Vy ešte uvidíte, čoho som schopný! Už ste pocítili moju nenávisť k vám, ako som zbombardoval a vyplienil vaše mestá a dediny a vypálil ich do tla, pozabíjal desaťtisíce z vás spolu s vašimi deťmi, ako som znásilnil vaše ženy a dcéry, pozabíjal všetko živé na zemi, vo vzduchu a teraz i vo vode.
Ó aký je to len krásny pohľad na valiacu sa vodu z tej vašej Kachovskej nádrže. Vyplavím vaše mestá, dediny, polia, utopím všetky vaše zvieratá, aj tie v zoo. Aby som nezabudol, ešte musím vyznamenať mojich chrabrých vojakov, ktorí vykonali tento hrdinský čin. Dostanú krásne jagavé metále a ešte im pridám aj nejaké ryby a zopár kopejok.
Výňatky rozhovoru na televíznom kanále Freedom s Michailom Jacjukom (Riaditeľ inštitútu vodných zdrojov a meliorácií akadémie vied Ukrajiny):
Výbuch a následné pretrhnutie hrádze vodnej elektrárne Kachovka bude mať veľmi veľké a žiaľ, aj dlhodobé následky. To, čo momentálne vidíme je veľmi ničivá povodeň s obrovskými ekonomickými, humanitárnymi a ekologickými škodami. Chápeme, že taký objekt, ako je táto Kachovská vodná elektráreň bude musieť byť nejakým spôsobom obnovený, ale bude to vyžadovať ohromné investície a úsilie v trvaní mnohých rokov. Táto ohromná stavba bola postavená ešte v ére Sovietskeho zväzu, ale pokiaľ bude trvať vojna, nebude sa môcť začať s obnovou.
V prvom rade bude potrebné nejako stabilizovať situáciu, pretože nádrž je zdrojom vody pre široký región Dnepropetrovskej oblasti ako i juhu Ukrajiny. Aj mesto Berďansk je zásobované vodou z nádrže, v pláne sme mali napojiť i Mariupoľ a boli vypracované programy pre rozvoj zavlažovania a zásobovania pitnou vodou na juhu Ukrajiny. Teraz existujú veľké riziká pre obyvateľov nielen Dnepropetrovského regiónu, pretože zdroj zásobovania vodou je vo veľkom ohrození ale žiaľ, momentálne nie je možné s tým nič robiť, iba sa zamerať na minimalizáciu škôd.
Pred odpálením zamínovanej hrádze ruskými vojakmi sa v Kachovskej priehrade nachádzalo cca 18 miliárd kubických metrov vody, z ktorých v priebehu 2-3 dní vytečie asi sedem miliárd. Tá bude nepostrádateľná pre zásobovanie pitnou vodou a najväčšou ranou pre našu potravinovú bezpečnosť. Následky zásobovania pitnou vodou postihnú minimálne milión ľudí. Možno ešte viac dopadov to bude mať na zavlažovanie, jedná sa asi o milión hektárov, ktoré nebude možné zavlažovať ako predtým a z toho dôvodu predpokladáme zníženie úrody o 3-5 krát.
Ekologické následky bohužiaľ budú tiež obrovské. Keďže sa podstatne zníži hladina vody - bude tam plytká voda, začnú procesy hnitia, bude dochádzať k zamoreniu. Brehy sa zvýšia, budú vysychať a zvetrávať a vieme, že sa tam dostali toxické rádionuklidy z roku 1986, ťažkých kovov je tam tiež celé spektrum, žiaľ i chemické znečistenie a to všetko bude transportované vzdušnými masami prinajmenšom na úrovni Ukrajiny.
Musíme pochopiť, že sme krajina s veľmi malým množstvom vodných zdrojov. Vodných nádrží, ktoré sa tvoria na území Ukrajiny, máme iba šesť, takže to bude i úder po našej ekonomike a výrobe, keďže je veľa menších, či väčších podnikov závislých od vody. Mnohé firmy zaniknú, iné sa budú musieť pretransformovať, ale tých možností nebude veľa.
Valiaca sa voda zaplavuje skládky a priemyselné zariadenia, berie so sebou aj ropné produkty a rôzne druhy znečistenia, ktoré sa môžu dostať do studní ako i do spodných vôd. Po opadnutí vody budú musieť hygienici a príslušné úrady vykonať monitoring a následne pravidelne sledovať úroveň znečistenia.
Záverom by som chcel poprosiť predsedu Róberta Fica nech si už konečne sadne s Putinom za rokovací stôl (pre istotu nech si vezme ďalekohľad) a nech už konečne dojedná mier, lebo čo je moc, to je veľa. Nech mu vysvetlí, že vyhadzovať priehrady do vzduchu sa nerobí, veď čo by na to povedal, ak by mu niekto vypálil Kremeľ.