Prečo Slováci milujú Rusko a Putina.

Reťaz je taká silná ako najslabšie ohnivko. Najobmedzenejší občania rozhodnú o sile Slovenska.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (13)

V poslednom období pred prijatím zmluvy s USA  som veľmi intenzívne sledoval  názory ľudí na uvedenú zmluvu, ale predovšetkým mieru sympatií k totalitnému režimu v Rusku a oslave Putina.

Vstupoval som do diskusii na dezinformačných weboch a diskutoval s diskutérmi s falošnými profilmi, evidentne hrubými násilníckymi a primitívnymi ľuďmi, idealistickými hlupáčikmi problematiky úplne neznalými  či priamo ľuďmi z redakcii proruských médií.

 Na pochopenie, prečo je mnohým Slovákom bližší Putinov režim, ako sloboda a demokracia to však nestačí. Teda nestačí si myslieť, že za to môžu len prokremeľské vlastizradné weby.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Je potrebné ponoriť sa hlbšie do histórie Slovákov, ich mentality, rebríčka hodnôt či postojov.

 Počas socializmu a nejakú dobu po ňom až do r. 1997 som pracoval ako robotník za strojom a poznal som celkom z blízka názory jednoduchých ľudí na socializmus a aj pluralitnú demokraciu čo mi značne pomohlo pochopiť aj dnešné postoje ľudí, ktorí sa vo svojom proruskom postoji pokladajú za vlastencov.

 Avšak na pochopenie zmýšľania bežného Slováka sa musíme ponoriť  do histórie ešte hlbšie.

 Slováci boli v minulosti takmer zabudnutým národom. Ich obživu tvorilo hlavne poľnohospodárstvo a chov dobytka a poväčšine ich prenasledovala chudoba a bieda. 

SkryťVypnúť reklamu

 Pravdepodobne ( je to čisto môj subjektívny názor) v snahe prežiť  je ukotvená akási menšia  túžba po slobode  a silný pud sebazáchovy. V mentalite Slovákov nie je revolta a ani skutočná túžba po slobode, ba ani len znalosť slobody ako hodnoty. Skôr patologický oportunizmus.

 Zúčastňovanie sa protestov proti pandemickým opatreniam nie je boj za slobodu a takéto konanie  pôsobí skôr detinsky až smiešne. A ani vzbura proti autoritám, teda vrchnosti nie je v mentalite Slovákov ukotvená. Stačí iba spoznať, ako sa bežný  občan správa, keď je k nemu hrubý napr. lekár. Viac k tomu netreba nič dodať. Výsledok poznáme.

SkryťVypnúť reklamu

 Nuž a potom prišiel komunizmus. Nepriniesol slobodu, len násilie.  Avšak či chceme, alebo nechceme, po nejakom čase predsa len zlepšil  materiálny život Slovákov ( čo sa samozrejme dialo v celej povojnovej Európe, len slovenský občan nemal možnosť porovnať mieru blahobytu s inými nekomunistickými krajinami)  A to malo istý psychologický efekt práve na ľudí, ktorí žili  pred tým v biede a konečne sa mohli aspoň do sýta najesť.

 Nezaujímali sa o to akú za to platia cenu, nezaujímali sa o to  čo sa deje za múrmi súdov či väzníc, dôležitejšie  bolo  fyzické prežitie.  Tiež im mnohokrát nevadilo znárodňovanie, keďže išlo o majetok bohatších ľudí  a na tom chudobe nezáležalo. Naopak, mnohým sa to páčilo podobne, ako arizovanie za Slovenského štátu.  Takže ten národ si moc nectí ani to kresťanstvo, ak ide o majetok..

SkryťVypnúť reklamu

 Boľševická propaganda a sústavné omieľanie socialistických hlúposti  dielo v dušiach týchto ľudí dokonalo. Sloboda nebola podstatná o všetko sa postaral štát a stačilo sa iba prispôsobiť a to ten slovenský pospolitý ľud robil celé veky. Prispôsoboval sa.

 A až prišiel rok 1989. Sloboda doslova a do písmena spadla z neba. Všetci sme sa tešili a sľúbili si lásku.  Dokonca aj tí jednoduchší ľudia boli presvedčení, že sa budú mať lepšie.

Ale prišla transformácia a ekonomická situácia sa zhoršovala, mnohí boli bez práce. Cítili sa dokonca menej slobodní ako za socializmu. Mnohí prišli o postavenie, mnohí prišli o výhody.

Problém bol, že mať sa dobre znamenalo pre nich len materiálny dostatok. To bol ten rozdiel  medzi východom a západom. „Čože sloboda pre jednoduchého človeka?“ .. naozaj som tom počul. Vtedy som snáď neveril vlastným ušiam.

 Veľa Slovákov, ak nie väčšina by sa v časoch vysokej nezamestnanosti radšej vrátila do dôb, kedy sloboda nebola takým ťažkým bremenom...

 A tak sme sa dostali až sem.

 Potom prišiel Majdan na Ukrajine.

 A  ten prostý ľud si zrazu spomenul na utrpenie, ktoré zažil po  transformácii za socializmu a ako bezpečne a bez premýšľania sa dovtedy mal.

A keďže tie doby vnímal negatívne, pomyslel si na Ukrajinský ľud  a aj na našu demokraciu a uveril, že Majdan musel niekto riadiť, lebo prostý ľud by si sám zlo neprivodil.

A keďže socializmus vnímal ako dobro, na rane bol demokratický hegemón USA. Teda zlo. Už vtedy vnímal Rusa ako dobro, lebo  americká demokracia  zničila socializmu, priniesla chaos a samozrejme vojny. Vinník sa našiel.

 Zásadným problémom  tohto prostého slovenského človeka je  neschopnosť pochopiť spontánnu túžbu ľudí po slobode a ochotu pre ňu niečo obetovať. Tiež neschopnosť pochopiť, že sloboda a schopnosti rozdeľujú majetok nerovnomerne. A problémom je, že tých ľudí s poddanským syndrómom ktorí to nechápu je príliš veľa.

Komunizmus odnaučil Slovákov túžiť po slobode, odnaučil ich myslieť, dokonca tvoriť a žiť si život po svojom. Spolu so sociálnymi sieťami plných dezinformácií, nepoctivých politikov ktorí presne vedia na čo útočiť je teda výsledok zrejmý.

Putin a spol. teda Rusko je dobro, USA zlo. A na tom nič nezmenia žiadne fakty. Ľud ich nechce počuť, lebo pravda ich bolí a nastavuje im zrkadlo so škaredým obrazom.

A Slovák chce zostať poddanským chudáčikom snáď naveky. Veď načo spravodlivé voľby v Rusku... však.

Daniel Jankech

Daniel Jankech

Bloger 
  • Počet článkov:  57
  •  | 
  • Páči sa:  26x

Aktívny občan v permanentnom súboji s negatívami súčasnej spoločnosti. Stále trochu disident. Autor publikácií: Sedem dní v bielom koncentráku.(1994) Volajú to medicína. (2001). Prvý otec pri pôrode v ČSSR (1988) Liberál a feminista v nohaviciach. Tiež trochu skladateľ, textár, hudobník, spevák a basgitarista. Skúste moje najnovšie hity.:-) Zoznam autorových rubrík:  PRÁVA PACIENTAPODNIKANIEZAMYSLENIEŠKANDÁLSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
SkryťZatvoriť reklamu