Sústredili sa hlavne v mestách Žarnovica (73), Nová Baňa (52) a v Hronskom Beňadiku (55). Väčšina miestnych Židov sa zaoberala podnikateľskými aktivitami – vlastnili obchody so zmiešaným tovarom, odevmi, sklenárstva, mäsiarstva, pekárne, či píly. Viac nájdete, keď si zadáte okres Nová Baňa na stránke ÚPN: http://www.upn.gov.sk/likvidacie/



Malé synagógy pravdepodobne z konca 19. stor. sa nachádzali v Novej Bani a Žarnovici. Obe boli po vojne prestavané a využívané ako obytné domy. Svoje bývalé črty však nesú dodnes, aj keď si už málokto spomenie, že tam kedysi prebiehali židovské obrady. Tá žarnovická je po kompletnej rekonštrukcii, zatiaľ čo novobanská pomaly chátra. http://www.slovak-jewish-heritage.org


Čo sa týka židovských cintorínov v regióne... Najzachovalejší sa nachádza v Hronskom Beňadiku pri hlavnej ceste smerom do N. Bane. Napriek tomu, že je schátraný a zarastený krovím, možno tu vidieť pozostatky obvodového múru a pomerne veľké množstvo náhrobných kameňov s nápismi.
Pôvodný novobanský židovský cintorín sa nachádzal blízko dnešného mestského cintorína, dnes po ňom nemáme žiaľ už žiadne stopy. V hornej časti mesta pod sekvojou sa nachádza starý evanjelický cintorín, zaujímavé je, že na niektorých náhrobkoch možno pozorovať aj židovské priezviská. V susedstve tohto maličkého cintorína dnes rastie pravoslávna cerkva.




Žarnovický cintorín sa nachádza pod miestnou kalváriou, dnes je tam už len niekoľko zničených hrobov. Údajne sa nachádzal cintorín aj blízko benzínovej pumpy na ceste do Žiaru nad Hronom.

Maličký židovský cintorín s niekoľkými hrobmi bol tiež v Rudne. Niektorí Židia sa nechali pochovať aj na kresťanské cintoríny, ich hroby však chátrajú, keďže sa o ne nemá kto starať.
Čas s pomocou človeka stihol za niekoľko desaťročí zakryť mnoho, preto si to málo, čo zostalo treba pripomínať...