Máme kriticky nízke počty zdravotníkov, nízke platy, vysokú úmrtnosť pacientov, chýbaju inovácie, nemocnice sú v hroznom stave, neexistuje dlhodobá starostlivosť, pacienti čakajú na operácie a vyšetrenia niekedy tak dlho, že sa nedočkajú, najnovšie znižujeme normatívy personálu tak, že o 40 mamičiek po pôrode sa má v noci starať jedna sestra. Peniaze by sa zišli, ale idú inam.
Ministerska zisky farmafiriem obhajuje a miesto toho, aby pacientov ukľudňovala a vysvetlovala im, že sa o nich postará, že sa na ňu môžu spoľahnúť, používa známe praktiky farmapriemyslu. Straší šialenými nereálnymi scenármi a vystrašených pacientov, ktorým ide o život, používa ako obranný štít. Čím vystrašenejší pacient, čím ťažší životný príbeh, tým lepšie. Okrem toho, že tak dokazuje svoju slabosť, je to aj krajne nechutné.
VLK V OVČOM RÚCHU?
Na jej mieste by som si však dávala veľký pozor, ako komunikujem s farmafirmami, pretože ministerka je v ťažkom konflikte záujmov. Robiť pre nejakú firmu z oboru, mať rodinných príslušníkov, ktorí tam robia, nie je samé o sebe nič zlé. Ale úplne iný rozmer táto informácia dostáva ak zistíte, že ministerka zdravotníctva je schopná podporovať zisky práve tých firiem, v ktorých daní ľudia pracovali.
1. KONFLIKT ZÁUJMOV - SVOKOR
Najlepšie to zhrnul pán Krempasky z denníka SME. Firmy svokra pani ministerky, Jozefa Kalavského, predali predražené ultrazvuky o 630tis eur Univerzitnej nemocnici Bratislava a Univerzitnej nemocnici Martin. V Čechách zas predal Nemocnici na Homolce gama nôž, pri ktorom mal dať Kalavský podľa obžaloby úplatok takmer 6 000 000 českých korún. Mal kvôli tomu aj súd. Okrem toho Kalavského firma Transkontakt prebrala v roku 2008 od firmy RF Development výstavbu bytov v Rusovciach. Firmu pôvodne zakladal Robert Fico. A nakoniec Kalavského spoločník z Transkontaktu Ivan Zizič bol osem rokov spoločníkom vo firme IP Kontakt Ivana Piterku. Ten bol spoločníkom Baštrnáka vo firme N-Bonaparte.
2. KONFLIKT ZÁUJMOV - MANŽEL
Erich Kalavský, manžel pani ministerky pracoval v minulosti, ale už aj za jej pôsobenia na ministerstve zdravotníctva, pre farmafirmu Pfizer. Mal na starosti práve kategorizáciu liekov. Firmy, ktoré majú v názve Pfizer na tom, že Kalavská nepodpisuje revíziu úhrad (teda dokument na základe ktorého by bolo farmafirmám z verejných zdrojov uhrádzané o 70 miliónov Eur ročne menej) získajú spolu skoro 2,2 milioná eur, čo ich stavia do top 10 najlepšie zarábajúcich firiem na nezákonnom stave.

3. KONFLIKT ZÁUJMOV - ZAMESTNANEC
Zaujímavý je aj ďalší človek v okolí pani ministerky, pán Peter Musil, riaditeľ sekcie farmácie a liekovej politiky MZ SR, byvalý výkonný riaditeľ farmafirmy MSD (Merck Sharp and Dohme).
Ministerstvo zdravotníctva začiatkom októbra rozhodlo o podmienečnom zaradení lieku Keytruda do zoznamu kategorizovaných liekov (rozumej automaticky úhrádzaných z verejného zdravotného poistenia) a to napriek nesúhlasnému stanovisku Kategorizačnej komisie, ktorá je prvostupňovým poradným orgánom ministerky. Kategorizačná komisia namietala pravdivosť tvrdenia, že liek by mal byť používaný u menej ako 108 pacientov na území SR a teda by malo ísť o liek, ktorý podľa legislatívy nemusí dokladovať tzv. farmakoekonomický rozbor (preukázať hodnotu v dĺžke ďalších kvalitných rokov života, ktorú za cenu lieku pacienti dostanú). Výrobca sa teda pokúsil obísť túto povinnosť, avšak ministerka zasiahla a drahý liek bez splnenia zákonných podmienok (prevalencie nižšej ako 1:50 000 = menej ako 108 pacientov) a farmakoekonomického rozboru prikázala zaradiť.
Výrobcom Keytrudy je firma MSD a pri zaradení bol použitý paragraf o verejnom záujme, ktorý nebol použitý niekoľko rokov. Otázka je, prečo práve v prípade lieku od firmy MSD a nie v prípade iných liekov na rovnakú indikáciu.
Následne sa totiž rozhodovalo o úhrade iných liekov na rovnakú indikáciu (t.j. pokročilý malígny melanóm), u ktorých nebolo vytýkané obchádzanie zákona a teda spĺňali zákonné podmienky na zaradenie do kategorizačého zoznamu. V tomto prípade však MZ SR rozhodlo lieky Tafinlar, Mekinist, Cotellic a Zelboraf nezaradiť. Dôvodom nezaradenia bol § 90 zákona č. 363/2011 čo v podstate znamená nedostatok finančných zdrojov. No a to sa zas dostávame na začiatok blogu.
Nejak sa nám tie náhody okolo ministerky množia.
Volám sa Janka Cigániková, som tímlíderkou SaS pre zdravotníctvo a spolu s kolegami bojujeme v parlamente za to, aby sa na Slovensku oplatilo pracovať, podnikať a žiť. Na Facebooku ma môžete sledovať TU , na Instagrame TU a na YouTube TU.
Ak sa vám text páčil, podporte ho zvýšením karmy pod blogom, zvýšite tak jeho čítanosť. Ďakujem.