Tučná venuša – sen pravekých umelcov

Praveké sošky žien s bujnými tvarmi sú známe nám všetkým z učebníc dejepisu. Ich význam však stále zostával záhadou.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Názov venuše sa začal používať v polovici 19. storočia vo Francúzsku. Ako vzor použili meno rímskej bohyne krásy Venuše, nakoľko sa predpokladalo, že išlo o praveký ideál krásy, aj keď samotné sošky s antickým Rímom vôbec nesúviseli.

Dokopy sa do dnešných čias našlo viac ako 200 sošiek venuší v celej Európe a časti Ázie od Španielska až po Rusko. Ich vek je približne 5 000 až 40 000 rokov, ich výška sa pohybuje najčastejšie okolo 10 cm a boli vyrobené z rôznych materiálov: pálená hlina, kameň, kosť, mamutie kly, parohy, slonovina, uhlie. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Z nedávnych výskumov:

Americkí vedci z Coloradskej univerzity tvrdia, že nakoľko venuše boli zhotovené v obdobiach extrémnej zimy a hladu, nemohli predstavovať reálne postavy žien, ale len zidealizované predstavy ich autorov. Obezita v dobe ľadovej bola nepredstaviteľná, praveké skupiny lovcov a zberačov vtedy zápasili o prežitie. Pri venušiach malo teda ísť o telesné proporcie ideálnej ženy schopnej zvládnuť tehotenstvo v ťažkých časoch. Zistili tiež, že čím boli sošky nájdené bližšie pri vtedajších ľadovcoch, tým boli obéznejšie.

Na území Slovenska sa dosiaľ našli dve venuše. Tú známejšiu – Moraviansku venušu našiel pred rokom 1930 roľník Štefan Hulman-Petrech na poli pri obci Moravany nad Váhom, neďaleko Piešťan. Neskôr sošku pravdepodobne predali a dostala sa na dlhé roky do Nemecka, na Slovensko bola vrátená až v r. 1967. Dnes je najvzácnejším exponátom na Bratislavskom hrade, zaraďuje sa k najkrajším venušiam v Európe. Druhá a mladšia z nich – Hrádocká venuša sa našla pri obci Nitriansky Hrádok, neďaleko Šurian pri archeologickom prieskume. Jej originál je uložený v Hornonitrianskom múzeu v Prievidzi. Táto venuša sa preslávila ako motív 2 korunovej slovenskej mince.

SkryťVypnúť reklamu
Najznámejšie venuše v Európe
Najznámejšie venuše v Európe 
Mapa nájdených sošiek venuše
Mapa nájdených sošiek venuše (zdroj: www.upperpalaeolithicart.wordpress.com.png)
Pri pamätníku Hrádockej venuše
Pri pamätníku Hrádockej venuše 

Zdroje:

https://plus7dni.pluska.sk/veda-a-zdravie/zahada-obeznych-sosiek-konecne-vieme-preco-mali-venuse-nadvahu?itm_site=plus7&itm_template=gallery&itm_modul=spat-na-clanok

https://en.wikipedia.org/wiki/Venus_figurines

Jano Kováčik

Jano Kováčik

Bloger 
  • Počet článkov:  41
  •  | 
  • Páči sa:  6x

Bývalý učiteľ dejepisu a geografie, v blogoch sa snažím pútavým spôsobom priblížiť históriu, ktorá ma fascinuje. Zoznam autorových rubrík:  HistóriaŠkolstvoCestovanie

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
SkryťZatvoriť reklamu