Sulík odišiel do politického dôchodku (anketa)

Zakladateľ a dlhoročný predseda strany SaS sa rozhodol opustiť nielen parlamentné lavice

Sulík odišiel do politického dôchodku (anketa)
(Zdroj: Zdroj: Faceboook/Richard Sulík)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

ale po 15 rokoch v politike odišiel aj z vedenia strany.

V liste určenom straníckym kolegom napísal okrem iného aj nasledovné:

„V politike som nepretržite 15 rokov, ničomu v mojom živote som sa nevenoval dlhšie. Bol som na rôznych zaujímavých pozíciách a dosiahol výsledky, ktoré Slovensku prospeli a prospievajú, najmä rovná daň, Volvo či lacná elektrina pre domácnosti. Najviac pre spoločnosť prospešný som bol na ministerstve hospodárstva a preto som aj v minuloročných voľbách mal ambíciu na rezorte pokračovať. To, žiaľ, nevydalo, tak ako ani eurovoľby pár mesiacov neskôr,“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 

A dodal:

„Našťastie mám z čoho žiť a preto nie som odkázaný na zašívanie sa v parlamentných laviciach,“.

Pri tejto príležitosti som oslovil viacerých odborníkov, ekonómov, politológova a analytikov s nasledujúcimi otázkami:

Ak hodnotíte prínos Richarda Sulíka v podnikaní a ekonomike Slovenska? Aká bola jeho najlepšia iniciatíva? Aká bola jeho najhoršia iniciatíva?

Lukáš Makovický, politológ (Rovaniemi - University of Lapland)

Ak by Richard Sulík nebol, spravil by to niekto iný, „veď skutočný slobodný trh problém vyrieši sám“. Za najlepšie jeho rozhodnutia považujem povalenie Hegerovej kriminálnej vlády. Pravidelné raňajky s Kočnerom, aby som mohol behom procesu o vražde Kuciaka pripomínať ľuďom že sú o Sulíkovi vo vláde ticho. A samozrejme Geissenovci v NR SR ako vysvetlenie plebsu ako sa robí ekonomika. A jeho najhoršia iniciatíva?  Fiki Sulík.

SkryťVypnúť reklamu

Anton Marcinčin, ekonóm

Neviem ako v podnikaní, v ekonomickej politike skôr záporne. Pritiahol pozornosť k potrebe zvyšovať kvalitu podnikateľského prostredia. Zároveň však presadil daňovú reformu, ktorú považujem za negatívum.

Tomáš Profant, docent Ekonomickej univerzity

Jedným z najzaujímavejších prvkov vládnutia Richarda Sulíka bola skutočnosť, že zatiaľ čo bol schopný kvôli Eurovalu prispieť k pádu vlády, v Matovičovej a Hegerovej vláde sa dostal do etatistickej role riadenia hospodárstva a opustil radikálny neoliberalizmus. Slovensko tým nasledovalo mnohé ďalšie štáty a neoliberálna pravica definitívne poprela klasickú tézu minimálneho štátu. To na Slovensku neznamená obrat doľava, skôr ekonomické lavírovanie, ktorého významnou súčasťou je pomoc podnikateľom. Treba dodať, že to nie je úplná novinka. Spomeňme si na ANO Pavla Ruska.

SkryťVypnúť reklamu

Brigita Schmögnerová, bývalá ministerka financií

Ideologicky neoliberál, resp. ordoliberál podľa nemeckého vzoru. Jeho svätým grálom zostáva rovná daň, ktorú za najlepšiu – zrejme inšpirovaný nemeckým profesorom Paulom Kirchhofom, ktorého Angela Merkelová pred voľbami v r. 2005 presadzovala za nemeckého ministra financií – propagoval vo svojej diplomovej práci. A ako skromne uviedol, bol hrdý, že sa stala podkladom pre Miklošovu reformu daní v r. 2004. Podmieňovaním revízie dlhovej brzdy daňovou brzdou fakticky sťažoval činnosť ARDALu a neumožnil jej predzásobiť sa v čase, keď boli úrokové sadzby nízke.

SkryťVypnúť reklamu

Politicky pravičiar, ktorý sa predstavoval ako politik presadzujúci záujmy podnikateľskej sféry. Tzv. podnikateľské kilečká, ktorým prikladal mimoriadnu dôležitosť, fakticky podnikateľské prostredie žiadnym zásadným spôsobom neurobili priaznivejším. Analýza tzv. lex korona vplyvu na podnikateľské prostredie nevyčíslila žiadne závratné pozitívne finančné dopady pre podnikateľskú sféru s výnimkou bankového sektora, ktorý profitoval zo zrušenia bankového odvodu.

Vychádzal z neoliberálnej predstavy o škodlivosti regulácie a kopíroval pokusy Európskej komisie pod hlavičkou Better Regulation: One in, two out (jeden nový zákon prijatý, dva zákony treba vyhlásiť za neplatné). V kovidovej kríze sa ako minister hospodárstva zvlášť neosvedčil (meškajúca pomoc MSP) a jeho odškodňovací zákon zapadol do zabudnutia.

Počas energetickej krízy možno aspoň pozitívne hodnotiť Memorandum MH SR a MF SR so SE, a.s. o stabilizácii cien elektrickej energie, hoci muselo prejsť revíziou..

Zrejme nemal predstavu o nevyhnutnosti transformácie podnikateľského sektora, lebo okrem podpory zahraničných investorov, kde sa z neoliberála zrazu stal advokátom štátnej pomoci (zákon o významných investíciách), nepresadil žiadne významnejšie kroky podporujúce zelenú transformáciu biznisu, transformáciu na priemysel 4.0, atď. O avantúrach ministra hospodárstva spojených so svetovou výstavou v Dubaji ani nehovoriac.

Pre svoje ideologické názory konkrétne odmietaním záchrannej pomoci v dlhovej kríze prostredníctvom eurovalu, povalil v r. 2011 Radičovej vládu. Odvtedy jeho skóre v tomto smere narástlo. Naposledy fakticky spôsobil pád Hegerovej vlády. Plne sa osvedčil ako nespoľahlivý partner do koaličnej vlády a nepredpokladám, že by s ním ešte niekto v budúcnosti ako koaličným partnerom počítal.

A nakoniec pripájam aj môj názor:

Ján Košč

Jeho prínos pre politiku, ale aj ekonomiku hodnotím negatívne. Do slovenskej politiky priniesol tie naškodlivejšie libertariánske a anarchokapitalistické teórie, ktoré boli v USA a západnej Európe populárne v 80. rokoch minulého storočia a ktoré sa reálne ukázali ako škodlivé. Rovnako hodnotím aj jeho prínos pre hospodárstvo, nakoľko ním presadzované teórie ničom a nikomu reálne nepomohli.

Ak sa predsa len niečo pozitívne na jeho činnosti nájde, tak to sú len rôzne antibyrokratické balíčky, ktoré mali za cieľ zjednodušiť podnikanie. To je však naozaj sakramentsky málo.

Ako úplne najhoršie opatrenie vnímam rovnú daň,, ktorú presadil ešte ako nepolitik a poradca ministra financií. Dopady rovnej dane poškodzujú Slovensko dodnes. Znížilo sa zdaňovanie firiem a bohatých, pričom súčasný daňový mix viac tlačí na zdaňovanie príjmov a spotreby obyvateľstva. Vďaka tejto „reforme“ sa doslova rozvrátil daňový a sociálny systém, ktorý dnes vykazuje viac problémov, ako funkčnosti.  Sulík zároveň priniesol do politiky a verejnej debaty alarmizmus, ktorý ostrakizuje akékoľvek potrebné zmeny v daňovom systéme.

Našťastie sa mu nepodarilo presadiť tzv. daňový bonus, ktorý by definitívny rozbil sociálny systém a rozvrátil verejné financie, čo paradoxne kritizovali aj analytici INESS, hoci od založenia SaS vždy adorovali túto stranu ako tú s najlepším volebným programom – po grafickej stránke to asi aj bola pravda...

A samozrejme nemožno zabudnúť na jeho pokusy osekať Zákonník práce, ktoré sa mu čiastočne podarilo naplniť, napríklad zrušením rozširovania kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa, ale našťastie neuspel s vyškrtnutím znakov závislej práce, čo by v podstate zrušilo Zákonník práce ako taký. Hoci zrušenie znakov závislej práce sľuboval Sulík a jeho SaS dlhé roky, nakoniec zistili, že to nemôžu urobiť, pretože ich existencia v našej legislatíve je súčasťou prístupovej zmluvy s EÚ.

Ján Košč

Ján Košč

Bloger 
  • Počet článkov:  108
  •  | 
  • Páči sa:  64x

Ekonomicky analytik KOZ SR, spoluzakladateľ občianskeho združenia Pracujúca chudoba a zakladateľ Asociácie sociálno-ekonomických analytikov. V tomto blogu prezentujem svoje osobné názory, ktoré nemusia byť totožné s oficiálnymi stanoviskami KOZ SR, OZ Pracujúca chudoba a ani Asociácie sociálno-ekonomických analytikov. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

219 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
reklama

SME si všimli

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Vladimír Benčík

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Príbeh ako z thrilleru - CIA na diaľku odhalila polohu Archy zmluvy

  • 4. apr
  • Páči sa: 21x
  • Prečítané: 1 223x
  • 1
Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Jozef Foltýn

Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Marek Glodič bol ten najslušnejší človek akého som v živote stretol

  • 3. apr
  • Páči sa: 133x
  • Prečítané: 3 826x
  • 4
Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Matúš Radusovsky

Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Bohaté včelárske tradície Slovenska – od historických postupov po súčasné metódy odovzdávané z generácie na generáciu.

  • 26. mar
  • Páči sa: 7x
  • Prečítané: 431x
  • 0
O Západnom brehu...

Dávid Polák

O Západnom brehu...

...alebo o Judei a Samárii, ako tomuto územiu niektorí hovoria, sa veľa rozpráva, ale oveľa menej naozaj vie.

  • 7. mar
  • Páči sa: 19x
  • Prečítané: 1 072x
  • 2
John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Miloš Majšík

John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Životný príbeh chalana, potomka slovenských prisťahovalcov do USA, ktorý napriek svojej chorobe šiel za svojím cieľom.

  • 27. feb
  • Páči sa: 44x
  • Prečítané: 2 341x
  • 1
Hlava XXII v štátnom IT

Marcel Rebro

Hlava XXII v štátnom IT

Spolu s "katastrálnym vírusom" skvelá kombinácia ako stráviť pracovný deň v nekonečnom cykle

  • 17. feb
  • Páči sa: 107x
  • Prečítané: 2 200x
  • 2

Hlavné správy zo SME.sk

DPOH prekvapivo povedie Vladislava Fekete. Vstupenky chce predávať ako letenky a v divadle mať veľké mená
Riaditeľka Schulczová v Aréne: Z DPOH odídem do Prahy. Tu už svoje miesto nevidím
Nedostatok bytov? Investor ukázal, ako využiť každé miesto v centre Bratislavy
Keď budeš makať, budeš bohatý a krásny ako ja. Videá extrémnych ranných rutín sú toxické
reklama
SkryťZatvoriť reklamu