Prečo by som (ne)chcel žiť vo Fínsku

V tomto článku sa vraciam k mojej týždňovej návšteve Fínska začiatkom júna tohto roka. Tentokrát nepozerám len na školy a školský systém tejto krajiny, ale skôr sa snažím všeobecne zhrnúť, čo sa mi vo Fínsku páčilo a čo nie, resp. čo mi tam chýbalo alebo čo tam majú lepšie (vymyslené) ako u nás doma.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Polárne dni a noci

Prvá vec, ktorá nás „južanov“ prekvapila je, že tu neplatí klasický kolobeh dňa a noci. V lete na niekoľko mesiacov nastáva polárny deň, kedy Slnko nezapadá. Prípadne sa len zošerí. Bolo zaujímavé sledovať robotníkov, ktorí večer o 23.00 za denného svetla opravovali dom, či mladých ľudí v baroch, užívajúcich si „nočný život“. Na druhej strane počas zimy nastáva polárna noc, kedy Slnko niekoľko mesiacov nevychádza. Ako spomínali domáci, je to dosť depresívne obdobie. Samozrejme severnejšie sa tieto rozdiely prejavujú ešte viac.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zima

Juh krajiny, vrátane hlavného mesta sú porovnateľné s našimi klimatickými pomermi. Rozľahlejšie oblasti si však udržiavajú snehovú pokrývku oveľa dlhšie. Ako príklad môžem uviesť mesto Rovaniemi, ktoré leží takmer na polárnom kruhu (66° 30´N). Navštívili sme ho počas leta a teplota dosahovala 5 °C. V zime nie sú ničím výnimočným teploty 40 °C pod nulou. Pomerne chladné podnebie prináša veľa výhod, ako aj nevýhod. Spomeniem aspoň pomerne nákladné vykurovanie, na druhej strane rozšírená možnosť zimných športov.

Príroda

Fínsko je krajinou jazier a lesov. Rozľahlé roviny porastené lesmi pôsobili na prvý pohľad očarujúco, ale po čase až príliš usporiadane. Stromy priam dokonalo rovné, minimálna druhová diverzita – len samé borovice, smreky a brezy. Lesknúce sa jazerá majú tiež svoje čaro, hlavne pri pohľade z lietadla, tam aspoň človek neucíti časté útoky komárov. Veľmi sa mi páčili osamotené drevenice uprostred hlbokých fínskych lesov. Dostatok dreva v krajine bol citeľný nielen z miestnej architektúry. Prekvapilo nás, že Fíni nemajú problém z neho postaviť stĺpy vysokého napätia alebo obrovskú šalovaciu konštrukciu na cestný most.

Skryť Vypnúť reklamu

Mestá

Architektúra miest je úplne iná, ako u nás. Helsinki sú moderné prístavné mesto, ktoré zdobí len niekoľko starších historických budov na čele s evanjelickou katedrálou. Zaujímavou atmosférou dýcha prístav s ruským kolom, či historickými loďami, kde sa každé ráno koná tradičný rybí trh. Svoje čaro majú aj prechádzky uličkami s povojnovou architektúrou. Za celý svoj pobyt som sa nestretol s výškovou budovou, ktorá by výrazne vyčnievala nad ostatnú zástavbu. Trošku mi však chýbala história, ktorá dýcha z mnohých miest na Slovensku.

Ceny

Ceny sú vo Fínsku pre našinca veľmi vysoké, ale pre domácich primerané, nakoľko priemerná mzda je tiež niekoľkonásobne vyššia. Sú veci, ktoré sú oveľa drahšie, ako u nás, no sú aj veci porovnateľné s našimi. Pre lepšiu predstavu aspoň zopár konkrétnych tovarov (pivo 6 – 7 €, káva 2 €, pollitrová kola 3 €, obedové menu 15 – 20 €, malá zmrzlina 3,40 €, značkové topánky 50 €). Alkohol je pomerne drahý a dá sa kúpiť len v špecializovaných obchodoch. 

Skryť Vypnúť reklamu

Životný štýl

Na záver ešte niekoľko mojich dojmov: Fíni nežijú taký uponáhľaný život ako my, majú oveľa menej stresu, čo vyplýva z ich mentality (ktorú si budujú už od detstva), vedieť sa spoľahnúť jeden na druhého, pomôcť si. Treba však poznamenať, že určite aj z lepšej ekonomickej situácie tejto krajiny. Veľmi dobre to možno vidieť na tolerantnom správaní sa vodičov. Na diaľniciach sa nikto neženie obrovskou rýchlosťou (asi aj preto málo využívajú zvodidlá). Všadeprítomné sú cyklochodníky, po ktorých rodičia bez obáv vyšlú malého prváčika do školy. V neposlednom rade treba spomenúť fínsky vynález – saunu, na ktorú sú hrdí a je prítomná v každej ubytovni, či činžiaku. Je to nielen miesto na relax, regeneráciu, ale aj rozhovory a rokovania. Ako nám bolo vysvetlené, je to miesto, kde sa zotierajú rozdiely medzi ľuďmi.

Skryť Vypnúť reklamu
Jano Kováčik

Jano Kováčik

Bloger 
  • Počet článkov:  41
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Bývalý učiteľ dejepisu a geografie, v blogoch sa snažím pútavým spôsobom priblížiť históriu, ktorá ma fascinuje. Zoznam autorových rubrík:  HistóriaŠkolstvoCestovanie

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu