Ako je tomu dnes, tak aj v minulosti boli mapy viac, či menej presné, záležalo od autora, koľko si dal práce na ich vyhotovení. Niekedy umelecká hodnota mapy podstatne prevyšovala tú kartografickú. Zaujímavé je, že podaktoré novšie mapy boli oveľa menej kvalitné ako staršie.
Čo môžem na tej ktorej mape vidieť, záleží od mierky. V prípade menej podrobných máp je možné sledovať aspoň vývoj názvu mesta (dediny). Pri podrobnejších napr.: vodné toky, mosty, kostoly, mlyny, miestne názvy, či dokonca studne.
Mapovanie Uhorska siaha do 16. storočia, významnejšie (dnes) slovenské mestá teda možno nájsť už na takmer 500 ročnej mape. Menšie sídla sa objavujú na mapách až v 18. storočí.
Ako na to?
Výborná stránka na vyhľadávanie máp je: http://maps.hungaricana.hu/en/ , kde stačí do vyhľadávania zadať maďarský názov historickej župy (Bars, Zemplin, Hont, Nyitra...) a potom poctivo listovať a klikať v dôkladne naskenovaných mapách.
K mapám vojenského mapovania (zväčša v mierke 1:28800) sa dá pomerne ľahko dostať už na mnohých webových stránkach, napr.: http://mapire.eu/en/
Najpodrobnejšou starou mapou je tzv. mapa stabilného katastra z polovice 18. storočia v mierke 1:2880. Pri tejto mierke si vidíte naozaj „až do záhrady“. Bohužiaľ naše územie zatiaľ nie je spracované online, takže ak sa chcete dostať k takejto mape musíte kontaktovať kartografický ústav. Česká republika je spracovaná na: http://archivnimapy.cuzk.cz/
Niektoré novšie mapy z obdobia Československa možno nájsť tu: http://www.staremapy.sk/
Ak máte chvíľku čas, môžete si vyskladať mozaiku máp svojho mesta alebo dediny...


