Ako som prežil detstvo a mladosť bez ruského plynu.

Len malé zamyslenie sa nad hodnotami občanov Slovenska a spomienka na skromné podmienky za ktorých som vyrastal.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Realita dnešných dní sú katastrofické scenáre. A sú predovšetkým o drahom plyne, rope a energiách vôbec. Média a sociálne siete avizujú no  predstavte si, budeme musieť byť  v zime vo svetroch. Taká to tragédia pre ten úbohý slovenský ľud.. ešte aj svetre bude musieť nosiť, nestačí že tu máme ešte aj Matoviča s Kollárom či Fica..

Skúsim sa teda vrátiť k mojim prvopočiatkom. .

Bolo to raz v nedeľu ráno a ja som sa narodil v kuchyni starého rodičovského domu, ako tretie dieťa mojej mamy. Na svete som mal už sestru a brata.  Mama spomínala, že v tej kuchyni bola vtedy dosť veľká zima, lebo ráno keď som sa bleskovo pýtal na svet sa ešte v sporáku nekúrilo. Zakúrila až susedka, ktorá mi pomohla na svet. Preto som býval dlhé roky dosť zimomravý, ale vedel som sa veľmi rýchlo zohriať, ak bolo treba. Taká drobná poznámka, v pôrodnici či v nemocnici som nikdy nebol. Napriek socializmu ma mohla moja mama porodiť ako ľudská bytosť.   

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Rodina do ktorej som sa narodil bola  obyčajná a naozaj dosť chudobná. Otec bol krajčír a mama vyučená tkáčka. Vtedy domáca. Otec  sa stal invalidným dôchodcom ešte v mojom útlom detstve.

Dom v ktorom sme bývali bol  rodičovský dom mojej mamy. Vtedy samozrejme nezateplený. Mal dve spálne, kuchyňu, chodbu a špajzu.

Neviem, ale vtedy asi ešte moc ústredné kúrenia neexistovali možno v novších rodinných domoch, ale zväčša len na pevné palivo.

 Kúrili sme v troch miestnostiach. V kuchyni aj počas dňa, kde sme sa zvyčajne zdržiavali a kde sa aj varilo a večer aj v spálňach.

Spával som v miestnosti s rodičmi kde sme mali kúrenie na piliny. Väčšina mladých ľudí si ani nebude vedieť predstaviť ako to fungovalo. Išlo o asi 120 cm vysoký valec s priemerom cca 50 cm, do ktorého sa  postupne „natĺkli“ piliny. Do stredu zásobníka sa počas “natlčenia“ pilín strčil drevený valec, priemer asi 7 cm. Otvor po vytiahnutí valca slúžil ako prieduch, aby mali kadiaľ unikať splodiny. Zakurovalo sa  z prednej dolnej časti pilinového sporáka, kde bol ďalší otvor spojený s prieduchom ktorým prichádzal vzduch.

SkryťVypnúť reklamu

 Palivo, piliny boli veľmi lacné a dodnes sa pamätám na traktor s veľkou vlečkou s vysokými bočnicami ktorý nám piliny priviezol. Skladovali sme ich všade kde sa dalo a jedna vlečka nám zvyčajne vydržala na celú zimu.

Teplo z pilinového kúrenia bolo veľmi príjemné a  sprevádzala ho vôňa dreva.  Ak sme večer zakúrili, tak ešte ráno keď som vstával boli pilinové kachle teplé.

 Môj otec keď večer zakúril, tak sa  oprel o stenu pri kachliach a rozprával mi rozprávky, ktoré si sám vymýšľal. Spolu s vôňou dreva a tepla dodávalo chvíľkam pred spaním veľmi príjemnú atmosféru, ktorú si doteraz intenzívne pamätám.  

SkryťVypnúť reklamu

 V druhej spálni sme kúrili „ peterkami“ ( kachle na pevné palivo) zväčša drevom a uhlím. Podobne aj v kuchyni. Naša spotreba za zimné obdobie bolo cca 2 tony uhlia. Ale pamätám sa, že aj v tom čase sa vyskytol nejaký problém so zásobovaním a uhlie sme dostali na prídel. Takže iba 1 tonu. To len medzi rečou, ak by aj teraz boli palivá na prídel čo nie je nič nového pod slnkom.. respektíve len pre tých s horšou pamäťou.

Občas sme si dokúpili odpadové palivové drevo z miestnej píly a dopĺňali drevom, ktoré som s bratom počas leta priniesol z bukového lesa, ktorý rástol kúsok od nášho domu. Išlo o spadnuté suché bukové konáre, alebo zvyšky po ťažbe.  Spotrebovali sme tiež všetko odpadové drevo z konárov ovocných stromov a pod.

SkryťVypnúť reklamu

 Do tej druhej spálne som sa nasťahoval, keď som už bol väčší chlapec a obýval som ju spolu s bratom. Ak sme v tuhej zime večer  miestnosť vykúrili na 30 stupňov, tak do rána  teplota klesla na 10,  ba i menej.  Zaujímavé, nikdy mi nebola zima. Spával som pod perinou z husacieho peria, ktorá bola veľmi teplá.

Keď som začal chodiť na strednú školu a počas týždňa som bol na internáte v spálni sa nekúrilo, lebo v nej  už nikto nespával. Pamätám sa,  že počas veľmi mrazivej zimy som v piatok po príchode domov zistil, že v je v nej – 5 stupňov Celzia. ( Slovom : mínus päť stupňov Celzia.) Keď som ráno vstával, pri vydýchnutí mi išla z úst para.

 Náš dom mal žiaľ ešte jednu dosť zásadnú nevýhodu. Nebola v ňom kúpeľňa a ani vodovod. Vodu sme nosili vo vedrách zo studne na dvore. ( o splachovacom WC nebolo treba ani snívať).  Vždy sme však chodili z domu čistí a ako dieťa som bol v škole viac krát učiteľmi prezentovaným príkladom hygieny a čistoty. Vtedy som bol podvedome na svoju mamu veľmi hrdý. 

 Nuž a takto som „prečkal“ bez ruského plynu až do dospelosti. Moji rodičia si dali namontovať plynové kúrenie (tzv. „gamatky“) a všetko ostatné (kúpeľňu a vodovod) až keď som mal rodinu a u rodičov som už nebýval.

 A keď na to tak spomínam, zdajú sa mi ľudia čo vyplakávajú po internetoch o tom, že budú v zime vo svetroch a bez ruského plynu strašne smiešni, rozmaznaní a hlúpi. A rozum sa mi zastavuje nad tým, ako môže niekto vymeniť svoju slobodu za plné brucho.. a lacnejší ruský plyn.

 

 

Daniel Jankech

Daniel Jankech

Bloger 
  • Počet článkov:  64
  •  | 
  • Páči sa:  413x

Aktívny občan v permanentnom súboji s negatívami súčasnej spoločnosti. Stále trochu disident. Autor publikácií: Sedem dní v bielom koncentráku.(1994) Volajú to medicína. (2001). Prvý otec pri pôrode v ČSSR (1988) Liberál a feminista v nohaviciach. Tiež trochu skladateľ, textár, hudobník, spevák a basgitarista. Skúste moje najnovšie hity.:-) Zoznam autorových rubrík:  PRÁVA PACIENTAPODNIKANIEZAMYSLENIEŠKANDÁLSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
INEKO

INEKO

117 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

313 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu