Synagóga v Bytči

Písmo: A- | A+

Našiel som ju náhodou. Niekedy okolo roku 2007 som zostavoval rodokmeň našej rodiny. Potreboval som si v oblastnom archíve v Bytči vyhľadať nejaké informácie. Cestou k archívu som ju uvidel. Na rozpadnutej streche rástla tráva.

Rozbité okná, zadebnené dvere, opadané omietky. Nafotil som tam niekoľko obrázkov. No všetko som to mal v starom počítači, ktorý medzitým doslúžil a o dáta som prišiel.
Včera sme sa tam so ženou zastavili. Teší ma, že synagóga ešte stojí a je vidieť, že sa od mojej prvej návštevy jej situácia o dosť zlepšila. Urobili novú strechu, opravili rozpadnuté vežičky, vymenili okná. Bohužiaľ dnu sa nedá dostať. Pred pár týždňami mi prišla pozvánka na koncert, ktorý sa v synagóge konal. Bol som v robote, tak som nemohol ísť, Interiér, podľa obrázkov na internetovej stránke, vyzerá tiež zaujímavo.
Tu je pár mojich fotiek exteriéru.
 

celok
celok (zdroj: Miro Jankes)
dvere
dvere (zdroj: Miro Jankes)
bočná strana priečelia
bočná strana priečelia (zdroj: Miro Jankes)
detail I text nad vstupom
detail I text nad vstupom (zdroj: Miro Jankes)
detail II ornament pod oknom
detail II ornament pod oknom (zdroj: Miro Jankes)
detail III vitráž
detail III vitráž (zdroj: Miro Jankes)
staré okná
staré okná (zdroj: Miro Jankes)
celok II
celok II (zdroj: Miro Jankes)

Som rád, že synagógu nepostihol rovnaký osud, ako mnohé iné na Slovensku. V Martine ju zbúrali začiatkom sedemdesiatych rokov, v Púchove dokonca koncom osemdesiatych. Keď bude príležitosť, rád by som sa pozrel aj dovnútra.
Všetky obrázky sa po kliknutí zobrazia v lepšom rozlíšení v novom okne.

Skryť Zatvoriť reklamu