Putin povedal: "...uvedomujúc si kolosálne množstvo ťažkostí, ktorým čelíme, budeme intenzívne a kompetentne hľadať nové riešenia."
Tak skoro ich nenájdeš, s minimálnym dovozom a so znižujúcim sa vývozom budeš vyrábať takmer pre vnútornú spotrebu, z dôvodu chýbajúcich komponentov, technológií, čipov a služieb a odchodu zahraničných firiem a investorov sa ti zvýši nezamestnanosť, náklady všetkého druhu (nielen na vojnu). Nasledovať bude krátka stagnácia a potom už len pokles a pokles a pokles... (žeby do komunistických čias?). To je ten "obrat", ktorý plánuješ?
Ak sa môžeme Putinovi za niečo "poďakovať" (úplne šialené), tak za to, že proces dosiahnutia klimatických cieľov sa zrýchlil a keby nebolo tejto krvavej agresie, tak hľadanie prechodu k obnoviteľným zdrojom by trvalo oveľa dlhšie ako doteraz. Už je každému jasné, že procesy ako diverzifikácia vo všeobecnosti, nielen na obnoviteľných zdrojoch, ale aj procesy racionálnejšieho využívania energie a energetickej efektívnosti sa zrýchlili.
EÚ má plán (definitívnu podobu uvidíme v najbližších dňoch) obmedzenia spotreby plynu. Týka sa podnikov a verejného sektora. Spočíva v tom, aby členské štáty behom 8 mesiacov od augusta do marca budúceho roku ušetrili 15 % plynu v porovnaní zo spotrebou vypočítanou ako priemer minulých 5. rokov v priebehu vykurovacej sezóny. EÚ ponúkne kompenzácie firmám, ktoré dokážu znížiť spotrebu plynu a bude podporovať rozširovanie obnoviteľných zdrojov. Členské štáty môžu dočasne spustiť uhoľné elektrárne, môžu predĺžiť životnosť jadrových blokov, čo by sa dočasne nemalo započítavať do klimatických cieľov. Odporúča sa obmedziť klimatizáciu a kúrenie všade tam, kde je to možné na minimum a spustiť informačné kampane pre svojich občanov, aby Európa prežila s čo najmenšími nákladmi alebo s čo najmenšími škodami. Zároveň prízvukuje, že žiadne z týchto opatrení sa nebudú týkať domácností.
Josep Borrell (šéf EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku) sa vyjadril, že niektorí politici v EÚ na čele s Viktorom Orbánom vravia, že sankcie EÚ uvalené na Rusko spôsobili rast cien ropy a plynu a že so šiestym balíkom sankcií si EÚ strelila nielen do nohy, ale aj do pľúc. Neuvedomujú si (naozaj?), že pomocou takýchto naratívov sa ruský prezident Vladimír Putin pokúša zasiať rozkol vo vnútri bloku, vsádza na to, že demokracie sú slabé a ráta s únavou demokracie. Ale európska spoločnosť si nemôže dovoliť byť unavená a rozhodla sa pre reštriktívne opatrenia voči ruskej ekonomike a členské štáty ich musia dodržiavať.
Ale Orbán si nedá pokoj v rozvrate EÚ a prednedávnom vyštartoval s týmito vyhláseniami (perlami):
"Očakávame rok 2030. Nie preto, že by Maďarsko dovtedy dobehlo Západ, ale naopak, do ôsmich rokov sa Západ rozpadne," (robíš všetko preto, aby sa tak stalo)
"Dodávanie zbraní Ukrajine iba predlžuje vojnu, pretože Ukrajina dostáva západné zbrane, ktoré potom získavajú Rusi,"(super fejk)
"Vojnu možno skončiť iba rusko-americkými rokovaniami a Európa stráca určujúce pozície vo svetovej politike preto, lebo nedokáže udržať poriadok vo vlastných radoch," (zlodej kričí, chyťte zlodeja)
Korunu všetkému nasadil kritikou Západu, že to on môže za rozbitie vzťahov v rámci Vyšehradskej štvorky. (Kde žiješ, na Marse?)
No a to, že maďarský minister zahraničných vecí Péter Szíjjártó utekal za Sergejom Ribbentropovičom Lavrovom pýtať ďalší plyn, je už len čerešnička na torte.