolo vyhlásené, akurát že s jemne masochistickými podmienkami. Napríklad ak v žiadosti chýbal nejaký formálny papier, nebolo možné vyzvať žiadateľa o doplnenie, musel byť rovno vyradený. Alebo, žiadosť musela prísť poštou. Kto ju osobne doniesol do podateľne, letel. Aj zle nalepená či nenalepená trikolóra bola vážnym prehreškom .
5. apríla bol deadline prihlášok a ďalší mesiac sa na Ministerstve zdravotníctva nič nedialo. Až v polovici júna sa začalo robiť a zistilo sa, že všelikde nemáme žiadneho víťaza (sčasti pre nezáujem, sčasti pre nesplnenie podmienok), pritom doterajšie LSPP ex lege zanikajú k 30.júnu. Čo bude potom som písala TU.
A JE TO!
V samotnej Bratislave, kde nie je obsadená ani jedna pohotovosť, je problém o to kúzelnejší, že sme tu doteraz mali profesionálnu LSPP s vlastnými zamestnancami. Miestni lekári minimálne 15 rokov ani nevedia, čo to znamená povinnosť slúžiť pohotovosť. Ale profesionálna LSPP neuspela v masochistickom výberovom konaní, takže niekto bude musieť byť poverený. A ten niekto zrejme nebude mať dosť ľudí do večerných služieb. Požiada teda Bratislavský samosprávny kraj o rozpis. Neviem kedy, keďže je už polovica mesiaca, ale povedzme, že týždeň pred začiatkom júla sa bratislavskí lekári dozvedia, že majú chodiť do služieb, do ktorých predtým nechodievali. Ak majú naplánovanú dovolenku s rodinami, smola. K tomu budú mať zníženú mzdu, lebo sa neprihlásili dobrovoľne a to zákon trestá.
ZÁNIK POHOTOVOSTÍ?
Inými slovami – pred týmito zmenami v Bratislave problém nebol, vďaka úžasnému manažmentu a zákonom tejto vlády, ktoré treba opravovať ešte pred tým ako začnú platiť, problém bude. Celé sa to odohrá na úplne poslednú chvíľu, tesne pred prázdninami. Tak si to milý pacient užiješ s „motivovanými“ lekármi. A nie je sa im v tomto prípade čo čudovať, ak nebudú zhovorčiví. Ak teda budeš mať vôbec to šťastie a vo svojom okolí budeš mať pohotovosť. V tomto štádiu je viac-menej isté, že niektorí z nás v okolí proste pohotovosť mať nebudú. A ak nezáujem organizátorov pohotovostí o konkrétny bod bude pretrvávať 4 mesiace, môže byť, podľa posledných narýchlo pozmeňovákov, viac-menej natrvalo zrušený. Pekne potichu.
Pritom by stačilo, okrem normálneho plánovania a dodržiavania základných trhových princípov, keby sa legislatíva robila štandardne, nie amatérsky narýchlo cez pozmeňováky k radiačnému zákonu. Keby ministerskí úradníci rešpektovali lehoty, ktoré si sami dali do zákona a neboli byrokratickí masochisti. A keby pán Kollár dodržal, čo Druckerovi sľúbil, keď už teda vybavil to skrátenie pohotovostí. Lebo počuli ste ten, že prvoradý je pacient... Ehm.
Volám sa Janka Cigániková, som tímlíderkou SaS pre zdravotníctvo a spolu s kolegami bojujeme v parlamente za to, aby sa na Slovensku oplatilo pracovať, podnikať a žiť. Na Facebooku ma môžete sledovať TU , na Instagrame TU a na YouTube TU.
Ak sa vám text páčil, podporte ho zvýšením karmy pod blogom, zvýšite tak jeho čítanosť. Ďakujem.