Ako sa cení život zamestnanca a život u nás a Taliansku

Žijeme v Európskej únii a v čisto v teoretickej rovine by si mali byť všetci občania i inštitúcie (firmy, spoločnosti, spolky, atď) rovní pred zákonmi i v povinnostiach. Je to mu naozaj tak?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (19)

V týchto dňoch ste si mohli prečítať o prípade Taliana, ktorý zomrel v práci na infarkt a o astronomickom odškodnom, ktoré bude musiať jeho zamestnávateľ zaplatiť pozostalej rodine. V skratke, aj napriek tomu, že smrť zamestnanca nespôsobil klasický pracovný úraz a že zamestnanec možno aj dobrovoľne prepínal v práci svoje sily, tak zamestnávateľ je vinný v tom, že nedodržal taliansky zákonník práce, nezabezpečil správne pracovné podmienky a umožnil zamestnancovi pracovať spôsobom, ktorý sa odrazil na jeho zdraví.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako niečo také funguje u nás? Pamätáte si na úmrtie strelmajstra v tuneli šibeník?

Inšpektorát práce zistil porušenia Zákonníka práce zo strany zamestnávateľa:

"Zamestnávateľ neuviedol v pracovnej zmluve zamestnanca stručnú charakteristiku práce, na ktorú bol zamestnanec prijatý, nerozvrhol pracovný čas tak, aby zamestnanec mal raz za týždeň dva po sebe nasledujúce dni nepretržitého odpočinku - pracoval od 8. 7. 2013 do 16. 7. 2013 a od 23. 7. 2013 do 31. 7. 2013 nepretržite každý deň.

Neviedol v mesiaci august 2013 evidenciu pracovného času tak, aby bol zaznamenaný začiatok a koniec časového úseku, v ktorom zamestnanec vykonával prácu a nepriradil pracovnému miestu zamestnanca stupeň náročnosti práce v súlade s charakteristikami stupňov náročnosti pracovných miest.

SkryťVypnúť reklamu

Zamestnávateľ tak porušil právne predpisy o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci v znení neskorších predpisov."

Banský úrad konštatoval:

"Došlo ku porušeniu príslušných predpisov a banský úrad bude v tomto konať. O výsledkoch budeme informovať zamestnávateľa. V zákonnej lehote bude mať čas vyjadriť sa. Podľa zákona k uloženiu sankcie má dôjsť do jedného roka od zistenia skutku, najneskôr do troch rokov. Skutok bol zistený 12. 8. 2013, takže ročná lehota uplynie 12. 8. 2014," uviedol predseda Obvodného banského úradu v Spišskej Novej Vsi Antonín Baffi.

Ako dodal, organizácia si nesplnila povinnosti, ktoré jej zákon ukladal. Tie však nemali priamy vplyv na mimoriadnu udalosť, ku ktorej došlo."

SkryťVypnúť reklamu

Polícia rozhodla:

"Na základe vykonaného vyšetrovania, znaleckého skúmania, odborných posudkov a ďalších úkonov vyšetrovateľ trestné stíhanie zastavil, nakoľko vo vzťahu k prečinu usmrtenia tento skutok nie je trestným činom a nie je dôvod na postúpenie veci a vo vzťahu k prečinu ublíženia na zdraví je trestné stíhanie neprípustné proti tomu, kto zomrel."

Ešte by bolo zaujímavé zistiť, ako by rozhodol slovenský súd, ak by rodina mŕtveho strelmajstra zažalovala zamestnávateľa v občianskom konaní, rovnako ako to urobila rodina talianského zamestnanca, ale pochybujem, že by na Slovensku vysúdili čo i len 5% z toho, čo vysúdili v Taliansku. Nechcem byť v tomto prípade skeptik, ale predpokladám, že u nás by bol zamestnávateľ v plnom rozsahu oslobodený.

SkryťVypnúť reklamu

Na Slovensku máme jeden veľký problém a je jedno či ide o jednoduchých občanov, alebo veľké firmy. U nás sa nerešpektujú zákony a neriadime sa podľa nich, prispôsobujeme ich, zabúdame na nich, ignorujeme ich, proste ako nám to vyhovuje... Firmy svorne zvyknú nadávať na zákonník práce, pričom mnohé z nich nikdy nedodržiavali ani jeho najliberalnejšiu verziu z dielne ministra Mihála. Je večná škoda, že súdnictvo je v takom stave v akom je, pretože už by sa patrilo, aby vysoké čiastky na odškodnom nedostával len predseda najvyššieho súdu, ale aj obyčajní ľudia, ktorí sú nedodržiavaním zákonov naozaj a tvrdo postihnutí. Ak by to tak bolo, hneď by si mnohí ďalši dali pozor, aby zákony boli naozaj zákonmi. A možno je potrebné zobrať odvahu a v takýchto prípadoch porušovateľa zákonov aj skutočne zažalovať a veriť v zázrak...

Ján Košč

Ján Košč

Bloger 
  • Počet článkov:  108
  •  | 
  • Páči sa:  64x

Ekonomicky analytik KOZ SR, spoluzakladateľ občianskeho združenia Pracujúca chudoba a zakladateľ Asociácie sociálno-ekonomických analytikov. V tomto blogu prezentujem svoje osobné názory, ktoré nemusia byť totožné s oficiálnymi stanoviskami KOZ SR, OZ Pracujúca chudoba a ani Asociácie sociálno-ekonomických analytikov. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Radko Mačuha

Radko Mačuha

223 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu