Zakážme odbory!

V poslednej dobe sa v médiách viac spomínali udalosti ohľadom kolektívneho vyjednávania v bratislavskom Volkswagene a predlžovania pracovného času v košických železiarňach, pričom dosť reakcií na tieto články by sa dalo zhrnúť do nasledujúcich hesiel: „zakážme odbory!", „odbory škodia ekonomike a zamestnanosti", „sú to komunisti", „berú obrovské platy za nič".

Písmo: A- | A+
Diskusia  (49)
Obrázok blogu

Sú tieto názory správne a naozaj by sme mali odbory zakázať? No, skúsme sa nad tým zamyslieť.

Zákaz odborov

V prvom rade, ak by sme zakázali odbory pretože sa nám nepáči ich činnosť čo by nám ďalej bránilo zakazovať ďalšie občianske združenia a platformy, ak sa nám na nich niečo znepáči? Ak zakážeme odbory, prečo by sme nemohli zakázať aj zamestnávateľské zväzy? Majú potom právo na existenciu aj rôzne profesné komory (ktoré sú v podstate tiež odbormi)? Sestričky, sudcovia, advokáti, živnostníci. atď? Zakážme aj ekologické združenia! A vlastne zakážme celý tretí sektor! Všetky tieto spoločenské organizácie zastupujú a bránia záujmy svojich členov a robia tak na základe práva a ústavy. Akékoľvek zakazovanie je scestným myšlienkovým pochodom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Týmto sa dostávame aj k druhému pohľadu na vec. Z hľadiska práva je zákaz odborov v demokratickej spoločnosti nemožný, nakoľko by tým došlo k markantnému porušeniu práva. Základné ľudské práva, ktoré máme zakotvené nielen Ústave a zákonoch, ale aj v medzinárodných zmluvách a dohovoroch obsahujú okrem iného aj časti ktoré hovoria o práve na združovanie. Ak by sme z akýchkoľvek dôvodov právo združovať sa obmedzili zamestnancom, tak by sa tieto zákazy s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou rozšírili aj na ďalšie zložky spoločnosti a už by nebolo možné hovoriť o demokratickej spoločnosti.

Samozrejme, že tu by mohli mnohí namietať, že aj nacistické a fašistické združenia sú zakázané a nijako to neporušuje demokratické zákony. Lenže tento argument stojí na riadne hlinených nohách a bližšie sa mu povenujem nižšie.

SkryťVypnúť reklamu

Odbory škodia ekonomike a zamestnanosti

Odbory fungujú a majú veľký vplyv aj v krajinách ako Rakúsko, Holandsko, Švédsko, Švajčiarsko, pričom sa len s ťažkosťami dá povedať, že v týchto krajinách je vysoká nezamestnanosť, prípadne zlá ekonomická situácia. V Holandsku je uzákonený kratší pracovný týždeň, ako má ostatok Európy a pritom tam spočítate percento nezamestnaných na jednej ruke. V Rakúsku majú odborové organizácie asi najsilnejšie postavenie v rámci Európy a tiež majú naši južní susedia nezamestnanosť niekde na úrovni 2%.

Zvykne sa hovoriť, že trh dokáže vyregulovať mzdy i nezamestnanosť a netreba na to žiadne odbory, táto teória je síce pekne znejúca, ale je to len akademická teória, nakoľko trhové podmienky nie sú nikdy natoľko ideálne, aby tento scenár fungoval. Ak by to bolo naozaj takto, tak v krajinách ako vyššie spomínané Holandsko, kde je stabilne dlhú dobu nízka nezamestnanosť, by už odbory nemali žiadnych členov, nakoľko by boli zbytočné. Problémom je, že aj napriek tomu tam odbory fungujú a majú veľkú organizovanosť.

SkryťVypnúť reklamu

Odbory sú komunistické

Odborové hnutie bolo v minulosti zneužité tak komunistami, ako aj nacistami a každá z týchto ideológií sa ho snažila využiť na svoje ciele a účely. Ak sa skúsite trochu bližšie zoznámiť s históriou a fungovaním odborov v totalitných spoločnostiach, tak zistíte, že tak komunisti ako aj nacisti či fašisti v rôznych krajinách urobili z odborov bezzubé organizácie, ktorých úlohou bolo poskytovať členom rôzne benefity ako dovolenky, výlety, darčeky, vianočne kolekcie, atď, ale ich základné funkcie boli doslova amputované.

Na základe tejto historickej skúsenosti zvyknú odporcovia odborového hnutia obviňovať odbory z podpory nedemokratických hnutí a myšlienok, ale takýto prístup je nielen zavádzajúci, ale hlavne škodlivý pre vývoj spoločnosti, nakoľko odbory sú nevyhnutnou súčasťou fungovania zdravej spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Naproti tomu existuje množstvo príkladov toho, ako odbory fungujú v mnohých krajinách kde sa komunizmus a nacizmus nikdy nepresadili. Najlepším príkladom môžu byť USA, kde v päťdesiatych rokoch minulého storočia vrcholila vlna antikomunizmu, pritom aj vtedy odborové organizácie fungovali, mali a dodnes majú veľmi slušnú podporu i členskú základňu. Aj americký prezident Ronald Reagan bol pred svojim vstupom do politiky šéfom hereckých odborov.

Tvrdiť, že odbory sú komunistické, prípadne fašistické je zavádzanie a klamstvo. Členská základňa odborov má aj z politického hľadiska pestré sfarbenie a mnoho členov odborových zväzov podporuje aj pravicové strany. Dobré a fungujúce odbory sú demokratickou inštitúciou a sú súčasťou demokratickej spoločnosti a nie jej nepriateľom. Je veľmi dôležité, aby všetky zložky spoločnosti mali možnosť ovplyvňovať svoju existenciu.

Platy odborových funkcionárov

V roku 2011 si dala Republiková únia zamestnávateľov urobiť prieskum u agentúry Polis, kde sa respondentov pýtali, či by verejnosť mala poznať platy odborových funkcionárov. Samozrejme, že sa väčšina respondentov bez hlbšieho poznania problematiky vyjadrila v tom zmysle, že by na to verejnosť mala mať právo.

Spomínaný článok zverejnili na svojich FB profiloch aj viacerí politici, pričom sa pohoršovali nad tými zlými odbormi. Zaujímavosťou v tomto prípade je skôr fakt, že platy funkcionárov ich vlastných politických strán neoznámili, hoci financie na fungovanie svojich strán dostávajú priamo zo štátneho rozpočtu, pričom platy odborových funkcionárov sú tvorené výlučne z členských príspevkov členov odborov a nie zo štátneho rozpočtu.

Rovnako hlúpo sa zachovali aj zadávatelia vyššie zmieneného prieskumu, pretože neviem o tom, že by Republiková únia zamestnávateľov zverejnila platy svojich funkcionárov. Na jednej strane oni sami nechcú a ani nemusia zverejňovať platy vlastných funkcionárov, no zadávaním nezmyselných prieskumov podsúvajú verejnosti zdanie, že výška platov odborových funkcionárov je verejná informácia.

Len tak na okraj, ani jedna politická strana nemá toľko aktívnych členov (platiacich príspevky) ako majú na Slovensku odbory a pokiaľ mám dobré informácie, tak ani všetky politické strany na Slovensku so svojimi členmi dokopy nedokážu prečísliť členov všetkých odborových zväzov.

A čo povedať k názoru, že odboroví funkcionári berú platy za nič? K tomu len toľko. O tomto nechajme rozhodnúť tých čo ich platia...

Ján Košč

Ján Košč

Bloger 
  • Počet článkov:  108
  •  | 
  • Páči sa:  64x

Ekonomicky analytik KOZ SR, spoluzakladateľ občianskeho združenia Pracujúca chudoba a zakladateľ Asociácie sociálno-ekonomických analytikov. V tomto blogu prezentujem svoje osobné názory, ktoré nemusia byť totožné s oficiálnymi stanoviskami KOZ SR, OZ Pracujúca chudoba a ani Asociácie sociálno-ekonomických analytikov. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

223 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu