O štyroch obľúbených autoroch Putina, ktorí formovali jeho skreslené videnie sveta.
1. Nikolaj Michajlovič Karamzin - Putinov historik
Napísal dvanásť zväzkové dielo s názvom História ruskej ríše (История государства российского 1826), v ktorej populárnym spôsobom opísal históriu moskovskej dynastie, cez biografiu cárov a kňazov a tu leží najväčšia manipulácia, pretože prvých ruských vládcov nazýval vládcami Kyjevskej Rusi, čím sa dejiny Ukrajiny umelo pripájajú k dejinám Ruska a stávajú sa jedným. Vytvoril mýtus, že Ukrajinci a Rusi sú jeden národ. Preto ho Putin tak rád cituje, dokonca podľa neho dal pomenovať i jedno letisko.
2. Ivan Iljin - Putinov filozof
Americké vydanie Foreign Affairs nazvali Iljina filozofom Putina. Ruskí historici ho vykresľujú ako vynikajúceho ruského filozofa a spisovateľa, na rozdiel od amerických a európskych historikov, ktorí ho považujú za konšpirológa, ruského nacionalistu a fanúšika fašistických myšlienok. Zanietený odporca komunizmu sa v roku 1922 usadil v Berlíne, kde začiatkom 30 rokov začal chváliť fašistických vodcov Hitlera a Musoliniho. V roku 1938 Iljin prichádza do Švajčiarska kde prečkal druhú svetovú vojnu. Po porážke fašizmu ho nazval „zdravým a nevyhnutným“. Iljin vravel, že „forma demokracie nesľubuje Rusku nič dobré“. Aktívne presadzoval myšlienku, že nepriateľský Západ, kde sa mimochodom v tom čase nachádzal, sníva o úpadku a rozpade Ruska a že cudzinci pripravujúci jeho rozštvrtenie si musia pamätať, že tým vyhlasujú celému Rusku stáročný boj. Rusko sa na stáročia zmení na zdroje občianskych a medzinárodných vojen. Pre spravodlivosť treba poznamenať, že Rusko je aj bez rozkúskovania zdrojom vojen a všemožnej nestability na európskom kontinente. Tiež napísal, že v prípade obsadenia Ukrajiny Západom bude ona použitá na potlačenie moci Ruska. Stačí sa pozrieť, koľko majú tieto vyhlásenia spred 70 rokov spoločného s tým, čo dnes hovorí ruská propaganda.
Sergej Ribbentropovič Lavrov: „Pre konečné potlačenie Ruska začalo anti-Rusko robiť odrazový mostík, aby sa pokúsilo nejako otriasť samotným Ruskom“
V knihe „V hlave Vladimíra Putina“ sa jej autor Michel Eltchaninoff zmieňuje, že dôležitou súčasťou Iljinovho politického myslenia je nový vodca, ktorý povznesie Rusko: „Vedie, namiesto toho, aby sa staral o kariéru, bojuje, namiesto toho aby bol figurantom, uderí na nepriateľa, namiesto toho, aby prednášal prázdne slová, vládne, namiesto toho, aby sa predával cudzincom.“
3. Alexander Solženicyn - Putinov advokát.
Po jeho smrti mu dal postaviť pomník v Moskve. Pri kladení vencov poznamenal: „Dobre si pamätám na všetky naše stretnutia s Alexandrom Solženicynom, na jeho múdrosť, vznešenosť a na hlboké pochopenie histórie“. Otázkou je, čo môže mať čistý čekista Putin spoločné s človekom, ktorý napísal Súostrovie Gulag a presadzoval humanistické hodnoty úprimným a čestným spôsobom s človekom, ktorý sa opäť snaží obnoviť ríšu zla, ale ako sa hovorí, ruskí liberáli končia tam, kde sa začína ukrajinská otázka.
V roku 2006 prijala Najvyššia rada Ukrajiny zákon, v ktorom bol hladomor uznaný za akt genocídy na ukrajinskom ľude. Táto téma sa postupne dostala na verejnosť i vo svete a rozhodnutie ukrajinského parlamentu podporili aj orgány iných štátov, okrem iného i európsky parlament. Najnovšie tak urobilo i Belgicko. Rusko nemohlo stáť bokom a v roku 2008 štátna duma prijíma rezolúciu, v ktorej uznáva hladomor v rokoch 1932-1933, no vyhlasuje, že ho nemožno nazvať genocídou. Celosvetovú vlnu podpory Ukrajine Solženicyn nazval rusofóbiou a šovinizmom. Pritom podľa rôznych odhadov zahynulo od hladu na Ukrajine od 4-10 mil. ľudí. Solženicyn vyhlásil, že neexistuje ukrajinský národ a ani ukrajinský jazyk. Taká je to múdrosť, vznešenosť a hlboká znalosť histórie.
4. Alexander Dugin – Putinov ideológ
Američania ho nazývajú mozgom Putina, Putinovým Rasputinom, navyše je zaradený na všetkých sankčných zoznamoch Spojených štátov, Kanady a Európskej únie. Pozrime sa, čím je tento človek taký pozoruhodný. V roku 1993 sa Dugin stal jedným z ideológov a vodcov Národnej boľševickej strany Ruska a o 10 rokov neskôr zakladateľom medzinárodného a eurázijského hnutia, ktoré sa stavia proti anglosaskému svetu, ktorý je považovaný za hlavnú hrozbu presadzovania diktatúry a úplnej ideologickej kontroly nad spoločnosťou. Dugin sa nikdy netajil svojimi zámermi a ako jediný považuje vytvorenie euroázijskej superveľmoci za správnu budúcnosť Ruska, samozrejme, z princípu pohlcovania a zotročovania si susedných štátov. Tento ultranacionalistický ruský ideológ a Putinov spojenec vyhlásil, že Euromajdanom sa Ukrajina presunula do tábora nepriateľov a že Rusko vedie "svätú vojnu proti antikristovi".