Odvrátená tvár zákonníka práce. Slováci podnikajú proti svojej vôli
Fakt, že veľké množstvo živnostníkov na Slovensku sú tzv. nanútení živnostníci je dlhodobo "verejným tajomstvom". Podľa vcelku konzervatívnych odhadov je na Slovensku viac ako tretina zo všetkých živnostníkov takých, ktorí síce oficiálne podnikajú, ale reálne vykonávajú prácu ako obyčajní zamestnanci a nerobia ta dobrovoľne. A že sa poslednými novelizáciami zákonníka práce pokúsili zákonodárci tento fenomén aspoň okresať, to sa vie takisto. Ani tieto zmeny v zákone nepomohli túto neprávosť celkom odstrániť, no, v každom prípade počty nanútených živnostníkov predsa len o niečo klesli. Keďže ale absolventi v perexe spomínaného kurzu politického marketingu potrebovali realitu prispôsobiť, tak produkujú rôzne nezmyselné lži.

Napríklad tvrdia, že v dôsledku prísneho pracovného práva prichádzajú živnostníci o prácu, čo potvrdzujú počtom skončených živností. Že je toto tvrdenie nezmyslom, je jasné každému, kto sa pozrie na rastúce čísla zamestnanosti a každému kto vie, že každá zrušená živnosť neznamená okamžite + 1 v počte nezamestnaných, nakoľko bývalý živnostník môže odísť do normálneho pracovného pomeru, môže prejsť na inú formu podnikania (napr. s.r.o.), alebo môže odísť do dôchodku, alebo odísť do zahraničia.
V každom prípade, produkovanie takýchto hlúposti nestačilo a tak sa objavil nasledujúci, nadpisom a s ním absolútne nekorenšpondujúcim obsahom doslova neuveriteľný článok:
Sme.sk / Odvrátená tvár zákonníka práce. Slováci podnikajú proti svojej vôli
Autorka aj napriek tomu, že v nadpise viní z tohto stavu aktuálny zákonník práce, tak v článku to nijako nevysvetľuje. Podľa liberálnych zdôvodnení, ak je zákonník práce príliš prísny, tak to vytláča ľudí do živností. Hmmmmm, znie to celkom logicky, lenže problémom je fakt, že táto teória je vyvrátená realitou. Tá hovorí, že počas platnosti tzv. Mihálovho zákonníka práce, počet živnostníkov stúpal, hoci na takýto vývoj nebol dôvod, keďže išlo o liberálny zákon (aj s ohľadom na krízu) a teraz, keď platí tzv. Richterov zákonník, tak počet živnostníkov klesá - nemalo by to byť podľa pôvodnej teórie naopak?
Česká pošta dorovná platy
Možno si ešte pamätáte môj starší blog:
JanKosc.blog.sme.sk / Pracuješ v Trnave alebo Poprade? Dostaneš nižšiu mzdu!
...v ktorom som sa venoval regionálne rozdielnym platom pracovníkov Slovenskej pošty.
Zamestnancom Českej pošty došla trpezlivosť s podobným konaním svojho zamestnávateľa. Napriek tomu, že túto disproporciu žiadali odstrániť už dlhodobo, tak so svojimi požiadavkami doteraz nikdy neuspeli. Rozhodli sa, že svojho zamestnávateľa zažalujú...

rozhlas.cz / Odboráři České pošty hrozí firmě žalobou. Chtějí dorovnání mezd
Reakcia na túto aktivitu zamestnancom nenechala na seba dlho čakať. Zamestnávateľ bol zrazu ochotný sa dohodnúť a zamestnancom sľúbil dorovnať platy postupne, do troch rokov.
hn.cz / Odboráři vyhráli, Česká pošta srovná platy. Lidé na Moravě už nebudou brát méně než v Praze
Myslíte si, že mimobratislavskí zamestnanci Slovenskej pošty si nezaslúžia dorovnať mzdy? Iste zaslúžia, ale nestane sa tak, kým budú apatickí a takúto zmenu si nevynútia...
Pred pár rokmi si takto vynútili zvýšenie miezd martinskí zamestnanci bratislavského Volkswagenu, ktorých zamestnávateľ platil menej ako bratislavských zamestnancov. Platy im zvýšil až potom, ako preukázali ochotu svojho zamestnávateľa zažalovať.
Mimochodom, na tieto záležitosti sa vzťahuje aj niekoľko rozhodnutí Európskeho súdneho dvora, ktoré sa akosi v našich končinách absolútne nedodržiavajú. Pokiaľ ide o súkromného zamestnávateľa, ešte sa to dá "pochopiť", ale keď takýto protizákonný a amorálny stav udržiava ako zamestnávateľ v štátnej firme ŠTÁT...
Slováci pracujú na nočné zmeny najviac v Únii
Aj napriek tomu, že neustále počúvame tvrdenia o tom, ako sme na Slovensku málo flexibilní a ako táto naša slabá flexibilita poškodzuje podnikateľské prostredie, tak realita i štatistické údaje hovoria niečo iné.

O tomto fenoméne som písal už aj pred časom:
JanKosc.blog.sme.sk / Slovensko - najneflexibilnejší pracovný trh
Tieto moje dávnejšie tvrdenia potvrdzujú aktuálne štatistické údaje:
Sme.sk / Slováci pracujú na nočné zmeny najviac v Únii

Aj napriek tomu, že na Slovensku odpracujeme omnoho viac poobedňajších, nočných a víkendových zmien, ako naši susedia Česi (o dosť nižšia produktivita), alebo Slovinci (+- rovnaká produktivita), tak v priemere zarobíme oproti Čechom o dosť menej a a oproti Slovincom o veľmi veľa menej. Nemalo by to byť aj vďaka príplatkom za zmennosť inak? A to ešte nehovorím o tom, že na Slovensku odrobíme aj viac nadčasových hodín.
Mimochodom, viete o tom, že práca na zmeny, v noci a nadčasovanie poškodzuje zdravie?
JanKosc.blog.sme.sk / Srdcovo-cievne choroby, flexibilita a zdravý rozum
Učitelia vyzývajú vládu na zvýšenie ich platov o 140 eur
V týchto dňoch sa objavila požiadavka Slovenskej komory učiteľov, aby sa od začiatku budúceho roka zvýšili platy učiteľov o 140 eur:
Sme.sk / Učitelia vyzývajú vládu na zvýšenie ich platov o 140 eur

Najprv poviem niekoľko dôvodov, prečo takúto požiadavku podporujem:
- bez zlepšenia kvality školstva ako takého nemôžeme očakávať, že sa začne naša ekonomika meniť z montážnej dielne na niečo viac,
- kvalitatívne zmeny v školstve nenastanú, kým nebudú ľudia pracujúci v školstve slušne ohodnotení,
- školstvo bude strácať najlepších absolventov pedagogiky, pokiaľ aspoň sčasti nebude vedieť platovo "konkurovať" iným sektorom,
- percento HDP idúce do školstva je v SR jedno z najnižších spomedzi vyspelých krajín.


A teraz zase poviem dokedy sa to učiteľom nepodarí:
- nepodarí sa im to dovtedy, kým nepochopia, že toto si dokážu vyjednať jedine skutočným štrajkom, z ktorého nevycúvajú ešte pred dosiahnutím aspoň kompromisu, ako vycúvali počas svojho posledného štrajku,
- hoci za neúspech tohto spomínaného štrajku sú dodnes obviňované odbory, tak reálne si štrajk pokazili samotní učitelia, ktorí na druhý a tretí deň fakticky opustili barikády a očakávali, že generál (odbory), bez vojska (zamestnanci) vyhrá vojnu...

No a nakoniec poviem, prečo požiadavka Slovenskej komory učiteľov bude len prázdnym gestom:
- kolektíva zmluva medzi väčšinovou odborovou organizáciou v školstve a zamestnávateľom už bola podpísaná a je platná,
- učitelia nerobia, okrem reptania, nič preto, aby si zabezpečili vyšší mzdový rast, mnohí reptajú na odbory, lenže nechápu fakt, že zvyšovať platy je reálne možné len prostredníctvom kolektívneho vyjednávania a prípadného štrajku, pričom aj tieto nástroje je možné efektívne využiť len vtedy, ak sa drvivá väčšina učiteľov postaví osobne za svoje požiadavky,
- Slovenská komora učiteľov nie je organizácia, ktorá môže kolektívne vyjednávať.
Pozrite si jeden starší (ale stále aktuálny) rozhovor so šéfom Nových školských odborov:
Prípadne si prečítajte rozhovor s Ľudovítom SEBELÉDIM, predsedom Nových Školských Odborov:
JanKosc.blog.sme.sk / Odbory sú dôležitá súčasť spoločnosti
Zraz dlhých nosov - 5. 11. 2015
Odborová organizovanosť
Medzinárodná organizácia práce (ILO - autonómna agentúra OSN so sídlom v Ženeve) pred pár dňami vydala správu v ktorej hodnotí vývoj odborovej organizovanosti vo svete a informácie v nej obsiahnuté sú dosť zaujímavé.

Ako vidíte na predchádzajúcom grafe, odborová organizovanosť na Slovensku je veľmi nízka, rovnako ako pokrytie zamestnancov kolektívnymi zmluvami. Keď si tieto údaje porovnáte napr. s českými údajmi, podiel členov odborov majú o niečo nižší, ale pokrytie kolektívnymi zmluvami majú skoro dvojnásobný. Slovinci majú dvojnásobný podiel členov odborov a skoro trojnásobné pokrytie kolektívnymi zmluvami.
V jednom z predchádzajúcich blogov som spomínal monografiu profesora Radcliffa, v ktorej sa autor venoval pocitu šťastia a blahobytu občanov mnohých štátov a prišiel na niekoľko zaujímavých súvislosti, medzi ktoré patrí aj fakt, že so stúpajúcim podielom členov odborov stúpa aj miera spokojnosti a šťastia ich obyvateľov.
Tejto téme sa venuje aj kniha The Spirit Level: Why More Equal Societies Almost Always Do Better, ktorej prečítanie tiež odporúčam.
Spomínané súvislosti je možné vyčítať aj z horeuvedeného grafu. V krajinách, kde je vysoký podiel členov odborov, prípadne vysoké pokrytie kolektívnymi zmluvami je aj vyššia životná úroveň a tieto krajiny sa aj opakovane objavujú aj v rôznych rebríčkoch hodnotiacich životnú úroveň a šťastie obyvateľov. Stačí si pozrieť čelné priečky v grafe a odpočítať nedemokratické a autoritárske režimy, prípadne krajiny rozvojového sveta..
Zaujímavosťou sú údaje za Francúzsko, kde je veľmi malá, resp. minimálna organizovanosť, ale na druhú stranu skoro 100% pokrytie kolektívnymi zmluvami.
A k tejto téme patrí aj ďalší graf zo správy ILO:

V tomto grafe je naznačený nárast, alebo pokles pokrytia kolektívnymi zmluvami medzi rokmi 2008-2012/13. Slovensko patrí medzi krajiny, ktoré zaznamenali najväčší pokles, pričom napr. v Slovinsku nebol pokles spôsobený poklesom podielu odborárov, alebo podobnými vplyvmi, ale zmenou zákona, ktorý dovtedy prikazoval všetkým zamestnávateľom byť členmi zamestnávateľských zväzov, na ktorých následne automaticky platili vyššie kolektívne zmluvy.
Nedostatok pracovnej sily
Tejto téme som sa vo svojich blogoch venoval už viackrát a v podstate som vždy tvrdil, že ide o umelo vyvolaný stav držaním miezd na príliš nízkej úrovni nezodpovedajúcej výkonu nášho hospodárstva.
Ale aby to nestálo len na mojich tvrdeniach, tak odporúčam preštudovať si nasledujúcu vedeckú prácu:
V tejto práci je možné nájsť aj nasledujúce tvrdenie:
"nedostatok pracovnej sily je sociálne,ekonomicky,kultúrne a politicky konštruovaný a nemusí existovať" Geddes&Scott, 2010"
Nobelová cena pre odbory
Ako iste viete, tohtoročnú nobelovú cenu za mier dostalo tuniské Kvarteto národného dialógu, ktorého súčasťou je aj tuniský odborový zväz UGGT. Kvarteto okrem odborárov pozostáva aj zo zástupcov zamestnávateľov, ligy pre ľudské práva a advokátov. Aj toto ocenenie dokazuje dôležitosť sociálneho dialógu.
Počas transformácie Tuniska z autoritárskeho režimu na demokratický zohrali odbory UGGT dôležitú úlohu ako politický mediátor, pričom sa im spolu s kolegami z Kvarteta podarilo prispieť k úspešným a mierovým celospoločenským zmenám v Tunisku.
How a Leftist Labor Union Helped Force Tunisia’s Political Settlement
Tunisia labor union serves as political mediator
Kolegom odborárom gratulujem k získanému oceneniu...
Čisté finančné aktíva Slovákov
Podľa štúdie Allianz Global Wealth Report má priemerný Slovák nasporených 5232 eur (peňažný majetok /vklady v bankách, podielových fondoch, akciách, životných poistkách a penzijných fondoch/ ). Keď odhliadneme od faktu, že žiaden priemerný Slovák neexistuje a uvedomíme si, že pre každú krajinu je použitá rovnaká metodika, tak výsledky tejto správy sú v mnohých ohľadoch doslova alarmujúce.

Čisté finančné úspory okrem iného hovoria aj o tom, ako dokážu ľudia čeliť prípadným neplánovaným výdavkom, prípadne strate zamestnania. Ako vidno z grafu sme na to dosť zle, predbehnúť sme dokázali len Rumunsko a krajiny s nižšou produktivitou práce, ako Česko, Poľsko, Maďarsko nás predbehli, bratia Česi viac ako dvojnásobne. A keď sa pozriete na umiestnenie Slovinska, ktoré má viac-menej podobnú produktivitu práce ako my tu na Slovensku, tak je to doslova na zaplakanie.
V pravej časti grafu sme sa ale umiestnili na prvom mieste! I keď toto prvenstvo je skôr negatívne. Hovorí o pomere zadĺženosti priemerneho Slováka vzhľadom k hrubým finančným aktívam - čiže hovorí o miere zadĺženia. Priemerný Slovák má nasporené skoro presne toľko, koľko dlží, takže ak príde nejaká mimoriadna udalosť, tak mu neostane nič, len oči na plač...
Dokonca sme na tom horšie ako Čína, celé Pobaltie (Litva, Lotyšsko, Estónsko) a Bulharsko, pritom priemerná mzda v Bulharsku je omnoho nižšia, ako tá naša. Maďari, aj napriek o dosť nižším príjmom majú skoro dvojnásobok. A keď som už spomínal produktivitu, tak sa pozrime na krajiny s priblížne rovnakou produktivitou práce ako Južná Kórea (24 157 eur), Izrael (58 910 eur), či Japonsko (73 547 eur) a Slovinsko (je v grafe). Ako je to vôbec možné?
Pravda.sk / Slováci chudobnejší ako Číňania
Podľa tejto správy sme široko ďaleko najchudobnejší a aj najviac zadĺžení (v pomere k majetku). A tento stav nie je zapríčinený tým, že by Slováci nevedeli šetriť, tento stav tu máme, pretože mzdy na Slovensku sú mizerné a neprimerané a sú také z dvoch dôvodov:
1. zamestnávatelia sa nechcú deliť o svoje zisky, čo dokazuje veľmi nízky podiel platov na HDP,
2. zamestnanci na Slovensku zväčša nevedia za svoje práva zabojovať, čo zas dokazuje veľmi nízka miera organizovanosti zamestnancov a aj veľmi nízka miera pokrytia kolektívnymi zmluvami.

Lakomstvo
A na záver tohtomesačného vydania už len nasledujúce krátke postrehy.
Odporúčam na prečítanie nasledujúci článok:
Novinky.cz / Lakota vede k trvalému neuspokojení
A pozrite si aj nasledujúce obrázky:


A prečítajte si túto správu:
OXFAM / WEALTH: HAVING IT ALL AND WANTING MORE
Prípadne si prečítajte aj staršie vydania tohto súhrnu:
Svinstvá, klamstvá a zavádzanie (práca a platy - október 2015)
Svinstvá, klamstvá a zavádzanie (práca a platy - september 2015)
Svinstvá, klamstvá a zavádzanie (práca a platy - august 2015)
Svinstvá, klamstvá a zavádzanie (práca a platy - júl 2015)
Svinstvá, klamstvá a zavádzanie (práca a platy - jún 2015)
Svinstvá, klamstvá a zavádzanie (práca a platy - máj 2015)
Svinstvá, klamstvá a zavádzanie (práca a platy - apríl 2015)