Novoročné zamyslenie

Je pozoruhodné, ako intenzívne si všetci želáme úspech a ako málo sme ochotní preň niečo urobiť. Prajeme si prosperitu, triumf, no odmietame pripustiť, že ani prosperitu ani triumf nie je možné dosiahnuť bez potrebnej iniciatívy, aktivity, že ani prosperita ani triumf neprídu sami od seba, že obe vyžadujú pohyb a že to nemôže byť inak.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Iste, to, že sme aktívni, že sa snažíme ešte neznamená, že vždy uspejeme. Skúsiť to však musíme, pokiaľ nechceme byť bezbranným jedincom, zmietaným vlnami náhod a pochybností. Tak to jednoducho je a čím skôr si túto skutočnosť uvedomíme, tým lepšie pre nás.

Známy švajčiarsky psychológ Carl Gustav Jung svojho času k tomu napísal: „Od problémov každý rád odvracia oči. Človek si želá život jednoduchý, istý, bez problémov. Chce istoty, nie pochyby, praje si výsledky, nie experimenty a nevidí pritom, že istoty môžu vzísť len z pochýb a výsledky z experimentov“.

Áno, takto sme stavaní. Tam, kde sa objavia problémy, inštinktívne odvraciame oči, zdráhame sa prejsť temnotami neistôt a nejasností. Prajeme si počuť hotové riešenia, jednoduché, zrozumiteľné a úplne pritom zabúdame, že očakávané riešenia sa môžu objaviť len vtedy, keď sme temnotami prešli. Nie skôr.

Čo s tým? Ako sa s tým vysporiadať, ako preraziť onu temnotu neistôt a pochybností a pohnúť sa ďalej? Existuje len jediné riešenie, experimentovať. Bádať, nadobúdať skúsenosti a prostredníctvom získaných skúseností formulovať správne riešenia. Inej cesty niet. Niekto si možno povie, že takto sa celý náš život potom zmení na samé úvahy, pochybnosti a experimenty, teda presne na to, čomu sa väčšina z nás snaží vyhnúť, ako to len ide. Ale presne o tom to je. Celý život kultúrneho človeka je práve o úvahách, pochybnostiach a experimentoch. Ako hovorí Carl Gustav Jung, primitív tieto veci temer nepozná. Žije v jednoduchom a izolovanom svete pudov a inštinktov a o väčšine našich problémov nemá ani poňatia.

My sa ale nachádzame inde. Sme inteligentné, uvedomelé bytosti a ako také si nemôžeme dovoliť luxus žiť v bezpečnej nečinnosti. Naopak, vďaka vedomiu, ktorým disponujeme, sme nútení neustále voliť medzi alternatívami, príjmať vedomé rozhodnutia, i nesprávne. Áno, i tie. Len vďaka nim sa totiž môže naše vedomie rozširovať, prehlbovať, len prostredníctvom nich sa môže zdokonaľovať a takto postupne redukovať pravdepodobnosť, že sa v budúcnosti rozhodneme nesprávne.

Bez vedomia jednoducho žiadne problémy nejestvujú. To je nesporné. Poznávaním, uvedomovaním si okolitého sveta a seba samého v ňom sa ale všetko mení. Otvárajú sa nové, dosiaľ nepoznané obzory a spolu s nimi i problém identifikovať ten správny. Nájsť ho ale musíme už sami.

Napokon, neobjavil sa v raji „strom poznania“ práve preto? Myslím, že áno. Fatálnosť jeho plodov by tomu aspoň nesvedčovala.

Ján Popovič

Ján Popovič

Bloger 
  • Počet článkov:  72
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Zoznam autorových rubrík:  ZdravotníctvoNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu