Nadčasy
Sestry, ktoré sa k lekárom pridali až neskôr, sa začali búriť hlavne voči cezčasom. Tí, ktorí túto kauzu sledujú podrobnejšie určite postrehli, že dnes už bývalý riaditeľ, po tom ako sestry vypovedali nadčasy, veľkodušne sestrám prisľúbil, že im v najbližších výplatách dodatočne doplatí odpracované nadčasy.
Preboha, kde to žijeme?
Ako je možné, že v krajine, ktorá je členom Európskej únie a v ktorej máme jasné zákony nie sú okamžite cezčasy preplácané - zvlášť ak ide o takého zamestnávateľa, akým je štát? Akým príkladom idú štátne orgány, ak dovolia takúto nespravodlivosť? Štát od svojich občanov chce, aby dodržiavali zákony a sám ich takto exemplárne nedodržiava? Ako to, že tam už nezasahuje Inšpektorát práce a nerozdáva pokuty? (asi viem prečo...)

Ako je možné, že na takých pracoviskách, kde ide o ľudské životy a zdravie sa ťahajú doslova neľudské nadčasy a zamestnávateľ ani len nepovažuje za potrebné ich preplatiť?
Len tak na okraj, pred časom predseda OZ KOVO hovoril o tom, že na Slovensku naťahajú zamestnanci najviac nadčasov v celej EÚ, pričom pripomenul, že ide len o priznané nadčasy - ako vidno, aj zamestnanci zdravotníctva sú tlačení do nadčasov, ktoré nielenže nie sú evidované, ale ani preplácané.

Ďalším zaujímavým faktom ohľadom nadčasov je informácia, že na Slovensku sa vedie len evidencia tzv. preplácaných nadčasov. Napríklad v Nemecku sa evidujú preplácané nadčasy spolu s neplatenými nadčasmi (je za ne poskytnuté náhradné voľno). Aj napriek tomu, na Slovensku podľa štatistík odpracuje priemerný slovenský zamestnanec viac nadčasov, ako priemerný nemecký zamestnanec.
Sprisahanie
"Lekári a sestry dostali návod, ako vyvíjať účinný tlak na vedenia nemocníc, myslia si analytici ", píše sa v TOMTO článku. Áno, samozrejme, určite ide o sprisahanie, veď tým lekárom a sestrám predsa ide o likvidáciu politikov a nie o poľudštenie postavenia ich samých a pacientov.
Tu sa treba pozrieť do minulosti, čo sa stalo v roku 2006 (pokiaľ ma pamäť neklame), keď zdravotníci vyhlásili presne v intenciách platného zákona štrajk, ktorým chceli politikov prinútiť zlepšiť podmienky v zdravotníctve. Čo sa vtedy stalo? Politici, namiesto toho, aby so zdravotníkmi jednali a snažili sa situáciu riešiť sa rozhodli konať inak. Politicky pritlačili na súdny systém, ktorý vtedajší štrajk v predbežnom rozhodnutí označil za nezákonný, pričom sa im podarilo týmto krokom vtedajší štrajk zadusiť rovnako ako diskusiu na túto tému. Štrajk i štrajkujúcich označili za spolitizovaných a bolo vymaľované.

Dnes sa čudujú, že zdravotnícki pracovníci ani len neuvažujú o štandardných postupoch a siahajú po extrémnych nástrojoch akými sú hromadné výpovede? Čudujú sa, že zdravotnícki zamestnanci spolu komunikujú a odovzdávajú si rady, ako môžu dosiahnuť svoje požiadavky? Ja sa nečudujem.
Zdravotnícki zamestnanci a ich odborové organizácie neorganizujú žiadne sprisahanie, ani nešíria medzi sebou žiadne tajné pokyny, jednoducho si zobrali príklad z histórie západnej Európy, kde podobné postupy používali zamestnanci hlavne v sedemdesiatych rokoch minulého storočia, kedy práva zamestnancov na kolektívne vyjednávanie a právo na štrajk boli tiež pod ťažkou paľbou politikov.
Osobné a politické ambície
Čakal som a dočkal som sa. Ako skoro vždy, keď strane zamestnávateľa(ou) dôjdu argumenty, tak sa začnú predstavitelia odborov obviňovať z osobných a politických ambícií/záujmov. Predsedníčka sesterských odborov si vraj len buduje vlastnú kariéru na úkor sestier.
Tieto hlúposti by boli skôr smiešne, ak by neboli natoľko hlúpe. Aj keby všetko to, čo sa o Kaveckej tvrdí bola pravda, tak šíritelia týchto bludov zabúdajú na jeden podstatný fakt. Sestry nie sú nejaké hlúpučké nány, ktoré by sa len tak nechali vmanipulovať do situácie proti svojej vôli. Sestry ktoré vypovedali nadčasy a podali výpovede by nepodpísali výpoveď z práce, ak by svoju situáciu nepovažovali za dostatočné zlú a neudržateľnú. Myslieť si, že o celej akcii rozhodli Kavecká (OZ SaPA) a Visolajský (LOZ) je hlúposť, ktorú môže vysloviť len človek, ktorý buď vedome klame, alebo o tom, ako fungujú odborové organizácie nevie ani len ... (nechcem hrešiť).

Len tak pre info, o tom, ako bude konať odborová organizácia nerozhoduje vedenie odborov, ale členovia odborov, volení funkcionári vykonávajú vôľu minimálne nadpolovičnej väčšiny členov. Funkcionári môžu vymyslieť čokoľvek, ale ak ich osobne nepodporia a nepodržia členovia a zamestnanci, tak by boli len na smiech. Ako vidno v žilinskej nemocnici, nesmeje sa nikto - ani lekári a sestry, ktorí podali výpovede.
Teraz už len čakám kto a kedy obviní aj predstaviteľov LOZ (Lekárske odborové združenie) za spolitizovaných. Bývalá premiérka Radičová tak už pri ich štrajku v roku 2011 urobila, teraz by tak mala urobiť súčasná politická garnitúra, nech to máme dokonalé.
Verejné tajomstvo
Odpútavanie pozornosti vypúšťaním takých dymových signálov sa už stalo folklórom, no nemali by sme sa nechať politikmi zmanipulovať. Namiesto riešenia hlúposti a obviňovania všetkých navôkol z politizovania by sme ako občania mali žiadať politikov o reálne riešenia zlej situácie v zdravotníctve. To, že je v zdravotníctve dostatok peňazí je jasné už asi aj kojencom, problém je, že tie peniaze nie sú na správnom mieste. Namiesto toho, aby tie peniaze dostal pacient na kvalitnej zdravotnej starostlivosti a vykonávatelia tejto starostlivosti (zdravotnícki pracovníci) vo forme slušných platov a podmienok práce, odlievajú sa tieto peniaze vo forme úplatkov, provízií a iných finančných tokov na kontá šedých eminencií s politickým krytím - a toto je potrebné zmeniť...
