Ako Elon Musk k Twitteru prišiel. Druhá časť.

„Urobil som im ponuku.“

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Pokračovanie prvej časti.

Potom, čo Elon Musk vyhlásil, že sa nepripojí k predstavenstvu Twitteru mu zavolal Bret Taylor - predseda predstavenstva s prosbou o rozhovor. Chcel pochopiť čo sa deje, prečo taký náhly a nečakaný odklon - bez varovania ako blesk z jasného neba. Elonov postoj bol, že Twitteru nepomôže, ak sa iba pridá k predstavenstvu. „V podstate som ťahal za kratší koniec lana,“ povedal. „Počúvali ma, prikyvovali a potom nič nerobili.“ Twitter podľa jeho názoru nebol platformou pre všetkých.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Môžeš mi v krátkosti vysvetliť tvoje rozhodnutie, aby som pochopil súvislosti?“ pýtal sa Taylor. „Uplynulo iba 24 hodín, odkedy si sa pripojil k rade. Chápem o čo ti ide, chcem však len pochopiť ten náhly obrat,“ naliehal. Musk Taylorovi zopakoval, že bez drastických opatrení nebude možné napraviť Twitter a majú očakávať ponuku na prevzatie spoločnosti. Medzitým napísal Jaredovi Birchallovi (jeho osobný bankár), že sa rozhodol získať Twitter s ubezpečením, že to myslí vážne a že: „Neexistuje spôsob ako napraviť spoločnosť ako akcionár s deviatimi percentami a dodal, že verejné trhy majú problém myslieť ďalej ako na nasledujúci štvrťrok. Twitter potrebuje vyčistiť od botov a podvodníkov, čo bude na prvý pohľad vyzerať ako obrovský pokles každodenných používateľov.“ Birchall okamžite kontaktoval banku Morgan Stanley a začali pracovať na tom, aby vymysleli rozumnú cenu za Twitter a ako by ju mohol Musk zaplatiť.

SkryťVypnúť reklamu

„Hej, môžeme sa dnes večer porozprávať?“ poslal mu Taylor textovú správu. „Videl som tvoje tweety a cítim ešte väčšiu naliehavosť pochopiť tvoj postoj.“ Musk neodpovedal. Na druhý deň to Taylor vzdal. Povedal Muskovi, že Twitter oznámi, že si to rozmyslel a nevstúpi do predstavenstva. „To znie dobre,“ odpísal Musk. „Podľa mňa je lepšie vziať Twitter do súkromných rúk, reštrukturalizovať ho a vrátiť na verejné trhy, keď bude hotovo.“

Agraval (výkonný riaditeľ) oficiálne oznámil v tweete, že: „Elonovo vymenovanie do predstavenstva malo oficiálne nadobudnúť účinnosť 9. apríla, ale Elon sa s nami v to isté ráno podelil o informáciu, že sa nestane členom predstavenstva. Verím, že je to tak najlepšie. Vždy sme si vážili a budeme si aj naďalej vážiť návrhy našich akcionárov bez ohľadu na to, či sú alebo nie sú členmi našej správnej rady.“

SkryťVypnúť reklamu

O dva dni na to už dohadoval Musk cez konferenčný hovor s Birchallom a brankármi z Morgan Stanley cenu akcií, ktorú by ponúkli za akcie Twitteru a prišli s návrhom 54,20 dolárov za akciu. V tom čase bol Musk vo Vancouveri s manželkou Grimes a zo svojej hotelovej izby poslal Bretovi Taylorovi správu so svojím oficiálnym rozhodnutím.

Stálo v ňom:

Investoval som do Twitteru, pretože verím v jeho potenciál stať sa platformou pre slobodu prejavu na celom svete a verím, že sloboda prejavu je spoločenskou nevyhnutnosťou pre fungujúcu demokraciu. Od uskutočnenia mojej investície som si však uvedomil, že spoločnosť v súčasnej podobe nebude ani prosperovať, ani slúžiť tomuto spoločenskému imperatívu. Twitter sa musí transformovať na súkromnú spoločnosť. V dôsledku toho ponúkam, že kúpim 100% spoločnosti Twitter za 54,20 dolárov za akciu v hotovosti, čo predstavuje 54-percentný príplatok oproti dňu predtým, ako som začal investovať do spoločnosti Twitter a 38-percentný príplatok oproti dňu pred verejným oznámením svojej investície. Moja ponuka je konečná, nebude vyššia, a ak ju neprijmete, budem musieť prehodnotiť svoju pozíciu akcionára.

SkryťVypnúť reklamu

Twitter má mimoriadny potenciál. Ja ho odhalím.

Dôvodov na kúpu Twitteru mal Musk viacero. Z obchodného hľadiska veril, že by mohol do roku 2028 zvýšiť príjmy päťnásobne na 26 miliárd dolárov a to aj v prípade, ak by sa znížila závislosť od reklamy  z 90% príjmov na 45%. Očakával tiež, že používatelia budú môcť platiť prostredníctvom Twitteru, podobne ako to môžu robiť cez WeChat. Ďalším dôvodom bolo, že chcel „pootvoriť škáru“ toho, aké prejavy sú na Twitteri prípustné. Tým, že moderátori obsahu, ktorí boli podľa neho z viac ako 90% progresívni demokrati, vytláčali pravičiarov, mohli vytvárať podobnú balkanizáciu sociálnych médií. „Chceme zabrániť tomu, aby sme žili vo svete, kde sa ľudia na sociálnych médiách rozdelia do skupín, v ktorých ostatní súhlasia s ich názorom a opakujú ho ako ozvenu,“ povedal.

Zdroj - Elon Musk od Waltera Isaacsona.

Ján Škerko

Ján Škerko

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  320
  •  | 
  • Páči sa:  11 965x

Kto som? To je zaujímavá otázka, ale nie na mňa. K tomu by sa mohli vyjadriť ľudia, čo ma poznajú. Ale ak mám predsa len napísat pár viet, tak som ako duchaplný vlk oháňajúci sa palicou. A dôchodca. Moje motto je: s pevnou, ostrou a jasnou mysľou vpred. Som človek, ktorý chce niekedy reagovať na dianie okolo nás. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

136 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,068 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu