Útlm hlbinného baníctva začal už na prelome 19. a 20. storočia, kedy končila ťažba napr. v Novej Bani, Pukanci, či Gelnici. Hlavný pokles ťažby však prišiel začiatkom 90. rokov 20. storočia, kedy postupne končí ťažba v mnohých kedysi dominantných banských mestách ako napr. Banská Štiavnica, Kremnica, Spišská Nová Ves, či Smolník. Dnes sa ťažba nerastov u nás sústredí hlavne do povrchových lomov a hlbinné baníctvo pomaly zaniká.
Niektoré bane zanikli len pomerne nedávno:
2007: Po 4 rokoch prevádzky bola zatvorená baňa v obci Gemerská Hôrka (okres Rožňava), kde sa ťažil sadrovec a anhydrit, ktoré sa využívali v stavebníctve, či sklárstve.
2008: V obci Nižná Slaná (okres Rožňava) ukončila ťažbu baňa na siderit, ktorý sa využíval na výrobu železa. Prácu stratilo asi 600 zamestnancov.
2009: V Solivare pri Prešove sa po viac ako 400 rokoch prestala ťažiť kamenná soľ, prácu stratilo 155 zamestnancov. Dnes soľ dovážame hlavne z Rakúska a v miestach Solivaru sídli múzeum.
2015: Po viac ako 50 rokoch bola zatvorená baňa Dolina pri Veľkom Krtíši, kde sa ťažilo hnedé uhlie, prácu stratilo 34 zamestnancov.
2016: V Bani Záhorie pri obci Čáry (okres Senica) sa skončila ťažba lignitu (mladšie hnedé uhlie)
2017: Po 55 rokoch bola zatvorená hnedouholná baňa Cigeľ (okres Prievidza), 390 zamestnancov bolo presunutých do bane Nováky. Dnes v areáli baní sídli banský skanzen. Video: https://www.youtube.com/watch?v=XOrNlEuDebk
2019: Zatiaľ poslednou zatvorenou baňou je barytová baňa v Poráči (okres Spišská Nová Ves), kde pracovalo posledných 20 baníkov. Baryt sa využíval v gumárenskom a chemickom priemysle.
Kde sa stále ťaží pod zemou:
Problematická a často diskutovaná je ťažba hnedého uhlia na Hornej Nitre v baniach Nováky a Handlová (okres Prievidza). Miestne bane zamestnávajú okolo 4000 ľudí, väčšina hnedého uhlia sa spaľuje v tepelnej elektrárni Nováky.
Video: https://www.youtube.com/watch?v=GUOakR_KhgE
V Jelšave a Lubeníku (okres Revúca) sa už desaťročia ťaží magnezit. Spolu je tu zamestnaných okolo 2000 ľudí. Z magnezitu sa vyrábajú rôzne žiaruvzdorné materiály, či krmivo pre zvieratá. V produkcii magnezitu patríme do top 5 na svete.
Video: https://www.youtube.com/watch?v=TJXZcxv5ss4
Baňa Rozália v Hodruši-Hámroch (okres Žarnovica) je posledným miestom v strednej Európe, kde sa ťaží zlato. Pracuje tu viac ako 100 zamestnancov.
Video: https://www.youtube.com/watch?v=jTntgi2A500
V bani Mária v mestskej časti Spišská Nová Ves – Novoveská Huta stále prebieha ťažba sadrovca a anhydritu. Pracuje tu už len 10 zamestnancov.


Zdroje:
http://www.enviromagazin.sk/enviro2006/enviro5/05.pdf
dostupné internetové články
Google Earth 2019