V žiadnom prípade sa necítim byť vojenským expertom ako kapitán Andrej Danko alebo plukovník Róbert Fico, ale na rozdiel od nich ja som nedostal hodnosť nadporučíka len tak z plezíru a z rozhodnutia nejakého môjho kamaráta, ale musel som si to odkrútiť na dvojročnej základnej vojenskej službe, z toho jeden rok na škole dôstojníkov a práporčíkov v Poprade (protivzdušná obrana) a neskôr ako záložník na vojenských cvičeniach.
Na pozadí vrcholiacej (či končiacej?) ruskej ofenzívy za dobytie Donbasu do konca marca, ktorú nariadil Putin sa pripravuje ukrajinská armáda na protiofenzívu. Podľa Alexeja Reznikova, ministra obrany Ukrajiny je protiútok už naplánovaný a všetko bude závisieť od konečného rozhodnutia generálneho štábu a od počasia. V Donbase prvého apríla snežilo, zem je premočená a mohli by sa používať iba pásové vozidlá, čo rozhodne nie je ten správny moment.
Ukrajinská armáda medzitým horúčkovito a cieľavedome modernizuje, dopĺňa vojenskú techniku i personál. Prichádzajú tanky Leopard 2 a iná technika a i my s Poliakmi sme pomohli dodaním lietadiel MiG-29. Podľa vojenského experta (Павел Наружный) vedia Ukrajinci MiG-i vybaviť presne navádzanými strelami od firmy Boeing s presnosťou do jedného metra. Každé lietadlo môže niesť až šesť takýchto rakiet s hmotnosťou 100 kg a ich výhodou je, že môžu ničiť naraz rôzne ciele protivníka ako radarové systémy, veliteľské stanovištia, muničné sklady a iné do hĺbky 70 km. Rusi majú tiež MiG-i, ale s tým rozdielom, že tieto sú upravené len na jednu raketu o hmotnosti jednej tony. Majú aj iné rakety v štádiu prototypov, ale nie je jasné, v akom stave je zavedenie do sériovej výroby.
Pavel Naružnyj dodáva, že ukrajinská armáda je pripravená nastúpiť do protiútoku, ale ten by sme si nemali predstavovať ako v časoch druhej svetovej vojny, kedy útočila miliónová armáda v dĺžke frontu niekoľkých stovák kilometrov. Podľa vojenských expertov sa to začne na nejakom relatívne úzkom úseku frontu a prekvapujúco iba v počte okolo 10-12 brigád, z toho dvoch delostreleckých a osem útočných plus jedna dve ženijné, čím sa to celé vyčistí. Útok začne delostreleckou prípravou (ako to obyčajne býva) a bude nasledovať prielom frontu za použitia tankov, bojových vozidiel pechoty, prirodzene za podpory letectva. Ťažko povedať koľko vojakov si to bude vyžadovať, v krajinách NATO má brigáda 3200 až 5500 mužov.
Úspech operácie bude závisieť od množstva a kvality zbraňových systémov, logistiky, úrovne vycvičenosti a odhodlania vojakov, presného plánovania, momentu prekvapenia a od veliteľských schopností na všetkých stupňoch velenia. A netreba zabúdať i na Rusov. Morálka ich vojakov je našťastie nízka, ale majú tam veľa techniky a sú pripravení. Bude to smer Melitopoľ, Mariupoľ? Alebo z Chersonu na Armjansk? Či nebodaj oboje.
Tak veľa zdaru Ukrajina!