Tučná venuša – sen pravekých umelcov

Praveké sošky žien s bujnými tvarmi sú známe nám všetkým z učebníc dejepisu. Ich význam však stále zostával záhadou.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Názov venuše sa začal používať v polovici 19. storočia vo Francúzsku. Ako vzor použili meno rímskej bohyne krásy Venuše, nakoľko sa predpokladalo, že išlo o praveký ideál krásy, aj keď samotné sošky s antickým Rímom vôbec nesúviseli.

Dokopy sa do dnešných čias našlo viac ako 200 sošiek venuší v celej Európe a časti Ázie od Španielska až po Rusko. Ich vek je približne 5 000 až 40 000 rokov, ich výška sa pohybuje najčastejšie okolo 10 cm a boli vyrobené z rôznych materiálov: pálená hlina, kameň, kosť, mamutie kly, parohy, slonovina, uhlie. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Z nedávnych výskumov:

Americkí vedci z Coloradskej univerzity tvrdia, že nakoľko venuše boli zhotovené v obdobiach extrémnej zimy a hladu, nemohli predstavovať reálne postavy žien, ale len zidealizované predstavy ich autorov. Obezita v dobe ľadovej bola nepredstaviteľná, praveké skupiny lovcov a zberačov vtedy zápasili o prežitie. Pri venušiach malo teda ísť o telesné proporcie ideálnej ženy schopnej zvládnuť tehotenstvo v ťažkých časoch. Zistili tiež, že čím boli sošky nájdené bližšie pri vtedajších ľadovcoch, tým boli obéznejšie.

Na území Slovenska sa dosiaľ našli dve venuše. Tú známejšiu – Moraviansku venušu našiel pred rokom 1930 roľník Štefan Hulman-Petrech na poli pri obci Moravany nad Váhom, neďaleko Piešťan. Neskôr sošku pravdepodobne predali a dostala sa na dlhé roky do Nemecka, na Slovensko bola vrátená až v r. 1967. Dnes je najvzácnejším exponátom na Bratislavskom hrade, zaraďuje sa k najkrajším venušiam v Európe. Druhá a mladšia z nich – Hrádocká venuša sa našla pri obci Nitriansky Hrádok, neďaleko Šurian pri archeologickom prieskume. Jej originál je uložený v Hornonitrianskom múzeu v Prievidzi. Táto venuša sa preslávila ako motív 2 korunovej slovenskej mince.

SkryťVypnúť reklamu
Najznámejšie venuše v Európe
Najznámejšie venuše v Európe 
Mapa nájdených sošiek venuše
Mapa nájdených sošiek venuše (zdroj: www.upperpalaeolithicart.wordpress.com.png)
Pri pamätníku Hrádockej venuše
Pri pamätníku Hrádockej venuše 

Zdroje:

https://plus7dni.pluska.sk/veda-a-zdravie/zahada-obeznych-sosiek-konecne-vieme-preco-mali-venuse-nadvahu?itm_site=plus7&itm_template=gallery&itm_modul=spat-na-clanok

https://en.wikipedia.org/wiki/Venus_figurines

Jano Kováčik

Jano Kováčik

Bloger 
  • Počet článkov:  43
  •  | 
  • Páči sa:  41x

Učiteľ dejepisu a geografie, v blogoch sa snažím pútavým spôsobom priblížiť históriu, ktorá ma fascinuje. Zoznam autorových rubrík:  HistóriaŠkolstvoCestovanie

Prémioví blogeri

Anna Brawne

Anna Brawne

105 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

92 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu