Čo sa deje práve teraz? Rúca sa starý svet.

Od priateľa k nepriateľovi. Trump neprejavuje žiadne zľutovanie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Trump rozhojdal colné kyvadlo. Uvidíme, kde sa ustáli. V krátkosti, čo sa deje.

USA zavedú minimálne 10-percentné clo na všetkých vývozcov do USA a zavedú dodatočné clá na približne 60 krajín s najväčšou obchodnou nerovnováhou s USA. Samostatne, clá na dovoz automobilov z USA nadobudli účinnosť krátko po polnoci vo Washingtone. Niektoré ázijské štáty sú obzvlášť ťažko zasiahnuté. Čína teraz čelí clu vo výške najmenej 54 % na mnohé tovary. Colný uragán sa týka i blízkych amerických spojencov; Japonska a Južnej Kórei.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dovoz z Európskej únie bude čeliť 20-percentnému clu. Čína a EÚ prisľúbili odvetné opatrenia, Japonsko uviedlo, že môže zvážiť protiopatrenia, Francúzsko a Južná Kórea plánujú usporiadať stretnutia, na ktorých prídu s odpoveďami. Na finančných trhoch naďalej dominovala averzia voči riziku, pričom akciové trhy v Ázii klesali. Dlhopisy, jen a zlato rástli na základe dopytu po bezpečných prístavoch.

Farmaceutické zásoby v Ázii získali po tom, čo boli nečakane oslobodené od ciel. Dovoz ocele, hliníka, zlata a medi nebude podliehať recipročným clám, čo poskytne kupujúcim aspoň určitú úľavu. Ropa klesla v dôsledku obáv z klesajúceho dopytu a potenciálu obchodnej vojny

SkryťVypnúť reklamu

Trumpovo 25-percentné clo na dovoz áut z USA vstúpilo do platnosti krátko po polnoci vo Washingtone. Rovnaký poplatok sa má platiť od 3. mája na určité autodiely. To znásobilo trápenie pre indických výrobcov automobilových komponentov, ktorí už teraz zápasia so slabým dopytom po domácich osobných vozidlách. Teraz čelia riziku straty predaja v USA - ich najvyššom zámorskom trhu. USA sú najväčším trhom pre export automobilových dielov z Indie, pričom za rok predstavovala takmer tretina priemyslu s hodnotou 21,2 miliardy USD.

Abhishek Gupta a Chetna Kumar z Bloomberg Economics píšu, že 26-percentné zvýšenie ciel na indický export do USA brzdí jej výrobné ambície a zasiahne jej export. Zdá sa, že indický premiér Narendra Modi sa vyhol najhoršiemu z ciel, ale čelí tvrdému ekonomickému balansu.

SkryťVypnúť reklamu

Analýza obchodného tímu Bloomberg Economics odhadla 0,9 % zásah do indického HDP z plošného 26-percentného zvýšenia vývozných poplatkov do USA v strednodobom horizonte. To je potom, čo sa obe ekonomiky prispôsobia novým podmienkam a nepredpokladá žiadnu odvetu zo strany Indie. "Napriek tomu očakávame, že obchodné rozhovory vyvrcholia dohodou do októbra. Clá ako také pravdepodobne spôsobia indickej ekonomike dočasnú ranu a nie trvalý štrukturálny zásah. To tiež posilňuje našu výzvu na zníženie sadzby rezervnou bankou 9. apríla o 50 bázických bodov."

Indonézia, ktorá čelí 32-percentným clám má počas sviatkov Eid al-Fitr zatvorenú burzu a znovu sa otvorí až 8. apríla. V najväčšej ekonomike juhovýchodnej Ázie bolo už pred prestávkou pochmúrno. Niektoré problémy súvisia s domácou politikou, ale nové americké clá zasiahnu export a zvýšia hrozbu dumpingu zo strany krajín, ktoré majú problémy s predajom do USA. Zatiaľ čo trhy v Jakarte sú dnes zatvorené, rupia je tento rok najhoršou menou v Ázii a benchmark akcií je nižší o 8 %.

SkryťVypnúť reklamu

Analytici Citi trávia veľa času premýšľaním o tom, ako Čína nakoniec zareaguje na Trumpove odvody, a uviedli, že clá by mohli viesť Peking k tomu, aby sa ešte viac zameral na zvyšovanie domácej spotreby a následne rozšíril sériu programov výmeny. JD.com, Meituan, PDD a Alibaba by mohli ťažiť z potenciálnych stimulačných politík vrátane poukážok na spotrebu.

Trumpove clá voči niekoľkým obchodným partnerom uvrhli plány čínskych vývozcov na presun výroby inde v Ázii do chaosu. Vývozca domácich spotrebičov so sídlom v Šanghaji, ktorý predáva svoj tovar online, skúmal príležitosti na založenie tovární vo Vietname a Kambodži, len aby dnes ráno zistil, že aj tieto miesta podliehajú zvýšeným clám. Ako povedal manažér predaja spoločnosti Frank Deng:

"Každá krajina, najmä tieto výrobné uzly, by mohla byť cieľom USA pre zvyšovanie ciel, teraz sa cítime bezmocní, nie sme si istí, čo môžeme ďalej robiť."

Obchodníci v Európe prichádzajú do mora červenej na globálnych akciových trhoch, vrátane 2% poklesu futures Stoxx 50 a 3% poklesu kontraktov S&P 500 po tom, čo americký prezident Trump uvalil najprudšie americké clá za posledné storočie. Bloomberg Economics odhaduje, že najnovší krok by mohol pridať 16 percentuálnych bodov k priemernej colnej sadzbe v USA. Po tom, čo minister financií USA Scott Bessent povedal, že „toto je najvyššie číslo“, za predpokladu, že krajiny nepristúpia k odvetným opatreniam, môže byť pre akcie nejaké svetlo na konci tunela.

Aby bolo jasné, opatrenia budú zjavne negatívne pre globálnu ekonomiku a reakcia trhu je dôkazom toho, že clá boli prísnejšie, než mnohí očakávali. Ale aspoň sú teraz známe, čím sa končia mesiace špekulácií a neistoty, ktoré brzdili širší sentiment k riziku.

Kurz dolára podľa agentúry Bloomberg práve klesol na najnižšiu úroveň od 8. novembra. Za deň klesol o 0,8 %.

Situácia sa naďalej vyvíja...

Zdroj: Agentúra Bloomberg

Ján Škerko

Ján Škerko

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  320
  •  | 
  • Páči sa:  11 952x

Kto som? To je zaujímavá otázka, ale nie na mňa. K tomu by sa mohli vyjadriť ľudia, čo ma poznajú. Ale ak mám predsa len napísat pár viet, tak som ako duchaplný vlk oháňajúci sa palicou. A dôchodca. Moje motto je: s pevnou, ostrou a jasnou mysľou vpred. Som človek, ktorý chce niekedy reagovať na dianie okolo nás. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu