Ako ďalej, Slovensko? (2.časť)

Slovensko potrebuje novú spoločenskú zmluvu, ktorá zabezpečí chýbajúci element pri riadení krajiny. Kontinuitu.

Ako ďalej, Slovensko? (2.časť)
(Zdroj: TASR - Pavol Zachar )
Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Kľúčovým problémom slovenskej politiky, ktorý sa potom premieta do ekonomickej, sociálnej a zahraničnej politiky, je nedostatok kontinuity. Jedna vláda niečo začne, nasledujúca to zastaví, zruší alebo zmení. A začne niečo vlastné, v čom zas nepokračuje vláda po nej. A tak to ide stále dokola.

Nedostatok kontinuity sa veľmi negatívne podpisuje na projektoch financovaných z eurofondov alebo z peňazí slovenských daňových poplatníkov. Avšak ešte viac škôd tento nedostatok elementárneho konsenzu napáchal na daňovom systéme, dôchodkovom systéme, Zákonníku práce či na našej zahraničnopolitickej orientácii.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V závislosti od toho, kto je práve pri moci, sa daňový systém mení raz v prospech voličov s nižšími príjmami inokedy v prospech voličov s vyššími príjmami. Jedna vláda kladie dôraz na dôchodkový systém financovaný štátom, druhá na systém založený na osobných dôchodkových úsporách. V jednom volebnom období so Zákonník práce upravuje v prospech zamestnávateľov, aby sa vzápätí v ďalšom urobili zmeny v prospech zamestnancov. V zahraničnej politike prevláda raz viac orientácia na Západ, inokedy, pod heslom štyroch svetových strán, zasa na Východ. 

Môžete namietať, že práve v tom predsa spočíva politická súťaž. Politické strany predkladajú voličom nielen diametrálne odlišné politiky, ale často vzájomne sa úplne vylučujúce. A keď si voliči vyberú, kyvadlo sa presúva raz na jednu stranu a potom zasa na opačnú. Toto kyvadlo je však jednou z príčin toho, že krajina sa ani zďaleka nevyvíja tak pozitívne ako by mohla.

SkryťVypnúť reklamu

Dá sa s tým niečo robiť bez toho aby sme zrušili politickú súťaž? Je to ťažké, ale nie nemožné. K tomu však treba poctivú snahu všetkých zúčastnených strán. Celkom určite k tomu nestačí urobiť len jedno stretnutie. Práve preto som navrhol vytvorenie stálej platformy, ktorou by mohol byť napríklad nový parlamentný výbor, Výbor NR SR pre budúcnosť Slovenska.

A čo by malo byť jeho cieľom? Rokovanie o novej spoločenskej zmluve, ktorej podstatou by bol záväzok všetkých zúčastnených strán, že nebudú rušiť zmeny ich politických oponentov výmenou za záväzok, že ich politickí oponenti nebudú rušiť zmeny, ktoré zaviedli oni. Ktorej politiky a ktoré konkrétne opatrenia by to mali byť, to je už vecou rokovaní a dohody.

Ján Oravec

Ján Oravec

Bloger 
Politik
  • Počet článkov:  13
  •  | 
  • Páči sa:  164x

Už 25 rokov bojujem ZA lepšie podnikateľské prostredie, viac podnikateľských slobôd a PROTI zbytočnej byrokracii či reguláciám. Chcem, aby sa do slovenskej politiky a spoločenskej debaty vrátila slušnosť, odbornosť a vecná diskusia. Som ekonóm, tímlíder SaS pre hospodárstvo, bývalý štátny tajomník ministerstva hospodárstva a bývalý prezident Združenia podnikateľov Slovenska. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

219 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu