... ktoré od nich dlhy nevymôžu. Môže sa vám tak stať, že napriek tomu, že si poctivo platíte odvody, nedostanete adekvátnu zdravotnú starostlivosť. Peniaze sa totiž minuli inde.
Milióny odliate preč zo zdravotníctva
Včera prešiel v parlamente návrh zákona o zastavení starých exekúcií dlhov voči verejným inštitúciám. A hoci sa jeho prijatie prezentuje ako pomoc ľuďom, v praxi bude znamenať, že exekútori si na úkor pacientov riadne pomastia vrecká. Súčasťou každej zastavenej exekúcie je totiž formálny papier, za ktorého vystavenie si exekútor vezme desiatky eur. Celkovo si rozdelia takto na paušálnej odmene za neúspešné, zastavené, a teda neodrobené exekúcie viac než 100 mil. eur. Zaplatia to podľa návrhu zákona veritelia. Z odvodov ľudí.
Ako sa to dotkne pacientov?
Najväčším veriteľom sú zdravotné poisťovne, ktoré majú obrovské množstvo neplatičov a tým pádom aj stovky tisíc pohľadávok. Keďže zdravotnú starostlivosť musia podľa zákona preplácať aj neplatičom, snažia sa takto dostať aspoň k časti vynaložených prostriedkov. Za každé jedno zastavené konanie budú musieť exekútorom zaplatiť, pričom celkovo ide o prostriedky v miliónoch eur. Keďže zdravotné poisťovne disponujú iba prostriedkami určenými na zdravotnú starostlivosť, je jasné, odkiaľ tieto peniaze exekútorom pôjdu. V zdravotníctve bude úplne zbytočne chýbať ďalších pár desiatok miliónov eur. A doplatia na to ľudia v ešte citlivejšej situácii, ako ľudia v exekúcii – pacienti čakajúci na liečbu.
To všetko v situácii, kde jedno vládne populistické opatrenie za druhým zvyšuje náklady nemocniciam a poisťovniam. Dankoviny ako rekreačné poukazy sú toho najlepším príkladom. V zdravotníctve tak už dnes chýba viac ako 100 miliónov eur a keď celý sektor nebude v septembri už po druhý raz dofinancovaný, čakajú ľudí veľké problémy.
Zákon nepomôže ani ľuďom v exekúcii
Čo je najhoršie, zastavenie exekúcií nie je amnestiou a reálne nerieši problémy dlžníkov. Pohľadávka poisťovní zastavením starých exekúcií nezmizne, zastaví sa len exekučné konanie. Zdravotné poisťovne tak budú musieť pokračovať v ich vymáhaní a exekučné konanie sa dokonca môže znova obnoviť. Za ďalšie poplatky. Celé je to len formálny cirkus, na ktorého konci by malo byť pár voličských hlasov v prospech nezodpovedných vládnych strán, odmeny pre exekútorov z prostriedkov určených na zdravotnú starostlivosť a ešte viac neliečených nešťastných ľudí a rodín.
Riešenia a neriešenia
Riešením je v prvom rade to, aby ľudia nemuseli odovzdávať takú veľkú časť nimi vyprodukovaných hodnôt politikom. Tí sa zväčša správajú k peniazom, ktoré nemuseli zarobiť oveľa nezodpovednejšie, ako ľudia samotní. Tento zákon, ale aj mnohé iné, sú toho dobrým príkladom.
Riešením nie je trestanie poctivých, ale naopak, zodpovedné hospodárenie so zdrojmi, ktoré máme zverené. Núdznym treba pomáhať sociálnymi opatreniami financovanými zo sociálneho rozpočtu, alebo napríklad bezplatným právnym poradenstvom. Podporovanie zadlžovania a zbavovanie dlžníkov zodpovednosti za svoje dlhy, ktoré navyše nič nevyrieši, je obyčajný morálny hazard.
No a na tento konkrétny hazard doplatia poctiví, navyše chorí ľudia odkázaní na pomoc. Spomeňte si na to, keď vám zamietnu liečbu, alebo vám lekár oznámi, že nemá zmluvu so zdravotnou poisťovňou. Bude to priamym dopadom aj tohto návrhu zákona. TU si môžete pozrieť, kto to spôsobil.
Volám sa Janka Cigániková, som tímlíderkou SaS pre zdravotníctvo a spolu s kolegami bojujeme v parlamente za to, aby sa na Slovensku oplatilo pracovať, podnikať a žiť. Na Facebooku ma môžete sledovať TU , na Instagrame TU a na YouTube TU.
Ak sa vám text páčil, podporte ho zvýšením karmy pod blogom, zvýšite tak jeho čítanosť. Ďakujem.