Machu Picchu severu

Písmo: A- | A+

Aj takto niektorí volajú pevnosť Kuelap. Machu Picchu severu. Impozantný komplex, dôkladne ukrytý v pralese stromov a mrakov. Pri pohľade na tie stavby vám nedá sa nezamyslieť nad tým, ako to tam mohli postaviť. No, veru postavili. Na vrchu hory Cerro Barreta, vo výške 3000 metrov nad morom. Stavby, večne zahalené v oblakoch. Pod Cerro Barreta sa rozprestiera údolie rieky Utcubamba. Nádherná krajina, drsná, nebezpečná, plná vegetácie a vlhkosti.

Región: Amazonas

Provincia: Luya

Distrikt: Tingo

Pevnosť Kuelap sa nachádza v severnej časti Peru, v oblasti amazonského pralesa, v regióne s rovnakým názvom Amazonas. Záchytným bodom pre výstup k pevnosti je hlavné mesto regiónu Chachapoyas. Nachádza sa asi 35 kilometrov od pevnosti. Už samotný názov mesta vám napovie, kam prichádzate. “Chachapoyacuno” totiž v pôvodnom indiánskom jazyku znamená “les z oblakov”.

Stavba pevnosti sa pripisuje kultúre Chachapoya, ktorá na tomto území žila a ovládala okolo 300 kilometrov štvorcových. Nazývali ich Bojovníci z oblakov. Okolo roku 1470 si ich podrobili Inkovia. Pevnosť mohla byť postavená okolo roku 600 nášho letopočtu a využívaná bola až do roku 1570, kedy sa stala baštou odporu proti španielskym dobyvateľom.

Chachapoyas na mape Peru
Chachapoyas na mape Peru (zdroj: google)

Pevnosť Kuelap bola objavená pomerne neskoro, v roku 1843. Sudca z Chachapoyas, Juan Crisóstomo Nieto, vykonal prieskum oblasti a zaznamenal rozsiahlosť Kuelap. K pevnosti ho doviedli miestni obyvatelia, ktorí o jej existencii vedia už generácie. Masívnosť a rozsiahlosť je skutočne impozantná. Dĺžka 600 metrov, šírka 110 metrov, múri miestami vysoké až 20 metrov. Akí vyspelí inžinieri toto miesto postavili? Zmapovaných je okolo 400 konštrukcií, väčšinou okrúhleho tvaru, z ktorých sa zachovali iba základy. Niektoré časti pevnosti sú stále ukryté vo vegetácii.

Nájdete tam však tri stavby, ktoré vystupujú oproti ostatným stovkám v komplexe. El Tintero, nachádza sa na južnom konci a pripomína obrátený kužeľ, vysoký viac ako 5 metrov. Vnútri sa nachádza otvor, ktorý ide do hĺbky až 5 metrov. Tento chrám pravdepodobne slúžil na obradné účely a v hlbokej miestnosti končili obetované zvieratá. La Atalaya, vežička mohla slúžiť ako rozhľadňa, nachádzajúca sa na severnej strane a nakoniec El Castillo – hrad, nachádzajúci sa na najviac viditeľnom mieste, na vrchu, pravdepodobne slúžil na ceremónie alebo ako sídlo vodcov.

Ruiny pevnosti Kuelap
Ruiny pevnosti Kuelap 
Pohľad na mesto zo vzduchu
Pohľad na mesto zo vzduchu (zdroj: foto Gerd Breitenbach)

Komplex bol postavený z vápencových blokov. Pevnosť má tri vstupy. Dva na východnej strane a jeden na západnej strane. Vstupy sú postavené ako dlhé, úzke pasáže, po oboch stranách s vysokými múrmi, končiace bránou, ktorá umožňovala vstup iba jednej osoby. To bol spôsob, ako komplex chrániť pred nepriateľmi. Existujú špekulácie, že hlavný vstup mal predstavovať pošvu.

Hoci všetci volajú Kuelap pevnosťou, nevie sa presne, na čo tento komplex slúžil. Pevnosť je iba jedna z hypotéz, vzhľadom na lokáciu a opevnenie stavieb. Iná hypotéza hovorí, že Kuelap slúžil ako útočisko pre obyvateľov v prípade nebezpečenstva alebo ako centrum na slávnostné ceremónie a obety pre bohov.

Ak sa rozhodnete túto pevnosť navštíviť, urobte tak v čase, keď nie je sezóna dažďov, teda od júna do októbra. Ide o horský terén a v období dažďov sa cesty stávajú takmer neschodnými a nebezpečnými.

Navštíviť Kuelap znamená navštíviť miesto, ktoré je staršie ako Machu Picchu. Miesto, ktoré je zapísané vo Svetovom dedičstve UNESCO (od konca roku 2011). Ročne ho navštívi okolo 25 tisíc turistov, čo je v porovnaní s Machu Picchu, ktoré denne navštívi okolo 3000 turistov, neporovnateľný rozdiel. Pri troche šťastia alebo ak sa na Kuelap vyberiete skoro ráno, môžete si tú atmosféru vychutnať aj osamote.

Podľa dokumentov UNESCO archeologická oblasť Kuelap sa môže rozprestierať až na ploche viac ako 600 hektárov, pričom peruánske ministerstvo kultúry určilo chránenú oblasť o rozlohe 218 hektárov. Na ostatnej ploche žije približne 65 rodín, ktoré sa živia poľnohospodárstvom a archeologickú zónu využívajú na pestovanie. Samotná pevnosť a priľahlé kruhovité štruktúry sú pritom iba časťou tohto celku. Ďalšími súčasťami sú menšie archeologické celky ako Pampa Linda, El Imperio, San José, Las Americas a El Lirio.

Pevnosť Kuelap je jedinečná v celom andskom regióne. Vyžadovala si veľké úsilie na výstavbu, začínajúc od vytvorenia umelej plošiny, na ktorej stojí, až po výstavbu samotných budov. O jej význame si môžeme vytvoriť iba domnienky, ale pre staviteľov musela byť skutočne dôležitá. Na jej výstavbu sa dovážal materiál z ďalekých oblastí ako Cajamarca, Ayacucho alebo Cusco. Niektorí historici tvrdia, že na stavbu bolo použigých 25 miliónov metrov kubických materiálu, čo je dvakrát viac ako na stavbu Cheopsovej pyramídy v Egypte.

BBC natočila o pevnosti Kuelap dokumentárny film, ktorý si môžete pozrieť na youtube (v angličtine)

Ako sa dostať k pevnosti

Základným bodom pre prístup k pevnosti, ako som už spomínal, je mesto Chachapoyas. Sú dve možnosti ako sa tam dostať. Vlastne iba jeden a pol. Hneď vysvetlím prečo. V Chachapoyas sa síce nachádza letisko, ale žiadne pravidelné linky tu nelietajú. V niektoré dni do Chachapoyas lietajú lietadlá peruánskych vzdušných síl, ale je nutné si overiť kedy a naplánovať cestu. Cestovný poriadok nájdete na tomto odkaze. Na odkaze nájdete aj ceny letov. Tak napríklad z Chiclaya do Chachapoyas stojí jednosmerný lístok 200 soles (čo je asi 60 eur). Niektoré cestovné agentúry môžu ponúkať charterové lety aj z Limy, ale to je skôr výnimka, než pravidlo. Ak budete cestovať z ktoréhokoľvek kúta Peru, máte možnosť využiť leteckú dopravu do miest Tarapoto, Chiclayo alebo Cajamarca. Odtiaľ už musíte ísť autobusom alebo prenajatým autom. Cesta z Tarapoto a Chiclayo je zhruba rovnaká, trvá 8-10 hodín a to aj napriek tomu, že vzdialenosť do Chachapoyas je okolo 400 kilometrov. Autobus však musí vystúpať do výšky 2300 metrov nad morom, cesta je väčšinou nespevnená a kľukatá. Z mesta Cajamarca to bude trvať okolo 12 hodín.

Jednoznačne lacnejšou variantou je využiť autobusovú dopravu na celej trase, nech už idete odkiaľkoľvek. Diaľkové autobusy v Peru sú pohodlné, ponúkajú občerstvenie a premietanie filmov (samozrejme v španielčine). Z hlavného mesta Lima sa tak môžete pohodlne dostať až do Chachapoyas autobusom, cesta trvá okolo 22 hodín, čo je v Peru bežné. Ide o rozľahlú krajinu a takéto dlhé cesty sú pre miestnych alebo skúsených turistov samozrejmosťou. Orientačne cesta z Limy stojí okolo 50 dolárov. Autobusové spoločnosti majú svoje webstránky, na ktorých si ľahko zistíte časy odchodov a ceny. Využiť môžete napríklad spoločnosti Movil ToursCiva alebo Zelada (nemá svoju webstránku).

V Chachapoyas sa môžete rozhodnúť, či pôjdete k pevnosti Kuelap pohodlnejšou alebo náročnejšou cestou. Prvá možnosť znamená, že si v niektorej cestovnej kancelárii kúpite jednodňový výlet na pevnosť, autobus vás dovezie takmer až tam. Vystúpať treba záverečnú cestu, asi 20 minút chôdze kamenným schodiskom, lemovaným krásnymi orchideami. Prípadne ak chcete privátny výlet, môžete si prenajať auto aj so sprievodcom. Zaplatíte okolo 40 dolárov za výlet. Druhá možnosť je absolvovať trek. Najjednoduchšie je dostať sa autobusom do dedinky Tingo, nachádzajúcej sa v nadmorskej výške 1800 metrov (cesta stojí cca 10 soles – 3 eurá) a odtiaľ absolvovať asi 3-4 hodinový trek. Ak chcete dobrodružstvo, je to dobrá varianta, spolu s prenocovaním na Kuelap. Mystickosť miesta veľmi silno pôsobí na myšlienky.

Ubytovať sa môžete v niektorom z hotelov, hotelíkov alebo hostalov. Napríklad Marvelous Spatuletail Lodge, ktorý sa nachádza 2 hodiny od Chachapoyas, iba 35 minút od pevnosti Kuelap. Ponúka ubytovanie za cca 30-40 dolárov na noc.

Okrem návštevy pevnosti Kuelap sa v Chachapoyas nachádzajú aj vodopády Gocta, ktoré patria k jedným z najdlhších vodopádov na svete alebo sarkofágy Karajía. O tom si povieme niečo viac v ďalších článkoch.

Ilustrovaná mapa turistických atrakcií v Chachapoyas
Ilustrovaná mapa turistických atrakcií v Chachapoyas (zdroj: http://www.marvelousspatuletail.com)
Skryť Zatvoriť reklamu