Ján Košč
Pomoc, vďaka, kritika aj rasistické útoky
Aktuálne pripravovaná pomoc najchudobnejším je vítaná aj kritizovaná. Dočkala sa však aj rasistický motivovaných útokov.
„Štáty bez spravodlivosti nie sú nič iné než rozsiahle bandy“ (Seneca)"Z najhorších klebiet sveta je viera v nutnosť chudoby" (Seneca)"Pod dobrou vládou je chudoba hanbou, pod zlou vládou je hanbou bohatstvo" (Konfucius) "Luxus bohatých je zaplatený biedou chudobných" (Kafka Franz)"Žijeme vo zvláštnych časoch, kedy mladí i starí sú vzdelávani v klamstve a ten, kto sa odváži hovoriť pravdu, je nazývaný šialencom či bláznom" (Platón) Viac ako 25 som odpracoval v hutníckom priemysle priamo vo výrobe (na zmeny). Od roku 2018 som predsedom základnej odborovej organizácie v U. S. Steel Košice s.r.o. Som spoluzakladateľom občianskeho združenia Pracujúca chudoba a zakladateľom Asociácie sociálno-ekonomických analytikov. V tomto blogu prezentujem svoje osobné názory, ktoré nemusia byť totožné s oficiálnymi stanoviskami odborovej organizácie, ani OZ Pracujúca chudoba a ani Asociácie sociálno-ekonomických analytikov. Zoznam autorových rubrík: Súkromné, Nezaradené
Aktuálne pripravovaná pomoc najchudobnejším je vítaná aj kritizovaná. Dočkala sa však aj rasistický motivovaných útokov.
Len pred pár dňami sme absolvovali oslavy sviatku, ktorý sa viaže na udalosti zo 17. novembra 1989. Pri tejto príležitosti sa veľmi často spomínalo slovo sloboda.
Ako spoluautorov kampane Koniec Nízkym Mzdám nás teší, že o nás píšu, hoci nie celkom pochopili o čom naša kampaň je. Na druhú stranu nás taktiež teší, že oslovení analytici zväčša reagovali vecne.
V snahe zrušiť niektoré štátne sviatky sa vzácne zhoduje koalícia s opozíciou, hoci diskusia ohľadom tejto požiadavky sa redukuje výlučne na vplyv tohto opatrenia na HDP a znižovanie mzdových nákladov.
Nadišiel čas, aby z ekonomického rastu profitovali všetci občania, a nie len úzka skupina vyvolených.
Odbory by sa mali zakázať. Škodia ekonomike a podnikateľskému prostrediu, čím škodia aj zamestnancom a obyvateľom štátu! Teraz dokonca rozbehli aj kampaň na podporu kolektívneho vyjednávania, ktoré je obyčajným vydieraním
O tom, ako politici všeobecne pristupujú k protestom a štrajkom zamestnancov som písal už v jednom z mojich predchádzajúcich textov, teraz preberiem len najaktuálnejší prístup politikov k učiteľom a ich štrajku.
Na jednej strane nedostatok kvalifikovaných zamestnancov, na strane druhej státisíce Slovákov pracujúcich v zahraničí....
Nedostatok kvalifikovaných zamestnancov je na Slovensku už dlhodobo preberanou témou. Pri pátraní po príčine sa väčšinou opakujú dva mýty: zlé školstvo (odborné vzdelávanie) a leniví Slováci.
V poslednej dobe sa znova roztáča kolotoč diskusií ohľadom minimálnej mzdy. Diskusia je to dôležitá, problémom ale je protežovanie neoliberálnych názorov v našich médiách, bez toho, aby bol poskytnutý priestor protiargumentom.
Podľa na Slovensku tak populárnych teórií, ktoré hojne prikrmujú tunajšie média, už len holá existencia minimálnej mzdy a nie to ešte jej dvíhanie, likviduje ekonomickú prosperitu, rast a spôsobuje vysokú nezamestnanosť mladý
Think tanky by mali prestať klamať, alebo si problematiku poriadne doštudovať. Ak sú ľudia nespokojní, nadávať pri pive skutočne nepomôže.
Politika škrtov, protesty odborov, násilnosti, ako aj rozpor medzi vedeckými štúdiami a konaním politikov boli témou rozhovoru s výskumníkom ETUI.
Pán Machunka dnes v relácii Z prvej ruky použil niekoľko argumentov, ktoré sa nedajú označiť inak ako klamstvo...
Poslankyňu Kiššovú z SaS strašne rozhorčilo, že predstavitelia OZ KOVO sa negatívne vyjadrili k niektorým návrhom tejto strany na zmenu zákonníka práce. Tak sa pozrime na to, kde sa mýli.
Dane a daňové zaťaženie patria medzi témy o ktorých sa hovorí skoro denne. Hovorí sa, že na Slovensku je daňové zaťaženie veľmi vysoké a efekt z neho plynúci je minimálny.
Tímlíder strany Sloboda a Solidarita (SaS) pre štíhly štát a poslanec NRSR Jozef Rajtár si myslí, že ekonomické témy je treba podávať jednoduchším spôsobom, aby ich ľudia lepšie chápali.
Presne dnes uplynulo 83 rokov odo dňa kedy nemeckí nacisti obsadili centrály dvoch najväčších odborových centrál v Nemecku a obsadili aj odborárske banky a všetky spriatelené inštitúcie - dôvodom malo byť obvinenie z komunizmu.
Táto otázka je v spoločnosti často, mnohokrát oprávnené, opakovaná. O jej aktuálnosti sa presviedčame doslova denne, keď sa dostávajú na svetlo sveta rôzne aféry a kauzy. Mnohé skutočnosti sa ale stali našimi Tabu.