1. Najviac banských diel na Slovensku. V Pukanci sa zistilo vyše 7500 banských diel, čo je najviac na Slovensku na jednej lokalite. Ako je to možné, že v tomto Pukanec predbehol mestá ako Kremnica, Banská Štiavnica, či stále aktívnu Hodrušu? Zlatonosné žily siahali pomerne plytko - do hĺbky maximálne 50 m, na rozdiel od iných lokalít, kde baníci ťažili aj v hĺbkach väčších ako 500 m. Preto sa tu nachádza naozaj veľké množstvo píng (jám, kráterov), ktoré tvoria obrovské pingové polia. Dnes sú pokryté nádhernými dubovými lesmi, ktoré zakrývajú krátermi posiatu krajinu. Minulosť baníctva pripomína náučný chodník: Po stopách starého rudného baníctva v Pukanci.

2. Nádherné kryštály a ametysty. V súčasnosti pri prechádzke po banských dielach môžete pomerne ľahko nájsť krásne kremenné kryštály, či kalcity a iné minerály. Kto má trošku šťastia, tak natrafí aj na pekné fialové ametysty. V roku 2012 sa podarilo jednému šťastlivcovi nájsť kremeň o veľkosti 7 x 3 cm, ktorý obsahoval vyše 50 % zlata.
3. Najviac stromov moruše čiernej na Slovensku (okolo 500). Tie sa nezriedka dožívajú niekoľko storočí. Mňa na nich zaujalo, že najstaršie jedince sa po rokoch akoby rozčesnú na 4 strany (akoby ich rozťali sekerou) a tie sa znova zakorenia. V obci nájdete aj Náučný chodník o moruši čiernej a predajňu samotných moruší a výrobkov z nich.

4. Pukanská keramika a škridla. Hrnčiarstvo sa spája s Pukancom minimálne od 16. storočia. Dnes už toto remeslo pomaly zaniká, napriek tomu v Pukanci nájdete stále aktívnych hrnčiarov napr. u Frankov, kde sa nachádza aj múzeum. Okrem toho sa každý rok konajú Pukanské remeselné trhy. Vysokokvalitnú Pukanskú škridlu začal vyrábať Alexander Szlúka na konci 19. storočia z hrnčiarskej hliny v časti Majere. Napriek tomu, že firma zanikla v r. 1948, ešte aj dnes môžeme vidieť hrubú obyčajnú ale aj nádhernú glazovanú škridlu na mnohých domoch v Pukanci a jeho okolí.

5. Víno. V Pukanci sú údajne najvyššie položené vinice na Slovensku, ktoré siahajú takmer do nadmorskej výšky 500 m. Typické sú tzv. Ľochy, teda vínne pivnice vytesané do sopečných hornín.
6. Historické centrum. Na námestí sa nachádza viacero pekných pamiatok: gotický kostol sv. Mikuláša, evanjelický kostol, bývalá radnica a banský súd (dnes obecný úrad), morový stĺp, či zachovalá časť mestských hradieb. Samozrejme môžete tu ochutnať aj výbornú morušovú zmrzlinu.


7. Pukanské párance. Toto jednoduché jedlo, na ktoré stačí len múka, voda, soľ, zemiaky, cibuľa, slanina a maslo vymysleli kedysi dávno drevorubači a uhliari z okolia Pukanca a Uhlísk. A prečo párance: pripravené cesto sa páraním (trhaním) hádže do kotlíka s vriacou vodou. Dnes sú párance súčasťou asi každého jarmoku na Slovensku.
Zdroje:
F. Bakos a i.: Zlato na Slovensku (2017)
http://www.terrabanensium.sk/chodnik/mapa.html
https://regiontekov.info/aktuality/objavujte-morusu-pukanci-2018
http://www.pukanska-keramika.sk
https://www.pukanec.sk/vinic-a-vino.html
https://kopernicky.blog.sme.sk/c/261745/Lochy-v-Pukanci.html
http://www.svetobeznik-samuel-siket.sk/str_2da_rod1.html
https://michalbernat.blog.sme.sk/c/185745/O-takzvanych-pukanskych-parancoch.html