Poznámka k internetovej gramotnosti

V minulých príspevkoch sme si povedali, čo je to falošná web stránka, prečo je ľahké ju vytvoriť, kto sa za ňou skrýva a prečo tak činí. Tiež sme naznačili, že identifikovať stránku ako falošnú nie je zložité. Úplne

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

postačí, ak budeme k internetu pristupovať kriticky.

Nemali by sme zabúdať, že ľudia ešte donedávna nemali prirodzenú tendenciu hľadať a overovať zdroje obsahu jednotlivých internetových stránok, pretože to bolo náročné ako duševne, tak časovo. I tu platil zákon najmenšieho úsilia.

Časy sa naštastie menia. Väčšina z nás poznala, že – ako uvádza Petr Nutil - jedným zo základných predpokladov úspešného vyhľadávania na internete je kritické vyhodnocovanie. Pravidlo „Keď je to na internete, tak to bude asi pravda“ neplatí. Vždy je potrebné sa zamyslieť, aká je povaha obsahu jednotlivej stránky, komu táto stránka patrí, kto je jej majiteľ a aké má záujmy.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak teda má byť internet pre nás užitočný, musíme byť mediálne dostatočne gramotní. Za mediálne gramotného je možné považovať toho, kto podľa Evy Niklesovej 

  • sa dokáže orientovať v téme obsahu stránky

  • vie rozpoznať manipulačné techniky a nepresné resp. neúplné informácie

Každodenná internetová realita ukazuje, že ani zďaleka sa nejedná o informačne hodnotový priestor a že skôr ide o panoptikum festivalovej absurdity. Ak nás nejaká stránka upúta, mali by sme bez problémov identifikovať jej vlastnícku štruktúru rovnako ako motivácie jej vlastníka. Pokiaľ je stránka anonymná, nie je čo riešiť. Takáto stránka vedome rezignuje na akýkoľvek korektný obsah. Je koncipovaná vyhroteným až šokujúcim štýlom a jej produkcia vychádza z tvorby zámerne vymyslených informácií. 

SkryťVypnúť reklamu

Na web si môže kto chce písať čo chce, založiť si akúkoľvek stránku, nazvať ju ako sa mu zachce a plniť ju ľubovoľným obsahom, byť by bol sebe hlúpejší. Námaha, spojená s hľadaním a overovaním zdroja, nie je veľká a určite stojí za to.

Ján Popovič

Ján Popovič

Bloger 
  • Počet článkov:  72
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Zoznam autorových rubrík:  ZdravotníctvoNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
SkryťZatvoriť reklamu