Infovek 2 je pomalý, predražený a už ho v škole nechceme

V máji roku 2011 som napísal, že nám v škole pomalý a predražený Infovek 2 nepomôže. Mýlil som sa. Nielen že nepomohol, ale nám aj komplikuje život. Prečo? Moja škola je počtom žiakov tretia najväčšia na Slovensku. Máme 5 počítačových učební, interaktívne tabule, počítače v kanceláriach, zborovni a kabinetoch. Drahý  internet, za ktorý ministerstvo platí 120 € mesačne, je na zaplakanie. Ak je zapnutá len polovica z počítačov, tak sa nedá pracovať a na interaktívnej tabuli ani poriadne učiť. Pri prezeraní obyčajných webových stránok mám pocit ako by som sa vrátil do roku 1996. Už mi chýba len to pískanie modemu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (64)

Cez "moderné" aDSL nám to ku nám frčí rýchlosťou 6 Mbit/s. Možno to pre jeden počítač stačí. Ale pre 30 počítačov je to už problém. Bežne je pritom na škole dopoludnia zapnutých 40 až 60 počítačov. Občas sú obsadené všetky učebne a vtedy môžeme na prácu s internetom zabudnúť. Problém nastáva, ak sa sťahuje nejaká rozsiahlejšia aktualizácia. Vtedy je problém poslať aj úbohý mail s prílohou. Ak chce ekonómka poslať nejaké účtovníctvo na mestský úrad, tak to môže spoľahlivo urobiť len poobede. Podotýkam, že som všetky počítače prešiel, neodhalil som žiadne sťahovanie cez torenty, žiadne sťahovacie programy a všetky počítače sú zabezpečené antivírom, v sieti máme aj hardvérový firewall.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Infovek 2 sa pre nás stal brzdou. Rozhodli sme sa zabudnúť na predražený Infovek 2 a skúmame ponuky iných providerov. Telekom sme obišli. DSL je pre nás mŕtva záležitosť, jednoznačne si dáme zaviesť optiku. Do úvahy prichádza jeden miestny provider, Orange a Sanet. Po obtelefonovaní providerov a zoznámením sa rozhodujeme medzi Sanetom a Orangeom. Predpokladaná investícia do zavedenia optického kábla bude zhruba 2 000 až 3 000 € a mesačné poplatky budú zhruba 40 až 50 € a dúfajme, že aj nižšie.

Infovek 2 po zavedení normálneho spojenia zrušíme. Veríme, že žmýkaný daňovník nebude musieť aj naďalej platiť 120 € za poskytovanie pomalého pripojenia do internetu pre našu školu. Sme radi, že nie sme pripojení na satelitný internet, ktorý by občanov platiacich dane stál aj 621 € mesačne. Asi by sme mali výčitky svedomia...

A na záver odkaz pre pánov na ministerstve školstva. Ten drahý 800 € wifi acces point sme ani nepoužili, sadá naň prach. Až budete nabudúce zavádzať infovek 3, tak nás prosím vynechajte, predpokladáme, že nám optika od nejakého rozumnejšieho providera vydrží minimálne 10 rokov.

PS: Ak existuje nejaký šikovný provider, ktorý si chce urobiť pozitívnu reklamu, chce podporiť školstvo a nechce úbohým spôsobom zarobiť, tak nech ma kontaktuje.

Ján Macek

Ján Macek

Bloger 
  • Počet článkov:  118
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Je lepšie plávať mimo hlavného prúdu. Zoznam autorových rubrík:  Ukrajinská krízaSúkromnéŠkolstvo

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

723 článkov
SkryťZatvoriť reklamu