Donalda Trumpa netreba predstavovať, ale keď si niekto myslí, že jeho prvoradým zámerom prečo vstúpil do veľkej politiky boli kultúrne otázky, tak je na hlbokom omyle. Niežeby to tam nebolo, ale on je pravičiar zastupujúci predovšetkým vyššiu triedu - bohatých ľudí a korporácie a kultúrne vojny boli len prostriedkom na to, aby sa vyšplhal až na samý vrchol, pod heslami „America first“ a „Make America Great Again (MAGA)“
Jeho politická agenda je zameraná na:
Nacionalizmus a protekcionizmus:
Zdôrazňovanie záujmov Spojených štátov na úkor medzinárodnej spolupráce.
Ochrana amerického priemyslu prostredníctvom ciel a obchodných obmedzení.
Obmedzenie imigrácie a posilnenie hraničnej kontroly.
Ekonomický populizmus:
Sľuby o návrate pracovných miest a oživení amerického priemyslu.
Znižovanie daní pre korporácie a bohatých jednotlivcov.
Kritika obchodných dohôd a globalizácie.
Konzervatívne hodnoty:
Podpora tradičných rodinných hodnôt.
Nominácia konzervatívnych sudcov do federálnych súdov.
Odmietanie politickej korektnosti.
Kultúrne vojny musia počkať, všimnime si, čomu dáva prednosť. Podľa ministra obchodu Howarda Lutnicka je cieľom prezidenta Trumpa „zrušiť“ Daňový úrad (IRS), pričom navrhuje radikálnu reformu daňového systému USA, ktorá by odstránila dane z príjmu a presunula daňové zaťaženie na zahraničné subjekty prostredníctvom ciel. Trumpov plán na zrušenie Internal Revenue Service zahŕňa nahradenie súčasného systému dane z príjmu modelom príjmov založeným na clách. Tento radikálny návrh zahŕňa vytvorenie „Externého daňového úradu“ na dohľad nad clami a zahraničnými zdrojmi príjmov. Presun daňového zaťaženia na „cudzincov,“ čo by mohlo potenciálne znížiť dane pre amerických občanov. Inými slovami: Amerika získa toľko peňazí z ciel, že Američania už nebudú musieť platiť dane z príjmu.
„Znie to skvele, ale prináša to mnoho zádrhelov. Amerika získa každý rok z daní z príjmu približne 3 bilióny dolárov. Spojené štáty tiež dovážajú ročne tovar v hodnote okolo 3 biliónov dolárov. To znamená, že clá by museli byť aspoň 100 % na všetok dovážaný tovar, aby nahradili dane z príjmu,“ uviedol Torsten Slok, hlavný ekonóm Apollo Global Management.
Ale nahradiť všetky tieto daňové príjmy nie je ani také jednoduché, ako zdvojnásobiť cenu všetkého, čo prichádza do Ameriky, poznamenáva Slok: Pamätajte na základný princíp ekonomiky, že keď ceny stúpajú, dopyt klesá. Stačí sa opýtať Walmartu, ktorý včera uviedol, že očakáva spomalenie rastu predaja v tomto roku kvôli obavám Američanov z vysokých cien a ciel. Vláda by teda musela nájsť správny oporný bod, aby vyrovnala svoje potreby príjmov so spotrebiteľským dopytom. To by mohlo znamenať oveľa vyššie ceny. „Výzvou je, že nie je jasné, čo sa stane s predajom, ak všetky dovážané produkty zdvojnásobia cenu,“ povedal Slok. „Vzhľadom na to, že vyššie ceny vedú k nižším predajom, môže si to vyžadovať až 200-percentné clá na všetok dovážaný tovar, aby celkové príjmy z ciel nahradili dane z príjmu. Takže teraz potenciálne hovoríme o štvornásobnom zvýšení ceny všetkého, čo do krajiny prichádza zo zámoria a spoza hraníc: autá, elektronika, drogy, oblečenie, obuv, energie," myslime na to.
Aj keď by spotrebitelia akceptovali oveľa vyššie ceny výmenou za nulové dane z príjmu, plán stále čelí ďalšiemu potenciálnemu problému: Jedným z Trumpových dôvodov pre clá je motivovať spoločnosti, aby vyrábali veci v Amerike. Ak sa to stane masovo a dovoz klesne pod zem, odkiaľ potom budú pochádzať americké príjmy?
Korporátne dane by mohli pomôcť vyrovnať ten rozdiel, lenže Trump ich chce znížiť. Okrem toho podnikateľské dane podľa Tax Foundation tvoria len 6 % všetkých daňových príjmov v USA v porovnaní so 41 % z daní z príjmu fyzických osôb.
Neprestávajte dýchať, ale máme sa na čo „tešiť“. Som zvedavý ako to napokon dopadne, lebo taká „sekera“ na európsky vývoz bude určite recipročná a kto v konečnom dôsledku zaplatí účet? No obyčajní ľudia, na oboch stranách Atlantiku. Teda stredná trieda dole. (Zdroj: CNN)
(Zdroj: CNN)