Z holandského Maastrichtu sme pricestovali najskôr autobusom do nemeckého pohraničného mestečka Aachen. Odtiaľ do Frankfurtu rýchlovlakom ICE.

obr.1 Stanica vo Frankfurte nad Mohanom
Cestovalo sa príjemne, aj keď vlak už v Aachene mal dvadsaťminutové meškanie.
Pre ICE vlaky sú na mnohých miestach Nemecka vybudované špeciálne trate, na ktorých sme občas leteli rýchlosťou cez 230 km/h. Pre ich rýchlosť ich využíva veľa biznissmanov, pretože cesta takýmto vlakom je oveľa rýchlejšia ako cesta preplnenými nemeckými dialnicami.
Do Frankfurtu sme prišli takmer na minútu presne.
Nemecko ma prekvapilo okrem modernej architektúry

obr. 2 Jedna z fasád nákupného centra v Mannheime
aj zachovalými historickými budovami. Napríklad v Ladenburgu sme objavili prekrásne historické budovy v klasickom nemeckom štýle. Drevené trámy sú vyplnené murivom.

obr. 3 - 4 Jeden z historických domov na námestí v Ladenburgu

Až tu som si všimol, že murivo plasticky prečnieva cez drevenú konštrukciu.

obr.5 Slnkom nasvietená stena ďalšieho z domov na námestí
Historické domy sa zachovali iba vďaka prezieravosti ladenburgského starostu. Ten sa napriek tomu, že v okolitých mestách staré budovy búrali, rozhodol, že tie v Ladenburgu radšej zrekonštruujú. Je vytvorený fond, z ktorého sa časť nákladov na opravy platí. Keď si niekto historickú budovu kúpi, musí sa zaviazať, že ju opraví bez rušivých stavebných zásahov.

obr. 6 Tieto domy už niečo zažili
Pri oprave ladenburgského biskupstva sa na konci minulého storočia našli základy ešte starších budov, pochádzajúcich z rímskych čias.

obr. 7 - 8 Z nájdených úlomkov sa zrekonštruoval aj jeden stĺp

Na druhý deň sme sa išli pozrieť do mannheimského zábavného parku. Okrem botanickej záhrady, terária, akvárií a zoologickej záhrady, je časť parku upravená ako čínska záhrada.

obr. 9 - 10 Na vode ma upútala plávajúca plastika

a tiež vystavené bonsai-e

obr. 11 Časť čínskej záhrady
Treti deň sme si pozreli kostol v Manheime

ktorý je už vo vnútry kompletne zrekonštruovaný



Posledný deň nás čakal zámok Schwetzingen s rozsiahlymi záhradami

obr. 16 Zámocké záhrady navštívia ročne tisíce turistov z celého sveta

obr. 17 Všade sú upravené záhony

obr.18 S množstvom práve kvitnúcich kvetov

obr. 19 - 20 V jednej časti záhrady je mešita. Dal ju postaviť sultán ako dar majiteľovi schwetzingenského zámku. V časti za mešitou sme videli pár, otočený k Mekke a modliaci sa na tradičných koberčekoch


obr.21 - 22 Interiér mešity

Celá rozsiahla záhrada je pedantne upravená. Zarazilo ma, že ako podklad pre úpravu živých plotov slúžia hraby. Sú z nich vytvarované rozličné útvary od gúľ, cez kužele až po oblúky, ktoré mi pripomínajú mosty z detskej stavebnice.


obr. 24 Už toho bolo dosť. Posledná fotka pri najgýčovitejšej fontáne, akú som kedy videl a v noci sa vraciame na Slovensko.