Toto tvrdenie vyplýva z prieskumu agentúry Reuters, ktorý sa uskutočnil medzi americkými zamestnávateľmi.
Sme.sk - Americké firmy majú problém nájsť kvalifikovaných zamestnancov
Reuters.com - NABE survey points to rising U.S. wage pressures
NABE.com - surwey summary
NABE.com - pdf (only for members)
Aký je ale rozdiel medzi tým, ako tento fenomén vnímajú v USA a na Slovensku, hlavne čo sa týka riešenia situácie?

Slovenský zamestnávatelia riešia problém nedostatku kvalifikovaných zamestnancov tlakom na štát, aby zreformoval školstvo, znižoval korporátne dane a odvody z miezd zamestnancov a dovážaním zamestnancov z Rumunska a Bulharska.
Nie, že by naše školstvo nepotrebovalo reformy a nie, že by produkovalo dostatok kvalitných a kvalifikovaných absolventov. Rovnako sa nedá povedať, že by systém odvodov na Slovensku bol nastavený dokonalo a rovnako si netrúfam povedať, že by dovoz rumunských a bulharských zamestnancov bol apriori zlý. Pozrime sa ale, čo si o tom istom probléme myslia zamestnávatelia a ekonómovia v USA.
Podľa autorov prieskumu a štúdie z odpovedí respondentov vyplýva, že nedostatok kvalifikovaných zamestnancov vytvára tlak na rast miezd.
Americkí zamestnávatelia si jasne uvedomujú, že vhodných zamestnancov na svoje voľné pracovné miesto zoženú len v tom prípade, že začnú ponúkať vyššie mzdy.

A čo na to ekonomovia? „Ako ekonómovia, ktorí sledujeme hospodárstvo sme boli prekvapení, že mzdy boli utlmené až do tohto bodu“ povedal Jim Diffley (predseda IHS Economics) a pokračoval: „očakávame v tomto smere akceleráciu a takto je potrebné pokračovať v oživovaní“
Takže ani americkí ekonómovia nehľadajú žiadne iné barličky a výhovorky. Vedia, že ak chcú zamestnávatelia získať kvalitných zamestnancov, tak musia v prvom rade ponúknuť lákavé mzdy.
Sirotov komentár

V tejto súvislosti ma doslova pobavil nedávny komentár prvého viceprezidenta Republikovej Únie Zamestnávateľov, ktorý sa vyjadroval na tému nedostatku kvalifikovaných zamestnancov na Slovensku v ktorom tvrdí, že „Slovákom sa nechce robiť“ a že „radšej budú sedieť doma na zadku a poberať sociálne dávky“. Pán viceprezident zabudol spomenúť dve podstatné ALE.
HNonline.sk - Povedzme to nahlas: Slovákom sa nechce robiť
Vo svojom komentári p. Sirota nepovedal či si za ním uvádzanú mzdu môže niekto dovoliť financovať dochádzanie do práce, prípadne presťahovanie. Vo väčšine takýchto prípadov, keď vám niekto ponúkne prácu, tak dostanete zmluvu na dobu určitú (až po dobu 2 rokov), ktorá vám nepostačuje na to, aby ste dostali hypotéku a neexistencia nájomných bytov na Slovensku v podstate ani inú alternatívu neponúka. Ak je oslovený nádejný zamestnanec z hladovej doliny, tak aj v prípade, že vlastní veľkú nezadĺženú nehnuteľnosť, tak za jej predaj nedostane zďaleka toľko peňazí, aby si niekde kde práca je mohol kúpiť čo i len garsónku. Myslíte si, že akákoľvek z týchto možností je nejakým lákadlom pre potencionálneho záujemcu o prácu? Veď koho by lákala slabo platená práca v bohatšom regióne a bývanie „pod mostom“?
Vo svojom rauši o tom, akí sú Slováci leniví akosi p. Sirota pozabudol spomenúť faktografické údaje o tom, koľko tých „lenivých“ Slovákov pracuje v zahraničí a akosi pozabudol povedať prečo sa slovenskí zamestnávatelia nezaujímajú o týchto ľudí, ktorí majú tak pracovné návyky, ako aj kvalifikáciu...
Áno, slovenské školstvo potrebuje reformy a je potrebné, aby produkovalo kvalifikovaných zamestnancov, lenže tento problém nie je jediný a ani hlavný, ktorého vyriešením bude všetko ružovučké a dokonalučké. Aj keby už dnes na 100% fungovalo duálne školstvo na takej úrovni ako v Rakúsku, tak kde berú zamestnávatelia istotu, že by absolventi týchto škôl dali prednosť našim zamestnávateľom pred odchodom do zahraničia? Nech sa pozrú do rôznych prieskumov, ktoré sa robia medzi študentmi stredných a vysokých škôl a možno by tam zbadali jeden trend, kedy väčšina oslovených dáva prednosť práci v zahraničí a ako hlavný dôvod pre takéto rozhodnutie sú uvádzané nízke slovenské mzdy, ktoré pre mladých Slovákov znamenajú beznádejnú budúcnosť s ubytovaním u rodičov až skoro do štyridsiatky.
Prečítjte si aj veľké porovnanie platov upravených cez paritu kúpnej sily:
jankosc.blog.sme.sk - Sú mizerné slovenské platy spravodlivé, alebo nie?
Môj starší blog venujúci sa p. Sirotovi:
jankosc.blog.sme.sk - Klamal Ľuboš Sirota o stretnutí s prezidentom?
Ďalší môj starší blog o nedostatku kvalifikovaných zamestnancov na Slovensku:
jankosc.blog.sme.sk - Nedostatok kvalifikovaných pracovníkov na Slovensku