Najprv sa pozrieme na tie zavádzania a klamstvá zástupcov zamestnávateľov na túto tému:
8. decembra 2022 vydali zamestnávateľské zväzy spoločnú tlačovú správu v ktorej sa píše, že: "Na rokovaniach sme navrhovali, že pokiaľ má byť cieľom poslaneckého návrhu zvýšenie príjmu zamestnancov, príplatky by mali byť v celom rozsahu oslobodené od daní a odvodov na strane zamestnávateľa aj zamestnanca, ako je tomu napríklad v Rakúsku a Nemecku."
Martin Hošták, výkonný sekretár Republikovej únie zamestnávateľov v relácii RTVS "K veci" 6. marca 2023 povedal nasledovné: "príplatky by mali byť v celom rozsahu oslobodené od daní a odvodov, tak na strane zamestnanca aj zamestnávateľa, tak ako tomu je v Rakúsku a Nemecku."
Miriam Filová, hovorkyňa Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) povedala 2. júna 2023 pre TASR nasledovné: "Pokiaľ malo byť cieľom poslaneckého návrhu zvýšenie príjmu zamestnancov, príplatky mali byť v celom rozsahu oslobodené od daní a odvodov na strane zamestnávateľa aj zamestnanca, ako je to napríklad v Rakúsku a Nemecku."
túto nepravdu už šíria aj novinári, ktorí to zjavne majú od zamestnávateľov: ""V Rakúsku či Nemecku sú napríklad príplatky všade oslobodené od odvodov aj daní." Alexandra Danilov, TV Markíza (TV noviny, 11. júna. 2023).
Hoci sa zástupcovia zamestnávateľov v médiách štylizujú do pozície naslovovzatých odborníkov, už v minulosti sa mi mnohokrát stalo, že keď som si ich tvrdenia overoval, tak som prišiel k celkom iným záverom. A tak tomu je aj v tomto prípade.
Tvrdenia, že príplatky sú v Nemecku a Rakúsku v celom rozsahu oslobodené od daní a odvodov sú jednoducho KLAMSTVO.
Legislatíva ohľadom príplatkov v Nemecku a Rakúsku je aj vzhľadom na rovnaký jazyk a susedstvo týchto krajín v podstate rovnaká, rozdiely sú kozmetické. A v oboch prípadoch sa z príplatkov platia dane aj odvody. S niekoľkými výnimkami.
Najprv si však povedzme aké sú príplatky v Nemecku:
nočná práca: 25 % zo základnej hodinovej mzdy zamestnanca (od 20. do 6. hodiny),
nočná práca: 40 % zo základnej hodinovej mzdy zamestnanca (od 0. do 4. hodiny),
nedeľná práca: 50 % zo základnej hodinovej mzdy zamestnanca,
Sviatky: 125 % zo základnej hodinovej mzdy zamestnanca,
24. decembra (od 14. hodiny) 25. a 26. december a 1. máj: 150 % zo základnej hodinovej mzdy zamestnanca,
31. decembra (od 14. hodiny): 125 % zo základnej hodinovej mzdy zamestnanca.
Zdroj: Schichtzulagen und Schichtzuschläge | Arbeitsvertrag 2023
Zamestnanci, ktorí pracujú v nepretržitej prevádzke dostávajú ešte okrem týchto príplatkov aj príplatok ku všetkých odpracovaným hodinám vo výške 0,24- €.
Zdroj: Schichtzulagen und Schichtzuschläge | Arbeitsvertrag 2023
Takéto príplatky vyplývajú zo zákona, samozrejme, v sektorových kolektívnych zmluvách bývajú dohodnuté ešte vo vyššej výške (najmä v priemysle).
Ako vidno, príplatky za zmennosť sú počítané nie z hodinovej minimálnej mzdy ako na Slovensku, ale zo základnej hodinovej mzdy konkrétneho zamestnanca.
Oslobodenie príplatkov od daní a odvodov je v Nemecku možné len za istých podmienok a do istej výšky, ktorá sa vzťahuje iba na nízkopríjmových zamestnancov. Takže tvrdenie o tom, ako sú príplatky "v celom rozsahu oslobodené od daní a odvodov" je samozrejme klamstvo.
Zdroj: Schichtzulagen und Schichtzuschläge | Arbeitsvertrag 2023
Takéto obmedzenie je logické, pretože v prípade, že by tam nebola určená horná hranica, niektorí zamestnávatelia by namiesto zvyšovania základných miezd mohli zvyšovať príplatky so zámerom znižovať si celkové mzdové náklady.
Takéto riziko by sa na Slovensku premenilo na realitu s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou.
Príplatky v Rakúsku sú určované v sektorových kolektívnych zmluvách, nakoľko kolektívne zmluvy sú v Rakúsku platné na 98% zamestnancov. Aj v Rakúsku sú príplatky naviazané na základnú mzdu zamestnanca, nie na minimálnu mzdu ako na Slovensku. Príplatky začínajú na hodnote 50 % zo základnej mzdy zamestnanca, prípade, 100 alebo 150 %.
Zdroje: Platforma vysielaných pracovníkov - Krátke prehľady o KZ (postingofworkers.at), Kollektivvertrag_2023_Elektro_Elektronikindustrie.pdf
Aj v Rakúsku platia výnimky z platenia odvodov, ale len pri špecifických príplatkoch (špinavé prostredie) a aj tie len do určitej výšky.
Zdroj: LStR 2002, Lohnsteuerrichtlinien 2002 - Findok Internet (bmf.gv.at)
Požiadavka slovenských zamestnávateľov na plné odpustenie odvodov a daní za príplatky je demagogická požiadavka z viacerých dôvodov:
Na Slovensku sú príplatky počítané z minimálnej mzdy, v Rakúsku a Nemecku zo základnej mzdy zamestnanca. Ak chceme mať na Slovensku rovnaké výnimky z platenia daní a odvodov, tak najprv je potrebné tiež naviazať príplatky na základnú mzdu zamestnancov. Ak by v súčasnom stave došlo k plnému odpusteniu odvodov a daní za príplatky, tak ako to žiadajú zamestnávatelia, došlo by k umelému navyšovaniu príplatkov na úkor základných miezd.
V Rakúsku a Nemecku majú progresívny daňový systém, ktorého logikou je, aby tí najmenej príjmovi neplatili žiadne dane a zároveň len minimálne nutné odvody. Na Slovensku progresívny daňový systém reálne nemáme aj napriek existencii tzv. "milionárskej dane".
Plošné odpustenie daní a odvodov z príplatkov, alebo čiastočné a dočasné odpustenie odvodov vybraným zamestnávateľom (ako to bolo pred pár dňami v parlamente schválené) sú nesystémové zmeny, ktoré spôsobia výpadky v rozpočtoch Sociálnej poisťovne a samospráv, ktoré bude nutné kompenzovať. V prípade samospráv sa znova môže zopakovať scenár so zvyšovaním miestnych daní a poplatkov. Zmeny v daňovom a odvodovom systéme je potrebné robiť systémovo a nie ad hoc nápadmi.
Daňový a odvodový systém na Slovensku dlhodobo vyžaduje zásadnú systémovú zmenu. Problémom však je, že politici formulku o tom, ako treba "menej zdaňovať ekonomickú aktivitu a viac zdaňovať rentu, majetok a negatívne externality", opakujú už roky, no nikto z nich nenabral odvahu náš daňový a odvodový systém naozaj zmeniť. (Daňovú revolúciu Igora Matoviča prosím nepovažovať za skutočný a reálny návrh)
Viac k téme si prečítajte tu:
MÝTY A FAKTY O DAŇOVO-ODVODOVOM ZAŤAŽENÍ NA SLOVENSKU