Je všeobecne známe, že Slovensko ešte stále zaostáva za priemerom Európskej únie. Tej Európskej únie, ktorá začína zaostávať za svetom. Nepríjemnou pravdou teda je, že Európa stráca konkurencieschopnosť. A že Slovensko, stráca konkurencieschopnosť v porovnaní s inými európskymi krajinami.

Podiel EÚ ešte v roku 1980 tvoril viac ako 25 % svetovej ekonomiky. Očakáva sa, že v roku 2028 to bude už len 12,5 %, teda iba polovica. A tento pokles bude pokračovať aj naďalej. To má dve veľmi vážne dôsledky:
1. Keďže EÚ prestala byť lokomotívou svetovej ekonomiky, jej význam vo svetovej ekonomike postupne klesá, oslabujú sa aj možnosti EÚ nastavovať globálne pravidlá a určovať globálne trendy.
2. Ešte závažnejšie však je, že v ohrození je aj náš európsky spôsob života, na ktorý sme tak hrdí, keďže sa čoraz viac otvárajú nožnice medzi našimi neustále rastúcimi nárokmi a schopnosťou ekonomiky generovať zdroje na ich uspokojenie.
To v plnej miere, dokonca v ešte väčšej než o celej EÚ, platí aj o Slovensku. Je známe, že naše dvadsaťročné členstvo v EÚ začalo tým, že niekoľko rokov po vstupe sme dobiehali priemer Európskej únie. Inými slovami, naša ekonomika rástla rýchlejšie než väčšina ostatných členských krajín EÚ. Tento proces sa však postupne spomalil až sa úplne zastavil a dnes EÚ nedobiehame.