
Lídri Európskej únie uzavreli dohodu, keď maďarský premiér Viktor Orbán podľahol ich požiadavkám na zrušenie veta na balík finančnej pomoci pre Ukrajinu v hodnote 50 miliárd eur (54 miliárd USD).
Dohoda bola zachránená na rannom stretnutí, ktoré mal Orbán s kancelárom Olafom Scholzom, francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom a talianskou premiérkou Giorgiou Meloniovou. Lídri na mimoriadnom summite – niektorí z nich obvinili Orbána z „vydierania“ – sa po týždňoch rokovaní bez výsledku pripravili na patovú situáciu. V rámci dohody sa členské štáty dohodli, že budú rokovať o implementácii balíka pomoci Ukrajine každý rok, „ak to bude potrebné“. Európska komisia, výkonný orgán bloku, môže byť požiadaná, aby navrhla revíziu o dva roky (návrh dokumentu, ktorý videla agentúra Bloomberg News). Požiadavka maďarského lídra na veto bola zrušená.
Maďarský forint oproti euru posilnil o 0,2 %, čím zvrátil pokles na začiatku zasadnutia. Menoví stratégovia sa na summit pozerali ako na referenčný bod pre svoje prognózy po tom, čo napätie s EÚ minulý týždeň spustilo výpredaj maďarskej meny. Tento moment je kľúčový pre Ukrajinu, ktorá varovala, že jej pokladnica sa vyprázdňuje, keďže zápasí s nedostatkom zbraní na odrazenie ruskej agresie. Kyjev stále čaká na pomoc od USA vo výške 61 miliárd dolárov, ktorú však zatiaľ Kongres neschválil.
Ukrajinský premiér Denys Šmyhal dohodu privítal a uviedol, že EÚ preukázala „solidaritu a jednotu“.
Dohoda závisela od Orbána, ktorý nahneval svojich kolegov v 27-člennom bloku tým, že zamuroval pilier európskej bezpečnostnej stratégie zameranej na zadržanie ruského prezidenta Vladimíra Putina. Lídri EÚ vynaložili nemalé úsilie, aby zakryli svoju frustráciu zo 60-ročného maďarského lídra. "Viktor určite chce byť stredobodom pozornosti zakaždým, keď sme tu, ale nemalo by to tak byť," povedala vo štvrtok novinárom estónska premiérka Kaja Kallasová. "Nechcem použiť slovo "vydieranie", ale nepoznám lepšie, ktoré by sa na to hodilo."
Zásoby zbraní na Ukrajine sa zmenšujú, keďže ruská invázia trvá už tretí rok. Správy z frontových línií naznačujú, že Ukrajina sa snaží zadržať ruské sily, zatiaľ čo medzi Volodymyrom Zelenským a jeho vrchným veliteľom Valerijom Zalužnym sa rozpútal škaredý spor, čo ešte viac umocňuje pocit krízy v Kyjeve. Ukrajinský minister obrany Rustem Umerov poslal tento týždeň svojim kolegom v EÚ ostré varovanie, že ukrajinské delostrelectvo je, čo sa týka počtu striel Rusmi prečíslené v pomere 3:1. V liste, ktorý videl Bloomberg, dodal, že Kyjev potrebuje najmenej 6 000 delostreleckých nábojov denne, ale nie je schopný vystreliť viac ako 2 000 nábojov pozdĺž frontu v dĺžke 1 500 kilometrov.
Orbánovo rozhodnutie upustiť od požiadavky veta prišlo po narastajúcom tlaku, vrátane snahy Švédska vstúpiť do Severoatlantickej aliancie, kde je Maďarsko jedinou prekážkou ich vstupu. Orbán sa môže stretnúť so švédskym premiérom Ulfom Kristerssonom na okraji stretnutia a posunúť sa vpred v prístupovej otázke. EÚ stále zadržiava dve tretiny z viac ako 30 miliárd eur vo financovaní EÚ pre Maďarsko v otázkach právneho štátu a korupcie. Pokračujúci „obštrukcionizmus“ tiež hrozil, že ohrozí rotujúce predsedníctvo Maďarska v EÚ od júla a potenciálne zmarí agendu v druhej polovici roku.
Doterajšia podpora EÚ pre Ukrajinu:
Najväčšie štáty EÚ zaostávajú za Pobaltím ako podiel na svojich ekonomikách.
Dvojstranné záväzky (čierna farba) Podiel záväzkov EÚ (modrá farba)

Zdroj: Bloomberg