reklama

Ako štát hádže zodpovednosť na občanov – koncesionársky poplatok RTVS

Dôchodcovia platili do 31.12.2019 polovičnú sumu koncesionárskeho poplatku, teda 2,32€/mesiac a od 1.1.2020 sa s veľkou pompou novelizoval zákon, ktorý ho dôchodcom zrušil. Hurá, hurá, zatlieskajme im, zíde sa každé euro.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Žijeme s manželkou v spoločnej domácnosti a elektrinu platí ona. V roku 2015 išla do dôchodku a do roku 2019 platila stále 4,64€ (jej chyba, nevedela, že platí raz toľko). Čiže, hoci bola už dôchodkyňa, platila naďalej raz toľko, teda 2,32*12*4,  čo činilo za štyri roky 111,36€. Keďže sa dopočula, že dôchodcovia sú od koncesionárskeho poplatku oslobodení, tak od 1.1.2020 prestala platiť. No a teraz od nej RTVS do dnešného dňa vymáha 4,64*19 mes., čo s poštovným činí 90,01€.

Ona im dá 111,36€ naviac a oni ju ešte idú skasírovať o ďalších 90,01€? Tak to je sila. A prečo? No preto, že im to neoznámila, tak ju od platenia neoslobodili.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je toto normálne? To čo je za zákon? Načo má občan štátu oznámiť, že je v dôchodku? Bol by problém pre RTVS, alebo pre firmu, ktorú na to splnomocnila si vyžiadať údaje zo sociálnej poisťovne? Prečo to musí robiť občan?

No preto, že štát to hodil opäť (ako vždy) na občana.

Zákon hovorí, že od povinnosti platiť koncesionársky poplatok je oslobodený platiteľ, ktorý je poberateľom dôchodkových dávok podľa § 65 až 77 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov (starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok, invalidný dôchodok, vdovský a vdovecký dôchodok a sirotský dôchodok), poberateľom dôchodkov starobného dôchodkového sporenia podľa osobitného predpisu alebo poberateľom rovnocenných dôchodkových dávok vyplácaných zo zahraničia, nemá pravidelný príjem zo zárobkovej činnosti, nežije v domácnosti s inou osobou s pravidelným príjmom zo zárobkovej činnosti a vznik tejto skutočnosti oznámi  vyberateľovi úhrady. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A ako to skončilo? Manželka im zaslala výmer dôchodku a následne jej upravili sadzbu ako dôchodca ( teda predpokladám, že nula) a potom ju „OSLOBODILI”. Ale keď sa nechce s právnikmi naťahovať, tak bude musieť zaplatiť ďalších 90,01€. A pri jej nízkom dôchodku... Ale stále mi vŕta hlavou, prečo si počkali 19 mesiacov, veď mohli  a mali po 60 dňoch poslať výzvu k zaplateniu. Každý nie je právnik.

Milá RTVS, urobte za tých 201,37€, čo od nás navyše dostanete nejakú peknú reláciu, niečo ako...

A vy poslanci, kde ste? Zastavte vymáhačov, aby prestali zdierať dôchodcov, ktorí neurobili to, čo ste mali urobiť vy.

Ján Škerko

Ján Škerko

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  176
  •  | 
  • Páči sa:  3 230x

Kto som? To je zaujímavá otázka, ale nie na mňa. K tomu by sa mohli vyjadriť ľudia, čo ma poznajú. Ale ak mám predsa len napísat pár viet, tak som ako duchaplný vlk oháňajúci sa palicou. A dôchodca. Moje motto je: s pevnou, ostrou a jasnou mysľou vpred. Som človek, ktorý chce niekedy reagovať na dianie okolo nás. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

73 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu