Jano Kováčik
Nové hlavné mestá vznikajú aj v 21. storočí
Už v dávnej minulosti si niektoré štáty menili svoje hlavné mestá, tento trend však pokračuje aj dnes.
Učiteľ dejepisu a geografie, v blogoch sa snažím pútavým spôsobom priblížiť históriu, ktorá ma fascinuje. Zoznam autorových rubrík: História, Školstvo, Cestovanie
Už v dávnej minulosti si niektoré štáty menili svoje hlavné mestá, tento trend však pokračuje aj dnes.
V novembri 2021 Vláda SR schválila vyhlásenie rezervácie Pralesy Slovenska.
Odpisovanie, prepisovanie a falšovanie písomností nie je fenoménom len dnešných čias, ale možno sa s ním stretnúť už v období Veľkej Moravy, či Uhorska.
Praveké sošky žien s bujnými tvarmi sú známe nám všetkým z učebníc dejepisu. Ich význam však stále zostával záhadou.
Týmto článkom by som rád vyvrátil alebo poupravil jeden mýtus, ktorému vďaka médiám verí väčšina verejnosti: „Učiteľov je málo.“
Pukanec je pomerne známa a rázovitá obec, ktorá bola v minulosti slobodným kráľovským mestom. Dnes tento tak trochu zabudnutý kraj na juhu Štiavnických vrchov stále ukrýva mnoho tajomstiev a krás, a preto stojí za návštevu.
V minulosti sme boli zlatou baňou Uhorska, dnes sa ťaží v hĺbkach štôlní už len na niekoľkých miestach Slovenska.
K najrozšírenejším banským zariadeniam v novoveku (nielen) na našom území patrili stupy alebo drviče rudy, ktoré boli poháňané vodou.
Už nejaké tie roky pozorujem, že ministerstvo školstva patrí k tým najmenej populárnym, ministri sa tam striedajú ako na bežiacom páse. Týmto blogom by som však chcel poukázať na ministra školstva, ktorý naozaj stál za to...
Niekoľko faktov, prečo si myslím, že áno. Dnes máme údajne najhustejšiu sieť značených turistických trás na svete. Viac ako 13 000 km (niekde sa uvádza viac ako 15 000), čo je dlhšie ako priemer Zeme na rovníku = 12 756 km.
Svojho amatérskeho historika má asi každá dedina, či mesto. Týmto blogom by som chcel vyzdvihnúť ich dôležité postavenie pri skúmaní regionálnych dejín, a tiež spomenúť 2 pre mňa významné osobnosti.
Približne 500 rokov (od 14. – 19. storočia) boli spojené stredoslovenské banské mestá do Zväzu tzv. Septem civitates montane superiore. Patrilo do neho 7 slobodných kráľovských miest:
Celkové množstvo vyťaženého zlata na území dnešného Slovenska možno dnes len odhadovať. Názory odborníkov sa výrazne líšia, podľa niektorých to bolo iba 20 ton, iní tvrdia, že sa vyťažilo až od 500 do 1000 ton zlata.
... alebo ako Hron potichu kradne vodu iným riekam. Dĺžka 3 nasledujúcich hronských dedičných štôlní presahuje 10 km, ale ich výnimočnosť je aj v iných parametroch. Napriek tomu laická verejnosť o ich existencii vie pomerne málo.
V minulosti sme mali na našom území niekoľko desiatok mestských hradieb alebo opevnení. Mnohé sú dnes už takmer úplne zničené a zabudnuté, preto som vybral 5 slovenských miest, ktoré majú najzachovalejšie historické opevnenie.
alebo čo ma zaujalo u nás včera a dnes. Snažil som sa byť, čo najstručnejší, najslušnejší a najúprimnejší.
Pohorie Kaukaz, ktoré sa nachádza medzi Čiernym a Kaspickým morom patrí k etnicky najrôznorodejším oblastiam sveta.
Dejiny každodenného života sú pre mňa tie najzaujímavejšie a samotný život píše najkrajšie, ale aj najdojímavejšie príbehy. A k takým patrí aj príbeh mojej prastarej mamy.
Na území Slovenského štátu boli v roku 1941 zriadené tri pracovné tábory Židov, dva z nich by sme už dnes hľadali márne.
Obrázková kronika je jedna z najkrajších zachovaných stredovekých kroník, obsahuje až 147 obrázkov, ktoré nám približujú naše dejiny. Obrázky sú naozaj zaujímavé a pripomínajú dnešné komiksy, snažil som sa vybrať niektoré z nich.