Pod vianočným stromčekom som si našiel knihu od Waltera Isaacsona pod názvom Elon Musk. Autor v nej veľmi pútavým spôsobom popisuje život jedného z veľkých vizionárov našej doby, rozporuplnej osobnosti žijúcej v režime krízy a drámy - človeka, ktorý ešte nepovedal posledné slovo.
Ako sa Walter Isaacson vyjadril: „Elon Musk mi umožnil, aby som ho dva roky sledoval, pozval ma na svoje stretnutia, doprial mi desiatky rozhovorov, poskytol mi e-maily, povzbudil svojich priateľov, kolegov, rodinných príslušníkov, nepriateľov a bývalé manželky, aby sa so mnou porozprávali. Nepožiadal ma o prečítanie tejto knihy pred jej vydaním ani ju nečítal či nijako neriadil.“
Kto je teda Elon Musk? „Je magnet na drámu“, tvrdí Kimbal (jeho mladší brat). „Dráma je jeho nutkanie, ústredná téma jeho života.“ Základným poznatkom Grimes (tretia Elonova manželka) o Muskovi je, že je naprogramovaný inak než ostatní. „Aspergerov syndróm z vás robí veľmi náročného človeka,“ vraví. „Nevie vyhodnotiť atmosféru v miestnosti. Jeho emocionálne chápanie je jednoducho veľmi odlišné od priemerného človeka. Ak má niekto depresiu alebo úzkosť, súcitíme s ním, ak však má Aspergerov syndróm, povieme, že je kretén. Naučila som sa orientovať v mnohých verziách jeho osobnosti, ktoré mení veľmi rýchlo. Od jeho pokojnej verzie, keď je ochotný ísť na festival Burning man, vyspať sa na pohovke a dať si polievku z konzervy, až po démonickú verziu, keď upadne do depresie a stiahne sa do búrky vo svojom mozgu. Démonický režim spôsobuje veľa chaosu, ale zároveň mu pomáha dokončiť, čo si zaumieni.“
Začiatkom roka 2022 - po roku, ktorý sa niesol v znamení tridsaťjeden úspešných štartov rakiet spoločnosti SpaceX, predaja takmer milióna áut Tesla a toho, že sa stal najbohatším človekom na svete, sa Musk skľúčene vyjadril o svojom nutkaní vyvolávať drámy. „Musím zmeniť svoje myslenie, aby som nebol v krízovom režime, v ktorom som už asi štrnásť rokov, alebo pravdepodobne väčšinu svojho života.“
Elon Musk je z generácie fanatických hráčov počítačových hier –„sopliakov“, ktorí zachytili internetovú vlnu a zbohatli na technológiách. U neho ale ide o viac - má víziu. Chce zachrániť ľudstvo kolonizovaním Marsu.
Na Muskovi ma fascinuje, že sa nikdy nevzdal, hoci v priebehu jeho podnikania stál niekoľkokrát na hrane útesu a akoby zázrakom sa z toho vždy dostal, ako keď mu došli peniaze po prvých troch neúspešných štartoch rakiet Falcon 1. Spoločnosť SpaceX totiž nemala nikoho kto by jej kryl náklady. Nemala zmluvu typu „náklady plus marža“, zaplatené dostala len vtedy, keď úspešne odštartovala rakety, alebo splnila určité míľniky na rozdiel od spoločnosti Lockheed, ktorá profitovala vždy, aj keď došlo k oneskoreniu. Musk sa často pohyboval na hrane zákonov. Teslu udržiaval nad vodou počas prvej polovice roka 2008 vďaka tomu, že siahol na vklady, ktoré mu zákazníci zložili ešte na nevyrobené autá. Bolo to kontroverzné rozhodnutie, ale on trval na svojom: „Buď to urobíme, alebo sme skončili. Mark Juncosa, jeho spriaznená duša mu vravel: “Kamoško, prečo sa dočerta nevzdáš jednej z tých dvoch spoločností? Ak SpaceX prehovára k tvojejmu srdcu, zbav sa Tesly.“
Ako to dopadlo, čo všetko musel urobiť, aby zachránil obe spoločnosti a veľa iného nájdete v knihe. Zvlášť zaujímavá kapitola sa venuje tomu, čo všetko musel podniknúť na záchranu Tesly, potom čo sa ukázalo, že na dvoch výrobných linkách vo Fremonte nebolo možné vyrobiť päťtisíc áut týždenne a v dohľadnom čase ani nebolo v silách postaviť nový závod. V knihe sa dozviete aj čo znamená „algoritmus“, ďalej jeho obavy o bezpečnosť umelej inteligencie, kúpa Twitteru a veľa informácií, ktoré nenájdete na Wikipédii, ani nikde inde.
Slovami Elona Muska: „Každému, koho som urazil, chcem len povedať, že som prišiel s novou verziou elektromobilov a mám v pláne poslať ľudí na Mars vo vesmírnej lodi. Mysleli ste si, že zároveň budem pohodový, normálny chlapík?“
Po prečítaní knihy som si uvedomil viacero vecí, najmä tú, ako ďaleko sme my tu na Slovensku od diania vo svete. Ako v tom vtipe: stanica tichá, stanica pustá, telegrafné drôty do diaľky ubiehajú, kde v xxx tu lístky predávajú.
Knihu vrelo odporúčam. Príjemné čítanie.