Počas operácie mozgu sa na operačnom stole uvoľnila záhlavka a pacientovi sa pohla hlava

Našťastie sa mu nič nestalo. Ale mohlo sa. Ako sa prestížna klinika dopracovala až sem som sa snažila zistiť na mimoriadnom zdravotníckom výbore, ktorý som pre situáciu na bratislavskej neurochirurgii na Kramároch iniciovala.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (14)

Na 50 rokov fungujúcej bratislavskej neurochirurgii sa po incidente operuje na jednej sále, miesto na troch, z dôvodu vyradenia dvoch operačných stolov pre ich zlý technický stav, vytekajúcu hydraulickú kvapalinu, riziko samovoľného pohybu počas operácie. Lekári sa každý deň musia rozhodovať, či majú pacientov so smrteľnými nádormi odkladať, alebo ich operovať na nefunkčných, viac ako 20 ročných stoloch. Niektorí pacienti boli odložení. Personál doslova riskuje väzenie, keď sa snaží pacientom zachrániť život na starých stoloch. Na klinike chýba aj ďalšie dôležité vybavenie, dvaja lekári a 17 zdravotných sestier.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

GENÉZA

Bývalý primár kliniky žiadal nové stoly ešte v roku 2016, následne v máji 2017 aj súčasný prednosta. V žiadosti o nové operačné stoly sa píše: „Situácia je urgentná, nakoľko dochádza opakovane k závažným poruchám, pričom porucha operačného stola pri operáciách mozgu môže mať fatálne následky.“ Nasledoval ping-pong medzi vedením kliniky, nemocnice a ministerstvom zdravotníctva (MZ), ktorý trval až do vyhlásenia krízového stavu v novembri 2018. Presne toho krízového stavu, na ktorého hrozbu vedenie kliniky roky upozorňovalo. Situáciu sa ale nedarilo riešiť a klinika operovala na jednej sále až do konania mimoriadneho parlamentného výboru 22. januára 2019. Som presvedčená, že keby som neiniciovala mimoriadny výbor a téme by sa teda nevenovali médiá, lekári na bratislavskej neurochirurgii by mali aj dnes rovnaké podmienky, ako posledné masiace a roky. Ale stal sa zázrak. V deň konania výboru dorazil na kliniku zapožičaný funkčný stôl a ministerka mohla s veľkou slávou oznámiť: ,,všetko je vyriešené!“ Akurát, že nie je.

SkryťVypnúť reklamu

PROBLÉM č. 1 – KOMUNIKÁCIA

Na výbore sme sa dozvedeli, že všetci robia všetko správne. Tak ako sa mohlo stať, že na neurochirurgii teraz narýchlo požičiavame stoly a prístroje (zápožička jedinej funkčnej neuronavigácie končí vo februári) v krízovom režime napriek tomu, že klinika volá o pomoc už roky? No tak, že nastali prieťahy v komunikácii medzi samotnou klinikou, vedením nemocnice a MZ.

Riešenie:

Treba zaviesť mechanizmus sledovania písomností a časovú podmienku odpovede všetkým dotknutým s automatickým upozornením pri prekročení časových limitov.

Úplne super by bolo, keby sa ministerska a vedenie nemocnice prestali vyviňovať hádzaním špiny na vlastných zamestnancov. Bez nich sa totiž nezaobídeme, zatiaľ čo ministerku aj šéfa nemocnice meníme pomaly častejšie ako posteľné prádlo.

SkryťVypnúť reklamu

PROBLÉM č. 2 – PRÍSTROJOVÁ A PERSONÁLNA NÚDZA

Plánovanie, organizovanie, kontrola... Koľkým stredoškolákom je jasné, o čom hovorím, iba ministerstvu zdravotníctva nie. O nejakom aktuálnom pláne obstarávaní podľa priorít a koncepcii rozvoja UNB (Univerzitná nemocnica Bratislava) môžeme zatiaľ tak akurát snívať.

Od jari 2018 je riadenie podriadených organizácií zo strany MZ v provizóriu. Sama ministerka verejne na jeseň 2018 potvrdila, že Druckerovu koncepciu riadenia nemocníc v gescii MZ hodila do koša. Dnes naozaj nie je v oblasti spôsobu riadenia štátnych fakultných nemocníc o čom s ministerstvom diskutovať. Nič nemajú.

SkryťVypnúť reklamu

Určite nepomôže ani plán otvorenia identickej kliniky v inej budove, kam sa odlejú už teraz chýbajúce personálne ale aj technické a finančné zdroje. 

Riešenie:

Vytiahnuť koncepciu z koša a poctivo vypracovať nielen víziu rozvoja UNB s ohľadom na ostatných poskytovateľov, ale aj víziu rozvoja slovenského zdravotníctva. Môžu sa inšpirovať TU: https://www.flipgorilla.com/p/25441453291342217/show

Sústrediť najlepšiu techniku a personál do už fungujúcej kliniky a v žiadnom prípade neotvárať novú, kým nie je dosaturovaná existujúca. 

PROBLÉM č. 3 – ŠTIEPENIE ZDROJOV

Ministerka si podľa všetkého nevie poradiť so súčasným prednostom. Chcela by ho vyhodiť, za to že informuje o katastrofálnom stave na klinike, ale aj jej je jasné, že by to bolo vnímané ako obyčajná pomsta. A presne tou by to aj bolo. Navyše, neurochirurgovia nám nerastú na stromoch. Výhovorky o nefunkčnom tíme pod jeho vedením, alebo veľkých čakačkách už dnes nie sú realitou, súčasný prednosta dal do poriadku, čo bolo v jeho silách a kompletný tím píše listy, ako za ním jednotne stojí. 

Keďže ministerka nie je schopná sa vysporiadať s jedným zamestnancom, rozhodla sa otvoriť ďalšiu kliniku s rovnakým zameraním v Ružinove. Áno, chápete to správne. Pani ministerka, aby nemusela čeliť problému, zoberie peniaze ľudí a za ne postaví a zariadi ďalšiu kliniku a bude dúfať, že pôvodná ,,zahynie" na nedostatok personálu. 

Vzniknú takto dve nefunkčné oddelenia, alebo kliniky, ktoré si budú medzi sebou musieť podeliť lekárov, sestry, zdravotnícky personál a tiež techniku. Operatéri na klinikách budú menej skúsení, nakoľko budú mať o polovicu menej operácií (rozumej skúseností), ako by mohli. Nehovoriac o tom, že keď sa začne uplnatňovať stratifikácia, poisťovne jednu z kliník určite nezazmluvnia pre nedostatok výkonov. Nemáme ich totiž v BA dosť, aby sme tu uživili toľko neurochirurgií. Praha so spádovou oblasťou 2,6 milióna ľudí má štyri neurochirurgie, BA má spád 1,3 milióna a bude ich mať s Ružinovom päť. 

Zo situácie, v ktorej sa dve rovnaké oddelenia toho istého zamestnávateľa, len v rôznych budovách budú vzájomne kanibalizovať, bude jednoznačne ťažiť súkromník, ktorý takéto problémy naozaj riešiť nemusí. Nie, že by mi to z pohľadu pacienta vadilo, pre neho je podstatné, aby bol riadne ošetrený a môže mu byť jedno kde. Vadí mi to ale z pohľadu plytvania verejnými zdrojmi a riadenia organizácií, ktoré nám občania zverili. Pretože takáto menežerská neschopnosť nás všetkých bude stáť príliš veľa. A nebavíme sa len o peniazoch. 

Riešenie: 

Ak je prednosta dobrý, treba ho nechať robiť si svoju prácu a dobudovať potrebné zázemie, bez ktorého žiaden zamestnanec robiť nevie. 

Ak prednosta dobrý nie je, treba jasne pomenovať prečo a prijať opatrenia, následne okolo nového prednostu dobudovať potrebné zázemie. Inými slovami, je nutné prijať rozhodnutia a aj zodpovednosť na vlastné náklady, nie na náklady občanov. A samozrejme aj jeho následky.

Je to celé jedna smutná veľká katastrofa. Rovnako ako táto ľudsky sa tváriaca neschopná ministerka a vláda. Zmeniť to môže iba volič. A veru, už je najvyšší čas, pretože ďalšiu fázu niektorí z nás nemusia prežiť. Doslova.

Volám sa Janka Cigániková, som tímlíderkou SaS pre zdravotníctvo a spolu s kolegami bojujeme v parlamente za to, aby sa na Slovensku oplatilo pracovať, podnikať a žiť. Na Facebooku ma môžete sledovať TU , na Instagrame TU a na YouTube TU.

Ak sa vám text páčil, podporte ho zvýšením karmy pod blogom, zvýšite tak jeho čítanosť. Ďakujem

Janka Bittó Cigániková

Janka Bittó Cigániková

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  186
  •  | 
  • Páči sa:  3 551x

Lepší svet pre mňa nie je frázou, ale každodenným úsilím. Pracujem na sebe, aby som mohla k takému svetu prispieť. Mám dvoch synov, vyštudovala som riadenie verejnej správy a manažment zdravotníctva a som tímlíderkou SaS pre zdravotníctvo a poslankyňa NR SR. Zoznam autorových rubrík:  ZdravotníctvoBoj za práva žienVojna na UkrajineNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu