Rusko je jeden veľký gulag. Čo odznelo v relácii Do kríža

A to, čo teraz robia je, že chcú posunúť hranice gulagu na západ.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (14)

To je taká hanba! Nahé, citovo vyprahnuté Rusko, bez etických a morálnych zásad vtrhlo do bratského susedného štátu, kde rozsieva smrť a skazu. Putin ako vrchný veliteľ zavelil a oni idú, idú na smrť ako ovce oddané svojmu osudu. Ako zombies. Ľudia vo svete ako i u nás sa pokúšajú pochopiť, čo to tam na Ukrajine tí ruSSáci stvárajú. Dnes je tomu rok od invázie po zuby ozbrojenej ruskej armády, ktorá vtrhla na územie Ukrajiny a tiež rok, čo sa to snažíme pochopiť.

Aj RTVS v relácii Do kríža sa moderátor Jaroslav Daniška spolu s pozvanými hosťami pokúsili vo vymedzenom čase podebatovať na tému „Rok vojny na Ukrajine“.  Pozvaní  hostia boli: Vladimír Palko (bývalý minister vnútra, politik a publicista), Peter Weiss (bývalý politik, diplomat, publicista) a Martin Kugla (politológ, analytik, publicista).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako to teda vyzerá po roku ruskej agresie. Slova sa ujal Peter Weiss a odsúdil vojnu a nazval ju  revizionistickou. Odmietol Putinove tvrdenia, že Rusko a Ukrajina sú jeden národ, že Ukrajina je umelý štát, že on chráni ľudí na historicky ruských územiach a ešte k tomu pod heslom, že Rusko nemá hranice. Vraví, že Rusi kradnú Ukrajincom identitu, územie, rozbili platný medzinárodný poriadok, ktorý sa začal formovať po Helsinskom dohovore v roku 1975, v zmysle, že hranice možno meniť len na základe súhlasu zúčastnených strán. Touto agresívnou vojnou Putinov režim  nastolil rozvrat doterajšieho medzinárodného poriadku a revízia sa deje na základe akejsi novej mytológie ruského sveta a pre Slovensko, ktoré má skúsenosť s viedenskou arbitrážou a s Mníchovom sa to stáva smrteľným nebezpečenstvom.

SkryťVypnúť reklamu

Putin nedosiahol svoj základný cieľ, teda ovládnuť, zdeštruovať a podriadiť si ukrajinský štát. Práve naopak výsledkom vojny je, že ukrajinský národ , ktorý sa začal politicky formovať po anexii Krymu sa doformoval vrátane ruskojazyčného obyvateľstva a ak chcel Putin hovoriť, že chce od Západu viac rešpektu, tak touto vojnou prišiel práve o to, čo chcel najviac. O rešpekt. Záujmom Slovenska nie je, aby ukrajinský štát skolaboval, aby Ukrajina bola vojensky porazená, lebo potom by prišli na rad ďalšie možné nároky Ruska v zmysle hesla Putinovho režimu, že Rusko nemá hranice.

Nikdy by som si nebol pomyslel, že budem súhlasiť s Petrom Weissom a  s týmto hodnotením situácie. Pravdu povediac, už vopred som kriticky nastavený na jeho názory, ale na moje veľké prekvapenie zhodnotil situáciu presne tak, ako ju vidím i ja.

SkryťVypnúť reklamu

O to viac ma prekvapil Vladimír Palko, od ktorého som očakával, že zhodnotí situáciu nejako obdobne, ale napodiv sa na vec pozerá geopoliticky a pravdupovediac čudne a „po starom“. Síce tiež odsúdil ruskú inváziu ako totálne neospravedlniteľnú, ale, že bola vyprovokovaná.  Dôvodí tým, že Američania chceli, aby Ukrajina vstúpila do NATO a Rusi sa cítili ohrození. Vraví, že Západ robil kroky po ktorých sa dalo očakávať, že sa stane, čo sa napokon aj stalo. Tá iniciatíva, dostať Ukrajinu do sféry Západu bola nešťastná a doviedla nás tam, kde sme.

S týmto názorom nemôžem súhlasiť, lebo rozpad Sovietskeho zväzu v roku 1991 znamenal koniec studenej vojny a zmenil celú geopolickú situáciu. NATO a geopolitika by nemala nárok na úspech, bez podpory obyvateľstva. Ako by sme i my, čo sme stáli na námestiach a svojou prítomnosťou vyjadrovali túžbu po zmene, boli iba nejaké nepodstatné figúrky. Každý štát reprezentovaný svojim obyvateľstvom má predsa právo vybrať si svoju cestu.  Tú sme si napokon vybrali i my v referende pri vstupe do EÚ, tak prečo toto právo odmietať Ukrajincom. Po zlých skúsenostiach sme nechceli patriť pod ruský vplyv, ale do civilizovanej slobodnej a demokratickej Európy. To chceli i Ukrajinci, na Majdane vyjadrili túžbu po slobode a demokracii, ale Putin sa nevedel zmieriť s rozpadom Sovietskeho zväzu, čo nazval najväčšou katastrofou dvadsiateho storočia a chcel situáciu zvrátiť a dostať späť pred rok 1991 so všetkým, čo k tomu patrí a áno i to, že i Slovensko by nemalo byť v NATO a mali by sme patriť do sféry Ruska. Teda, že všetko čo sa udialo za posledných 30 rokov by nemalo platiť.

SkryťVypnúť reklamu

Ten človek nemal nič iné v hlave, len toto. A nielen toto, ale i obnovu ZSSR. Teda postupne „urobiť poriadok“ s bývalými  socialistickými republikami, a urobiť ich znovu závislými na Rusku. Teda revizionizmus ako vyšitý. Kdeže nejaké pokusy o demokratizáciu spoločnosti, práve naopak, rozhodol sa ísť cestou upevňovania moci, cestou odstránenia politických oponentov, cestou represií a potláčania osobných slobôd. Jedným slovom totalita.

Martin Kugla povedal, že v lete roku 2021 mal Putin prejav, v ktorom vyhlásil, že Rusko bolo okradnuté, formuluje tézu o jednom trojjedinom národe a následne i prestalo dodávať plyn. Po ovládnutí Ukrajiny mali vypracované plány medzi ktorými bolo zajatie vojnových zločincov, tribunály, filtračné tábory, zničenie Ukrajinčiny, očista južných a západoruských dialektov od posledných umelých vrstiev, silná dlhodobá a systematická informačná kampaň na obnovenie ruskosti. Ukrajina bola vytvorená umelo a ukrajinský ľud pri vytváraní ZSSR umelo, likvidácia projektu Ukrajina. Ukrajinizmus je umelá protiruská konštrukcia, denacifikácia buniek bude nutne aj deukrajinizáciou.

Takže, aké NATO, to je len agresívny útok mocnosti, genocída.

Palko odpovedal, že v Bukurešti v roku 2008 dostala Ukrajina pozvánku do NATO. Táto politika je v réžii Spojených štátov a tým išlo o NATO. Ukrajinci v roku 2008 neboli za vstup do NATO až do Majdanu. Vstup do EÚ áno, ale nie  do NATO. Janukovyč mal program neutrality.

S tým nemôžem súhlasiť, lebo okrem toho, že Janukovič bol bábkou  v rukách Moskvy, Ukrajinci chcela záruky a báli sa, že keď sa vzdajú zbraní, budú vystavení neustálej hrozbe zo strany Ruska. Po rozpade ZSSR sa Ukrajina vzdala atómových zbraní v prospech Ruska a v Budapeštianskom memorande sa garanti zaviazali, že Ukrajina dostane bezpečnostné záruky, garanciu nezávislosti a suverenity a nemennosti hraníc.  A potom čo nasledovalo v roku 2014?  Jeden z garantov - Rusko ich napadol.

Záverom by som chcel povedať, že takéto názory, že Rusko bolo vyprovokované, zaváňajú starým myslením, ktoré popiera zmeny od konca studenej vojny. Najviac mi na tom vadí, že ľudia s týmto názorom sa na život a politiku pozerajú geopoliticky a konšpiratívne a že ľudia sú akoby vedľajšie figúrky, marionetky, ktorými niekto v pozadí manipuluje. Rusko nechcelo, aby sa NATO viac priblížilo k ich hraniciam a čo dosiahlo? Presný opak. Fínsko a Švédsko vstupuje do NATO a prihlášku si podala i Ukrajina. Všetci susedia Ruska pochopili, že ten štát predstavuje pre nich hrozbu. Ako Severná Kórea. Napokon tam aj Rusko smeruje.

Putinovi sa nepodarilo dosiahnuť ciele, nech už boli akékoľvek. Už sa v definovaní tých cieľov stráca aj samotný Putin a v hlave to nemá v poriadku, lebo vyhlasuje, že to Ukrajina napadla Rusko a Rusko sa iba bránilo. Ruské štátne médiá vyhlasujú, že  keby nás Ukrajina nebola napadla, tak sme mohli žiť v mieri. No už im dokonale "švihá".

Ján Škerko

Ján Škerko

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  324
  •  | 
  • Páči sa:  12 326x

Kto som? To je zaujímavá otázka, ale nie na mňa. K tomu by sa mohli vyjadriť ľudia, čo ma poznajú. Ale ak mám predsa len napísat pár viet, tak som ako duchaplný vlk oháňajúci sa palicou. A dôchodca. Moje motto je: s pevnou, ostrou a jasnou mysľou vpred. Som človek, ktorý chce niekedy reagovať na dianie okolo nás. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu