To, že tento fakt je nevyvrátiteľný, je jasné nielen zo štatistík Eurostatu, ale i OECD, ale aj napriek tomu to nebráni tomu, aby sa poniektorí "analytici" nepokúšali zdôvodniť tento stav, ako úplne normálny a logický.
Ak si prečítate tento článok:
Z našich výplat priveľa berú dane
Tak vás možno zaujmú nasledujúce dve tvrdenia:
"dôvodom, prečo firmy na Slovensku nedávajú zo ziskov viac zamestnancom, je aj fakt, že za posledné štyri roky im vláda zvýšila dane" ( Simona Blehová, sme.sk)
„pri vysokom daňovo-odvodvom zaťažení totiž zamestnávateľ nie je schopný poskytovať vyššie mdy“ (Martin Lindák, nadácia F. A. Hayeka)
K článku je pripojený i nasledujúci obrázok:

Ako je to s korporátnymi daňami?
"dôvodom, prečo firmy na Slovensku nedávajú zo ziskov viac zamestnancom, je aj fakt, že za posledné štyri roky im vláda zvýšila dane"
Okrem toho, že je toto tvrdenie je úplný nezmysel, je dôležité si uvedomiť, že aj keby sa korporátne dane u nás celkom zrušili, tak by to s podielom platov na HDP neurobilo zhola nič...
Samozrejme, že zníženie korporátnych daní by okamžite zvýšilo podiel ziskov na HDP na úkor vybratých daní, ale do zvýšenia platov by sa niečo takéto nepremietlo ani len náhodou.
Ale skúsme naskočiť na túto demagogiu a rozoberme si to bližšie na príklade krajín, ktoré sa objavili na infografike k spomenutému článku:

Ako vidno z tabuľky, tak krajiny, ktoré majú vyššie korporátne dane (mimochodom zväčša aj progresívne), majú aj vyšší podiel platov na HDP. Jedinou výnimkou, ktorá ale nič nepotvrdzuje je Chorvátsko, ktoré ma vyšší podiel platov na HDP a nižšiu korporátnu daň ako Slovensko. Rumunsko má podstatne nižšiu korporátnu daň, ale aj podstatne nižší podiel platov na HDP.
Ako vidíte, podiel platov na HDP nie je nijakým spôsobom naviazaný na výšku korporátnych daní. Analytici, ktorí tvrdia opak, klamú...
A ako je to so zdanením a zodvodnením práce?
„pri vysokom daňovo-odvodvom zaťažení totiž zamestnávateľ nie je schopný poskytovať vyššie mdy“
Aj tento argument je nezmyslom, nakoľko aj keby sa na Slovenku celkom zrušili dane a odvody, tak by to síce zvýšilo čisté príjmy zamestnancov, ale na úkor vybratých daní, nie z dôvodu, že by sa firmy viac podelili o zisk so svojimi zamestnancami.
Ale skúsme sa pozrieť, ako to v skutočnosti je. Rakúsko, Nemecko, Francúzsko majú vyšší daňovo-odvodový mix, ako na Slovensku a predsa tam majú vyšší podiel platov na HDP. Grécko a Dánsko majú tento mix len o niečo málo nižší, ako je na Slovensku, pričom Grécko ma nižší podiel platov na HDP a Dánsko ho má podstatne vyšší. Estónsko a Slovinsko majú v podstate rovnaký daňovo-odvodový mix ako my, sú to rovnako post-komunistické krajiny a tiež tam majú rovnako veľkú mieru priamych zahraničných investícií a predsa tam majú o dosť vyšší podiel platov na HDP.
Ako vidno aj z týchto údajov, tak ani výška daní a odvodov uvalená na zamestnancov nemá priamy vplyv na podiel platov na HDP.

Ale pripusťme, že by sa u nás dane a odvody znížili
Ak by sa znížila korporátna daň, tak by sa to nijakým spôsobom nedotklo zamestnancov, nakoľko by to zvýšilo čistý zisk zamestnávateľov a je viac ako iluzórne očakávať, že by sa o toto navýšenie podelili so svojimi zamestnancami.
A ak by sa znížilo zdaňovanie a zodvodňovanie práce, tak by to síce sčasti zvýšilo príjmy zamestnancov, ale na druhú stranu, by štát dostal podstatne menej peňazí do štátneho rozpočtu, čo by malo za následok rozvrat verejných financií.
Nie, nie som proti znižovaniu zdaňovania a zodvodňovania práce, ale až potom, ako sa začnú tí podnikatelia a zamestnávatelia, ktorí na to majú, viac deliť so svojimi zamestnancami. Až potom, ako prestanú vyvážať neprimerané zisky do zahraničia a aspoň sčasti si ich okrešú zvýšením podielu platov na vytvorenom HDP.


