Všeobecne úlohou dedičných štôlní bolo odvádzať podzemnú vodu z hlbokých častí baní, teda sa nachádzali na najspodnejšom možnom horizonte. Ich razenie zvyčajne trvalo desaťročia, preto názov dedičné, nakoľko práca s nimi spojená sa dedila z otca na syna.
1. Dedičná štôlňa cisára Ferdinanda (Svätokrížska dedičná štôlňa)
Dĺžka | Výstavba v rokoch |
15,4 km | 1841 - 1899 |
Táto štôlňa odvodňuje Kremnicu a je prepojená s tzv. Turčekovským vodovodom, teda z časti berie vodu aj z rieky Turiec, ktorá patrí do povodia Váhu. V tomto prípade teda Hron berie vodu rieke Váh. Táto dedičná štôlňa ústí do Hrona východne od Žiaru nad Hronom (býv. Svätého kríža) a končí šachtou Anna v Kremnici. Pôvodne bol Turčekovský vodovod vybudovaný kvôli nedostatku vody pre banské zariadenia. Medzi rarity patrí podzemná vodná elektráreň v hĺbke 245 m, ktorá funguje dodnes. Celý komplikovaný systém poháňa voda z prameňov neďaleko dnešnej nádrže Turček a bol vybudovaný začiatkom 20. storočia. Voda prechádza 9 štôlňami, akvaduktom, akumulačnými nádržami do 3-stupňovej elektrárne, a následne ide do dedičnej štôlne a na konci ústí do Hrona.


Pre viac info odporúčam:
http://kremaho.blogspot.sk/2011/04/dedicna-stolna-cisara-krala-ferdinanda.html
https://www.aktuality.sk/clanok/306359/foto-svetovy-unikat-v-kremnici-nachadza-sa-hlboko-pod-zemou/
2. Dedičná štôlňa cisára Jozefa II. (Voznická dedičná štôlňa I.)
Dĺžka | Výstavba v rokoch |
16,3 km | 1782 - 1878 |
Odvodňuje Banskú Štiavnicu (patrí k povodiu rieky Ipeľ) do Hrona, teda v tomto prípade Hron berie vodu rieke Ipeľ. Ústie sa nachádza v areáli mlyna severne od obce Voznica, jej koncom je šachta František v Banskej Štiavnici (oproti Úradu práce). Unikátna je tým, že v čase dokončenia bola najdlhším banským dielom na svete. Jej výstavba mala pôvodne trvať 30 rokov, čo sa predĺžilo na 96. V začiatkoch sa vyrazilo len asi 70 m ročne, pri konci stavby to už bolo viac ako 600 m. Celkové náklady presiahli 4,5 milióna zlatých. Dodnes slúži na odvodnenie banskoštiavnicko-hodrušského banského rajónu. Je zapísaná v zozname UNESCO.


3. Nová Voznická dedičná štôlňa (Voznická dedičná štôlňa II.)
Dĺžka | Výstavba v rokoch |
13,8 km | 1980 - 1989 |
Podobne ako jej staršia predchodkyňa berie vodu z povodia Ipľa do Hrona. Mala ju nahradiť kvôli jej nevyhovujúcemu stavu a nízkej kapacite. Jej ústie sa nachádza južne od obce Voznica (oproti bývalému bitúnku), koniec v šachte Ondrej v Banskej Štiavnici (areál Múzea v prírode). Bola budovaná raziacim strojom Wirth s priemerom viac ako 3 m. Rekord padol v roku 1981, kedy za 1 mesiac (júl) vyrazili až 812 m. Po celej svojej dĺžke má betónovú výstuž. Pre zmenu politických pomerov v roku 1989 a s tým spojeným útlmom baníctva, nedošlo k jej úplnej prevádzke a dnes ňou preteká len menšie množstvo vody.


Pre viac info a fotiek odporúčam:
http://karstenivan.blogspot.sk/2016/01/plavby-v-hodrusskom-useku-voznickej.html
http://karstenivan.blogspot.sk/2015/03/pamiatky-unesco-rudolfmayer-sachta.html


Zdroje:
F. Bakos, M. Chovan a i. 2004 - Zlato na Slovensku
R. Kaňa a i. 2011 - Hodruša, v zemi baníkov
M. Pajerský a i. 2015 - Voznica
http://www.geopark.sk