1. Znížiť platy učiteľom!
V rýchlych a jednoduchých internetových diskusiách som si prečítal, že za zaostávanie našich žiakov môžu predsa tí, čo ich učia. Učitelia! Taaak teda učiteľom a ani učiteľkám netreba zvýšiť plat, ale naopak ubrať! Veď aj tak sú v škole len do 13:00 a majú tri mesiace prázdnin! Keď naši žiaci dosiahli horšie výsledky, tak je jasné, že platy učiteľov by sa mali znížiť a nie zvýšiť! Podľa rôznych diskusných príspevkov si myslím, že sme na dobrej ceste.
Dať učiteľom ešte nižšie platy je v záujme našej národnej tradície. Veď učitelia mali na Slovensku vždy nízke platy a zrejme len prvá ČSR republika na svojom konci a komunisti v 70. a 80 rokoch to trošku kazili. Ak je momentálne slovenský učiteľ, v porovnaní so svojími kolegami v EÚ, na chvoste, tak je potrebné dosiahnuť, aby ho predbehol aj kolega v Peru. Ej veru, veru, verím tomu, že podbehneme aj Peru! Predsa len, oni žijú vo vyššej nadmorskej výške a majú menej okysličený mozog. Verím tomu, že ministerstvo školstva niečo vymyslí. Bolo by dobré, ak by plat učiteľa v pomere k platu VŠ vzdelaného nebol 44 %, ale dajme tomu pekných 33 %. Kašlime na to, že v EÚ je normálne, ak má učiteľ 80 % z priemerného platu VŠ vzdelaného pracovníka a dokážme celej Európe, že my dokážeme ešte menej financovať školstvo!
2. Prehlbiť nekvalitnú prípravu budúcich učiteľov na PdF!
Tu sme jednoznačne na dobrej ceste. Moje kolegyne, u ktorých praxujú študentky a študenti, bežne poznamenávajú, že študenti sú v posledných rokoch čoraz slabší. Minule kolegyňa s 30 ročnou praxou poznamenala, že bola veľmi sklamaná úrovňou študentky. Kolegyňa si dokonca naivne myslela, že sa od študentky niečo nové dozvie a naučí. Našťastie nedozvedela. Univerzity a vysoké školy nech sú aj naďalej platené od počtu študentov. Kašľať na numerus clausus! Ak je v školstve potrebných napríklad 1000 nových učiteľov, tak je potrebné, aby pedagogické VŠ prijali 10000 študentov. Pedagogické fakulty nech aj naďalej bazírujú na teórii, prax študentov nech zrušia. Je žiadúce, aby budúci pedagógovia boli aj naďalej pripravovaní na prax na inej dokonalej planéte.
Na pedagogické fakulty je potrebné aj naďalej prvých prijímať len tých horších stredoškolských študentov. Ak sa náhodou prihlási nejaký gymnazista premiant, treba mu slušne a dôrazne naznačiť, že na PdF VŠ nepatrí.
Mimochodom, nezúfajme! Do desiatich rokov nám začnú zo školstva húfne odchádzať do dôchodku silné ročníky učiteliek a učiteľov, ktorí keď sa hlásili na štúdium učiteľstva, tak mali na gymnáziu jedničky a sem tam dvojky. Konečne nebudú machrovať!
3. 75 % žien v školstve (ZŠ pravdepodobne 85 - 90 %) je príliš veľa, zmeňme to!
Vytlačme mužov zo školstva! Snažme sa aj naďalej držať zvykov a považujme aj naďalej mužský element v školstve za podivuhodný a rozhodne nepatričný. Vyššie percento mužov v školstve by bol pre postupný úpadok nášho školstva škodlivý. Aj keď už teraz žiaci oslovujú pána učiteľa "pani učiteľka", bolo by vhodné uzákoniť len jedno oslovenie. Jednoznačne je vhodné "Pani učiteľka". Dúfajme, že to aj tých pár posledných mohykánov odradí od toho, aby prinášali svoj mužský pohľad na školstvo. Určite sa to prejaví pri riešení pedagogických problémov, v diskusii v zborovni, na porade, či na celkovej klíme v škole. Na školách sa musí aj naďalej upevňovať feminizácia!
4. Zaťažiť učiteľky (a tých pár učiteľov) ešte väčšou byrokraciou!
Mikolajova deforma bola požehnaním pre akceleráciu úpadku školstva. Samozrejme všetci tí, čo sa na reforme zúčastňovali, vám budú tvrdiť napríklad to, že reformní žiaci neboli v PISA 2012 testovaní. A to je dobre. Nie je žiadúce pozrieť sa realite do očí a je potrebné aj naďalej trvať na pestovaní virtuálnej reality. Ďalej je potrebné zavaľovať učiteľky a hlavne učiteľov vypisovaním všetkého možného. Ja osobne navrhujem aj meranie objemu moču v školských záchodoch, vypracovanie štatistických výkazov o dosiahnutej priemernej rýchlosti žiakov pri presune do jedálne na konci vyučovania, či štatistické zaznamenávanie najpopulárnejších vulgárnych výrazov cez prestávku. Plány také a onaké, témy prierezové, výkonové a obsahové štandardy a rôzne blablabla, čo naozaj nikam nevedú aj naďalej nekompromisne vyžadovať! Docieliť, aby "Plán práce školy" nemal 900 strán, ale aspoň 2652 strán! Je potrebné si uvedomiť, že vypracovanie všetkých možných byrokratických serepetičiek riaditeľa, učiteľa, učiteľku zaťažuje, znepríjemňuje mu život a efekt nezmyselnej a vzrastajúcej byrokracie nás tak dovedie na koniec rebríčka. V školstve drvivo presadzovať tú správnu štátom presne definovanú formu modrým perom s kolónkou doľava vyškrtnutou a ignorovať obsah! Nech forma vládne nad obsahom!
5. V kreditnom vzdelávaní naďalej pokračovať!
Kreditománia bola vynikajúcim počinom pána ministra Mikolaja a ľudí bažiacich po eurofondoch! Učitelia sa od roku 2009 vzdelávali a vzdelávajú na prapodivných školeniach a zároveň výsledky PISA 2012 nám ukazujú, že ideme dolu kopcom. Je úplne jednoznačné, že pozitívny efekt vzdelávania učiteľov sa na kvalite školstva neprejavil! Aj naďalej motivovať učiteľky a učiteľov s nízkymi platmi k prihlaovaniu sa na zbieranie kreditov! Nízke platy sú zárukou toho, že sa na kreditné školenia hradené z eurofondov prihlási aj ten posledný učiteľ, ktorý sa zbieraniu kreditov doteraz vyhýbal. Aj naďalej, tak ako od roku 2009, učiteľom nedávať viac peňazí za to, že napríklad žiakov viac naučili, ale za to, koľkých sa zúčastnili školení. Učiteľa, ktorý sa žiakom venuje aj po vyučovaní, je potrebné povinne poslať na kreditné preškolenie a umožniť mu získať aspoň tri atestácie. Ak sa stane, že žiaci postúpili v olympiáde etc., tak je potrebné učiteľa poslať vychladnúť na kreditné školenie. Napríklad na také, ako správne viesť olypmiádu. Tam si oddýchne, možno pôjde aj na školenie na Štrbské pleso a večer vo vitálnom svete príde aj na iné myšlienky. Drvivá časť pedagógov dnes s kreditným systémom vnútorne nesúhlasí, ale zúčastní sa kadejakej vzdelávacej hlúposti, ktorá im zvýši plat. Len tak ďalej! Kreditný systém je jedným z dôležitých prvkov v školstve, ktorý nás jednoznačne posunul k štatisticky významnému poklesu gramotnosti.
6. Nezáujem spoločnosti (voličov a politikov) o školstvo aj naďalej prehĺbovať!
Dúfajme, že naši politici sa vo vzťahu k školstvu zmôžu len na deklarovanie rôznych bilboardových predvolebných hesiel. Ja napríklad milujem volebné heslo "Lepšie školstvo". Dúfajme, že za poslancov budú aj naďalej volení bezcharakterní ľudia, ktorí bažia len po peniazoch a moci. Téma školstva nech vymizne z úst politikov. Dôležitými témami nech sú istoty, cigáni, maďari, eskimáci, lacnejší plyn, účes politika, prípadne doplniť do politického slovníka ku no comment aj no topic. Dať si pozor na Martina Fronca, za ktorého už bola ako tak pripravená reforma a mala sa začať testovať na pilotných školách. Našťastie vtedy na zavedenie reformy nebola žiadna politická vôľa. Potom prišiel Mikolaj a ten nasmeroval naše školstvo k istote zostupu po medzinárodnom rebríčku.
7. Udržať normatívne financovanie!
Aj naďalej financovať školy podľa počtu žiakov. Čím viac žiakov v triede, tým lepšie! V súčinnosti s demografickým poklesom sa normatívne financovanie na hlavu ukázalo ako veľmi dobrý prvok pre klesajúcu úroveň stredných škôl. Nech je stredných škôl aj naďalej veľa, nech berú všetko a nech sa aj naďalej podporuje trend, že sa kvôli normatívu nezbavia ani najväčšieho grázla. Žiaci a ich rodičia to dobre vedia a prispôsobili sa. Načo sa učiť, snažiť sa, pracovať na sebe, keď aj tak sa dostanú na hocijakú strednú a už aj vysokú školu. Výborne!
8. Deti nech nečítajú, ale nech hrajú počítačové hry!
V štúdii PISA nám pekne klesá čitateľská gramotnosť. Iste bude dôvodov viac, ale jeden je výrazný. Deti prestali čítať! Je preto dobré ak ministerstvo bude aj naďalej dávať prednosť zasielaniu predraženej výpočtovej techniky na školy, pred dotovaním školských knižníc. Dúfajme, že počítačové a smartphonové hry budú aj naďalej vytláčať papierové knihy. Sme na dobrej ceste. Skúste zájsť do nejakej triedy a povedzte žiakom, nech zdvihnú ruky tí, ktorí posledný mesiac prečítali aspoň jednu knihu. Pihlási sa tak maximálne 10 % žiakov. Ak sa spýtate koľkí neprečítali žiadnu knihu za posledný polrok, tak vám zdvihne ruky tak 60 % triedy. Pri vypracovávaní osnov dať prednosť vetnému rozboru pred čítaním a rozprávaním sa o knihách. Prečo spomínam vetný rozbor? Je to fajn učivo, pretože priemerný dospelák vetný rozbor v praxi zrejme nikdy nevyužije.
9. Rodičia nech ignorujú komunikáciu so školou!
Dúfajme, že rodičia žiakov si aj naďalej budú upevňovať svoje znalosti práv a zabudnú na všetky povinnosti, ktoré voči svojim deťom majú. Je žiadúce, aby učitelia aj naďalej strácali autoritu. V tomto pomáha aj to, ak rodičia doma budú hovoriť svojím deťom, aké sú tie učiteľky...a podobne. Majme na pamäti, že snaživému učiteľovi a učiteľke je potrebné hádzať polená pod nohy, ignorovať jeho názory a nechať ho nech sa aj na hlavu postaví a kýve ušami, aj tak nedosiahne žiaden pokrok ak rodičia chcú, respektíve nechcú. Nech nám aj naďalej vydrží trend, že rodičia berú školu len ako miesto na odkladanie detí. Predstavte si, čo by sa stalo, ak by sa rodičia venovali svojim deťom viac ako cca 5 -10 minút denne? Našťastie pre výchovu detí dnes máme televíziu, youtube, facebook a počítačové hry.
10. V spoločnosti treba podporiť "blbú náladu"...
Korupcia, zlodejina, masmediálne ohlupovanie, ľahostajnosť, apatia, úpadok nech aj naďalej prekvitajú. Hlúpi voliči a skazení politici nech chodia voliť a slušní a rozumní občania nech sedia počas volieb doma. Dúfajme, že v spoločnosti aj naďalej bude prevládať nedôvera v samého seba, čakanie na to, že to niekto urobí za nás. Dúfajme, že občania ostanú aj naďalej na ceste, ktorú nám vytýčili skorumpovaní politici. Čím menej občanov zoberie osud do vlatných rúk a čím viac sa bude spoliehať na štát, tým je to pre umiestnenie na konci rebríčka lepšie.
Ak sa tieto trendy aj naďalej udržia, tak sa teším na správu PISA 2022! Možno už budeme pod Peru a ja potom "pod paru".