Kávu, čaj alebo maté?

Písmo: A- | A+

Priznám sa, že som závislý vyznavač kávy. Bez kávy si neviem prestaviť ráno. Vlastne ani deň, ani večer. Neviem, čo by to so mnou urobilo, keby som pár dní kávu nepil. Radšej to ani neskúšam. Ale napadla ma jedna myšlienka.

Kávičkári to určite poznajú a dajú mi za pravdu, že ranná vôňa čerstvo pripravenej kávy je na nezaplatenie. V posledných rokoch si už aj k nám na Slovensko našli cestu rôzne svetové odrody kávy. Skúste navštíviť kaviareň v Panta Rhei a budete prekvapení, z koľkých druhov kávy si môžete vybrať. Dokonca na Slovensku vznikla taká malá pražiareň, ktorá si dováža kávu, praží a predáva pod vlastnou značkou. Jedného času mali krásne a pútavé billboardy. 

Nedávno som sa stretol s jedným majiteľom malého obchodíka, kde jeho žena predáva kávu, čaj a doplnky. Neuveriteľné, koľko ten človek vedel o káve rozprávať. Podniká v oblasti servisu kávových automatov a mal to šťastie dostať sa na privátnu exkurziu do vyššie spomenutej pražiarne. Vysvetlil mi napríklad rozdiel medzi kávou arabica a robusta alebo to, že chuť kávy závisí aj od toho ako a kde sa pestuje. No hotová alchýmia tento kávový priemysel. Len tak medzi nami, doteraz tomu celkom nerozumiem.

Pred pár rokmi som si zadovážil second hand poloautomaticky presso var. Ide ma síce šľak trafiť, keď ho musím po každej káve čistiť, ale odvtedy už mám najlepšieho kamaráta :) Na prípravu presíčka používam popradskú extra špeciál kávu, nedám na ňu dopustiť. Možno si niektorí Bratislavčania spomeniete na veľký nápis na streche hostela Blues hneď pri Tescu na Kamennom námestí. "Nechodím do Tesca lebo nemajú popradskú kávu". Neveril som vlastným očiam, že toto niekto vycapil na tak lukratívnu plochu v centre mesta. A možno to aj bola reklama, ktovie. Verili by ste, že za nejaký čas sa popradská extra špeciál mletá káva objavila v Tescu? Hurá.

V súvislosti s kávou ma napadla ešte jedna vec. V Bratislave, kúsok od Miletičky je komplex, ktorý sa volá Viktória. Je tam príjemná pekáreň aj s kaviarňou. Začali s akciou daruj kávu. Kúpite si dve kávy, ale vypijete iba jednu. Tú druhú niekto iný dostane zadarmo. Majú tam aj tabuľu, na ktorú dávajú čiarky za každú kúpenú, ale nevypitú kávu a za každú, ktorú už niekomu darovali. Možno ste sa s tým už niekto stretli v zahraničí. Len ma tak napadlo, kto má vlastne na kávu zdarma nárok. Stačí prísť len tak z ulice a povedať, prosím si kávu zadarmo? Nikdy som sa na to nespýtal.

Pri príležitosti "reopening" tejto pekárne a kaviarne (predtým tam bola iná prevádzka s iným majiteľom, nie veľmi obľúbená, takže nevydržala), usporiadali akciu "káva zadarmo". Prišli ste, kúpili ste si niečo a dali vám kupón na kávu zadarmo. V tom čase som v tejto budove pracoval a ranná káva bola povinnosťou. S niekoľkými kolegami sme každé ráno tento podnik navštevovali a vychutnávali si chvíle ulievania. Nanešťastie pre tú kaviareň, pretože kupóny s kávou zadarmo mali položené len tak na pulte a všetci sme využili každú príležitosť zobrať čo najviac kupónov. Potom sme snáď celý mesiac chodili pravidelne na rannú kávičku zadarmo. Typickí Slováci že? Veľké plus pre podnik, za kupón vám spravili aj viedenskú alebo so zmrzlinou, či ľadovú.

Ale aby som nepísal iba o káve, máme aj vyznavačov čaju. To vám je téma na dlhé rozprávanie. Osobne čaj moc nemusím, ale odkedy sa stal súčasťou mojej práce, čo-to som pochytil aj z tejto oblasti. Asi pred rokom som sa zúčastnil na akcii, kde som mal možnosť ochutnať chai masala. Ľudia, fantastická vec! (ale káva je stále lepšia). Je to indický národný nápoj. Neviem ako sa presne pripravuje, ale doma si ho varím jednoducho. Čierny čaj, najlepšie sypaný (ale ak nemáte, postačí aj sáčkový), škorica, kardamón, zázvor, klinčeky, voda, mlieko, čierne korenie, cukor alebo med na dochutenie. Tá kombinácia sladkého a pikantného je návyková. Dokonca aj moja manželka, ktorá mlieko nemusí a čaj iba pepermintový alebo z listov koky, si na ňom pochutnáva.

Na strednej škole ma učil nemčinu profesor, ktorý bol vyznavačom čaju. Jeho manželka, tiež učiteľka na rovnakej škole, nám rozprávala príhodu, ako si doma chladí horúci čaj. Nastrká do pohára s čajom všetky malé lyžičky, čo nájde, aby kov vytiahol teplo z čaju. No a tento profesor nám vysvetľoval, čo čaj obsahuje. Jednou zo zložiek je aj zlato. Vedeli ste to? Existuje nejaký spôsob, ako to zlato z čaju dostať von? :) Podotýkam, nie som expert na čaj, iba som to počul. Mimochodom, z tej nemčiny viem povedať tak akurát guten morgen.

Okrajovo by som ešte spomenul maté. Verte mi, donedávna som maté považoval za čaj. Ale nie je to čaj. O maté napíšem niečo viac v ďalšom článku. Pri skúmaní týchto troch nápojov - káva, čaj a maté, sme s Anitou (moja manželka) dospeli k otázke, na ktorú zatiaľ nevieme odpoveď, že prečo sa čaj z coca listov volá v Peru "mate de coca", keď to s maté nemá nič spoločné. Ak niekto z vás, drahí čitatelia, vie odpoveď, prosím napíšte mi.

Vlastne som sa ešte nedostal k tej myšlienke, ktorú som na začiatku spomenul. Veľmi jednoduchá vec, napadlo ma preskúmať, či existuje nejaká náhrada za kávu. Veruže áno. Takto som sa dopracoval nielen k maté, ale aj k nápoju Guarana antarctica. Medzi Brazílčanmi najobľúbenejší prírodný energetický nápoj. Žiadny taurín, výťažok z guarany, o ktorom sa hovorí, že porazí kávu na plnej čiare. No, u mňa je zatiaľ káva na tom prvom mieste. Ale seba nepovažujem za reprezentatívnu vzorku.

Reklama na nápoj z guarany, v ktorej si zahral aj slávny Maradona.

Skryť Zatvoriť reklamu