Chráňme životné prostredie! Účinne a bez toho, aby sme zároveň ničili ekonomiku

Môžeme sa adaptovať na dôsledky klimatickej zmeny a nezničiť si pri tom ekonomiku?

Chráňme životné prostredie! Účinne a bez toho, aby sme zároveň ničili ekonomiku
Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Odpoveďou je minimalizácia ekonomických nákladov ekologických opatrení, pri zachovaní úrovne ochrany životného prostredia a účinnosti boja proti klimatickej zmene. Čistý vzduch, čistá voda, neznečistená pôda, biodiverzita, zdravé a dostupné jedlo, adaptácia na klimatickú zmenu, to sú všetko veci, ktoré si želáme všetci. S ambíciou byť nielen najekologickejšou súčasťou svetovej ekonomiky, ale aj byť na čele boja proti klimatickým zmenám, prijala Európska komisia sériu iniciatív.

Najprv to bola Európska zelená dohoda EÚ, ktorá v roku 2020 zadefinovala ambiciózny cieľ dosiahnuť do roku 2050 klimatickú neutralitu. V júli 2021 Európska komisia schválila 2 700 stranový balík dokumentov pod názvom Fit For 55, komplex opatrení na zníženie emisií skleníkových plynov do roku 2030 najmenej o 55% v porovnaní s rokom 1990. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Schválené ciele, dokumenty a nástroje však obsahujú niekoľko principiálnych a veľmi veľa praktických problémov. Dosiahnutie stanovených cieľov by si vyžiadalo nielen zásadné zmeny politiky EÚ v oblasti klímy, energetiky, dopravy a daní. Automaticky sa predpokladá úplná mobilizáciu priemyslu. Pri znižovaní jeho uhlíkovej stopy má pomôcť nová priemyselná stratégia pre Európu. Tá predpokladá jeho dvojakú transformáciu, zelenú a digitálnu. Predpokladaný nárast cien a očakávaný rozsah technologického prezbrojenia by však boli tak veľké, že v tak krátkom čase sa to jednoducho urobiť nedá. Hrozí nebezpečenstvo, že keď sa ukáže, že prílišné politické ambície ani podporné nástroje nebudú stačiť, bude silnieť tlak na potláčanie trhu a posilnenie centrálneho plánovania ekonomiky.

SkryťVypnúť reklamu

Odklon od tradičných zdrojov, ktoré produkujú uhlík, odrádza od investícií do uhoľných baní či železiarní, čo obmedzuje ich produkciu a zvyšuje ich ceny. Pripravované obrovské verejné výdavky zasa zvyšujú dopyt po nových materiáloch potrebných k prechodu na čistejšiu ekonomiku Jedným z neželaných dôsledkov snáh o urýchlenie zelenej transformácie je tak príspevok k zvyšovaniu cien ropy, plynu, uhlia, ocele a ďalších kovov a surovín ako je meď, hliník a lítium, ktoré sú nevyhnutné pre lepšie využitie slnečnej a veternej energie, elektrických áut a ďalších obnoviteľných technológií.

Mali by sme si však čo najskôr uvedomiť, že naše ciele v boji proti klimatickým zmenám nedosiahneme ignorovaním základných ekonomických či dokonca fyzikálnych zákonov. Hrozí nám, že budeme mať dramatický pokles dodávok a rast cien fosílnych palív a surovín, ktoré potrebujeme na prechod k nízkoemisnej budúcnosti.  A predražené ceny energií a surovín sa prelejú do zvýšenia cien úplne všetkého, čo ohrozuje životnú úroveň občanov obmedzovaním ich kúpyschopnosti. Ekonomika sa ešte nespamätala z koronakrízy, z rastu cien energií v dôsledku vojny na Ukrajine a už ju ohrozuje ďalšie vážne nebezpečenstvo: rast cenovej hladiny v dôsledku zvyšovania výrobných nákladov, ktoré sú vyvolané novými reguláciami ako Fit For 55, motivované snahami o spomalenie či zastavenie klimatických zmien.

SkryťVypnúť reklamu

Tieto riziká je možné čiastočne odvrátiť aj korekciou cieľov, nástrojov a politík, ktoré boli prijaté na úrovni EÚ. Je v našom záujme byť aktívnou súčasťou diskusií o tom, ktoré z nich  by sa v reakcii na bezprecedentnú sériu kríz mali zachovať, ktoré naopak urýchliť, a ktoré upraviť alebo úplne zrušiť. Slovensko je stále jednou z najpriemyselnejších krajín v EÚ. V našom záujme je zachovať vysoký podiel priemyslu v štruktúre slovenskej ekonomiky. V domácej hospodárskej politike či na úrovni EÚ potrebujeme trhovo konformné nástroje a opatrenia.

Sú to práve podnikatelia, kto je našou nádejou pri hľadaní riešení mnohých problémov, s ktorými je dnes konfrontované Slovensko a svet. Politici o nich dokážu veľa rozprávať, ako sme toho boli  svedkami napríklad v Glasgowe, ale nevyriešia ich. Jedinou účinnou odpoveďou, ktorú pri riešení ekonomických, sociálnych či ekologických problémov máme, je podnikavosť a kreativita. Podnikavosť a kreativitu môžeme ubíjať alebo rozvíjať. Od toho, ktorú z týchto možností si vyberieme, závisí nielen naša konkurencieschopnosť, ale aj úspešnosť našich snáh o ochranu životného prostredia. A v širšom zmysle slova doslova aj naše prežitie.

Ján Oravec

Ján Oravec

Bloger 
Politik
  • Počet článkov:  13
  •  | 
  • Páči sa:  164x

Už 25 rokov bojujem ZA lepšie podnikateľské prostredie, viac podnikateľských slobôd a PROTI zbytočnej byrokracii či reguláciám. Chcem, aby sa do slovenskej politiky a spoločenskej debaty vrátila slušnosť, odbornosť a vecná diskusia. Som ekonóm, tímlíder SaS pre hospodárstvo, bývalý štátny tajomník ministerstva hospodárstva a bývalý prezident Združenia podnikateľov Slovenska. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

219 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu