Situácia sa v Rusku zhoršuje každým dňom, krajina je izolovaná a aj tie štáty, ktoré s ňou obchodujú, to využívajú. Nikdy v histórii neboli na jeden štát uvalené také masívne a bolestivé sankcie ako teraz na RF, ani na Irán nie. Snáď s výnimkou Severnej Kórei. Dokonca už aj zakázali zverejňovať ekonomické a hospodárske štatistiky, aby sa nešírila panika a zamlčiavajú ako zle na tom sú.
Ekonomika a hospodárstvo sa nedá pretransformovať z roka na rok. Ani si nevieme predstaviť ten chaos v hospodárstve, ktorý tam je a bude ešte väčší. Uvalené sankcie na dovoz i vývoz. Ako to môže fungovať. Ruská ekonomika bola silne zameraná na Európu, celá jej infraštruktúra, ropovody, plynovody, suroviny a obchod. Do konca tohto roku sa Európa rozhodla znížiť dodávky ruskej ropy o 90% a plánuje sa odpojiť od plynu do konca roku 2023 (pokiaľ nás sami neodpoja, ale to sa podľa mňa nestane, veď by si strelili do nohy, či nie?) Ale aj to je možné, že si strelia do nohy, hlavne že to bude i EÚ bolieť. Vôbec by som sa tomu nečudoval.
Michail Kasjanov (expremiér RF) sa vyjadril, že teraz po štyroch mesiacoch už prebieha opotrebovávacia vojna, ktorá sa zmenila na súťaž ekonomických a vojenských potenciálov. Pre Putinovo Rusko je to ťažká skúška, berúc do úvahy účinky sankcií, ktoré sa každým týždňom prehlbujú. Stúpa inflácia, ceny viacerých základných potravín a liekov vzrástli až dvojnásobne. Mesačne sa vyrába 3 700 áut namiesto 100 000. Všetky závody sa zastavili, okrem výroby áut „Lada“ (ale bez ABS a airbagov). Tragédia sa rozšírila do celej ekonomiky, vlastne sa pretrhli logistické reťazce celého odvetvia. Rusko bolo exportne orientované a integrované do vonkajšieho sveta a dovoz prakticky skolaboval. Kasjanov prognózuje, že situácia na fronte sa môže zlomiť ku koncu roka, berúc do úvahy rastúci vojenský potenciál ukrajinskej armády so zmenšujúcim sa ekonomickým potenciálom Ruska.
A tak pekne to mal Putin rozohraté. Dvakrát Ukrajinu napadol a zakaždým si z nej kúsok odhryzol, raz Krym a druhý raz časť Donbasu a Západ nič, len nejaké malé sankcie a rečičky okolo toho. Myslel si, že Biden je slabý, Európa tiež, Francúzi s Macronom sa chystajú na voľby a budú mať svoje starosti, Scholz je nový a Nemci sa nebudú priečiť. Veď nech len skúsia niečo podniknúť, zavriem im plynové kohútiky a oni potom prídu s prosíkom. A vôbec, čo je to tá Európska únia zač, to nie je svetová veľmoc ako USA alebo Čína, veď tam sa nedá s nikým jednať, to sú len také malé štátiky, nič viac. Ide zima, svet sa ešte celkom nespamätal z pandémie, zbraní a vojakov mám dosť, tak teraz je tá vhodná chvíľa, udriem na tých chorých Ukrajincov túžiacich po slobode a demokracii, nech sa tá nemoc neprenesie k nám a ukážem im, kto je tu pánom. Potom ma budú rešpektovať.
Zabudol som na niečo? Áno, do karát mu hrali i vyjadrenia niektorých politikov. Predchádzajúci prezident USA Donald Trump vravel, že NATO je zastaralé a Macron sa zas vyjadril, že Európska únia sa už nemôže spoliehať na Ameriku a NATO je mozgovo mŕtva.
Putin napadnutím Ukrajiny urobil najväčšiu chybu vo svojom úbohom živote. Spojil Európu a Ameriku a celý civilizovaný svet do jedného šíku. Oživil NATO a rozšíril ho o Fínsko a Švédsko. Primäl Nemecko zmeniť svoju obrannú politiku a teraz už žiaden členský štát NATO nerepce, že musí dať 2% z HDP na zbrojenie. Zmenil proruský sentiment v bývalých štátoch východného bloku (okrem Orbána) a tiež globálny poriadok vo svete, ale tak, že vplyv Ruska bude slabnúť. A ktovie, či sa nakoniec Ruská federácia nerozpadne.
Ich príjmy z ropy a zemného plynu i napriek vysokým cenám na svetovom trhu klesli o 20% a každý tretí rubeľ z federálneho rozpočtu smeruje na ministerstvo obrany. Uvidíme, ako dlho im to vydrží. Šojgu povedal, že Rusi vedia trpieť a keď sa im povie, že za ich posrané životy môže Západ, tak oni tomu uveria a budú trpieť. A tu sa dostávame k spotrebe vodky. Čím budú viac trpieť, tým viac budú chlastať.
Chuj s nimi a bodka.