Uhorská stredoveká telenovela

Písmo: A- | A+

Vždy keď sa ma spýtajú, ktorú časť dejín mám najradšej, odpoviem, že dejiny stredovekého Uhorska. A tu je pár viet o tom, prečo...

Keď sú dejiny zložité

V priebehu necelých 150 rokov sa vystriedalo v Uhorsku 5 kráľovských dynastií.

Časť 1:

Situácia v Uhorsku sa začína komplikovať v roku 1382, kedy umiera kráľ Ľudovít I. Veľký z dynastie Anjou. Na trón nastupuje jedna z jeho dcér Mária, ktorá sa stáva prvou uhorskou kráľovnou v dejinách. 11-ročná Mária už bola vtedy 3 roky vydatá za 15-ročného Žigmunda Luxemburského (syna slávneho českého kráľa Karola IV.), ktorý sa pár rokov na to stáva jej spoluvládcom. Tehotná Mária záhadne umiera ako 24-ročná spolu s dieťaťom. Žigmund si po 10 rokoch našiel druhú manželku Barboru, s ktorou za svoju dlhú vládu stihol splodiť len jedného potomka a to dcéru - Alžbetu. Ako bolo vtedy zvykom zasnúbili ju už ako 2-ročnú so 14-ročným Albrechtom Habsburským a ako 13-ročná sa za neho vydala. Ale, čo osud nechcel, Albrecht zomiera mladý na úplavicu a Alžbeta je v tom čase v 5. mesiaci tehotenstva. O tomto veľmi zaujímavom období sa zachoval denník Alžbetinej slúžky Heleny Kottanerovej plný naozaj vzrušujúcich príbehov.

Časť 2:

Budúci kráľ Ladislav sa narodil až po smrti svojho otca, a preto dostal prívlastok Pohrobok. Uhorská šľachta si však zvolila namiesto neviniatka za panovníka poľského kráľa Vladislava I. Jagelovského. Ten však zomiera už o 4 roky na to, v boji s Turkami, a tak sa 4-ročný Ladislav stáva oficiálnym kráľom. Mladý Ladislav rád navštevoval Prahu, kde ako 17-ročný veľmi náhle počas príprav na sobáš s francúzskou princeznou umiera bez potomka. Dlho sa špekulovalo, že išlo o otravu, ale nové výskumy jeho telesných pozostatkov dokázali, že mal leukémiu.

Časť 3:

V roku 1458 bol zvolený za nového kráľa po rokoch konečne niekto z domáceho rodu - Matej Huňady, známejší ako Matej Korvín (lat. corvus = havran). Pomohlo mu dobré meno jeho otca Jána, ktorý sa preslávil ako turkobijec. Korvínovo meno je opradené mnohými povesťami, ale aj reálnymi zásluhami. Počas svojej dlhej vlády nestihol splodiť legitímneho potomka. Jeho posledná vôľa, aby nemanželský syn Ján získal korunu sa nesplnila.

Časť 4:

Na trón sa opäť dostávajú Jagelovci, konkrétne Vladislav II. Bol synovcom Vladislava I. a jeho matka Alžbeta Habsburská bola staršou sestrou Ladislava Pohrobka, teda dcérou Albrechta Habsburského a vnučkou Žigmunda Luxemburského. Vladislav sa stihol 3krát oženiť, okrem iných aj s vdovou po Matejovi Korvínovi - Beatrix. Jediného syna Ľudovíta mu však dala až posledná manželka Anna, ktorá zomrela pri pôrode. Po smrti otca sa kráľom stáva iba 10-ročný Ľudovít II. Jagelovský. Čakal ho veľmi nešťastný osud. Otec mu zanechal rozvrátenú a zadlženú krajinu, na ktorú z juhu útočili Turci. V lete 1526 sa odohrala slávna bitka pri Moháči, kde Uhorsko utrpelo katastrofálnu porážku. Bezdetný 20-ročný Ľudovít pri úteku z boja spadol z koňa do močarín a utopil sa. Jeho smrťou sa končí stredovek našich dejín. Začína novovek, v ktorom už hrubými písmenami, takmer 400 rokov píše dejiny nová dynastia – Habsburgovci. 

Na záver:

Nemožno nespomenúť geniálneho historika Pavla Dvořáka, ktorého hlboká studnica vedomostí z histórie (nielen stredoveku) vpísaná do skutočných príbehov je pre mňa veľkým lákadlom v akejkoľvek podobe.

Účinkujúci:

Obrázok blogu
(zdroj: www.wikipedia.sk)
Skryť Zatvoriť reklamu