Ako by mohol byť zakončený prípad Ota Žarnaya?

Prípad Ota Žarnaya, bielej vrany v školstve, sa po pretriasaní v blogoch, diskusných internetových fórach a správach v médiách, dostal nakoniec aj do vedomia poslancov NR. Konkrétne do vedomia poslancov za Obyčajných ľudí. Tí 14.8.2013 zorganizovali v Košiciach pred školou, kde Oto Žarnay 17 rokov učil, podporné zhromaždenie, na ktorom mu odovzdali medailu a odhalili protikorupčnú tabuľku na plote školy. Dúfam, že to tabuľkou a medailou neskončí.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

Rada školy je iniciatívny a poradný orgán, v ktorom majú na väčších školách z desiatich stoličiek dve stoličky aj učitelia. Sú tam oproti zástupcom zriaďovateľa a rodičov v menšine. V Nových školských odboroch, v ktorých mám členstvo, zastávame názor, že je to málo. Učitelia by mali mať rovnaký počet členov ako rodičia a zriaďovateľ. Prečo? V NŠO si myslíme, že ak by učitelia mali štyroch členov, tak ako rodičia a zriaďovateľ, mali by aj silnejší hlas, ktorý by mohol výraznejšie ovplyvniť klímu na škole. Učitelia majú oproti rodičom a zriaďovateľom oveľa lepší prehľad o tom, čo sa v škole naozaj deje. Zároveň majú na rozdiel od zástupcov rodičov a zriaďovateľa komplikované postavenie. Pre učiteľa v Rade školy je ťažšie vyjadrovať sa k činnosti niekoho, kto mu podpisuje výplatu a môže ho prepustiť. Ak narazí na niečo nekalé, tak si musí veľmi dobre rozmyslieť, či pôjde do konfliktu so svojim šéfom. Môže mu totiž hroziť pomsta vo forme výpovede z nadbytočnosti, podobne ako sa to stalo Otovi Žarnayovi, ktorý inicioval finančnú kontrolu na svojej škole. Ak má učiteľ v Rade školy rodinu, musí splácať hypotéku, prípadne má blízko do dôchodku a v okrese je veľká nezamestnanosť, tak je radšej ticho a do ničoho nevŕta.

Prípad Ota Žarnya je na Slovensku dobre mediálne podchytený. Dúfam, že v blízkej budúcnosti môže statočnosť a odvahu nabrať aj iný učiteľ v hociktorej Rade školy. Čo ak dopadne ako Oto Žarnay? Opäť mu bude odmenou za nepríjemné otázky výpoveď pre nadbytočnosť?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prípad Ota Žarnaya poukázal na to, že učitelia v Rade školy nemajú krytý chrbát. Bolo by preto pre nich dobré, ak by počas funkčného obdobia Rady školy nemohli byť prepustení pre nadbytočnosť. Bolo by to dobré nielen pre nich, ale aj pre daňovníka, ktorý školy financuje a ktorý si želá, aby jeho peniaze boli použité racionálne a efektívne. Ak budú na kontrolných miestach napríklad aj v Rade školy sedieť ľudia, ktorí sa boja o svoju prácu, prípadne nejakých iných sankcií či problémov, tak seriózne zaujímanie sa o beh školy sa zvrhne len na pritakávanie pri kávičke. Myslím, že doplnenie nového paragrafu do zákona o Rade školy by bolo prospešné nielen pre učiteľov, ale aj rodičov a zriaďovateľov, pre celú spoločnosť. Paragraf by mohol znieť napríklad takto: "Zástupca pedagogických zamestnancov v Rade školy nesmie byť počas funkčného obdobia prepustený z dôvodu nadbytočnosti".

Ján Macek

Ján Macek

Bloger 
  • Počet článkov:  118
  •  | 
  • Páči sa:  21x

Je lepšie plávať mimo hlavného prúdu. Zoznam autorových rubrík:  Ukrajinská krízaSúkromnéŠkolstvo

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

89 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu