Microsoft a Google čaká skvelá budúcnosť v oblasti umelej inteligencie

AI má potenciál stať sa jednou z najdôležitejších a najprínosnejších technológií, aké boli kedy vynájdené.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Vzťah OpenAI a Microsoft

OpenAI začínala ako startup v roku 2015 s myšlienkou rozvíjania umelej inteligencie, ktorá by bola prospešná pre ľudstvo. Medzi jej zakladateľov patria Elon Musk, Sam Altman, Ilya Sutskever a ďalší. Ich cieľom bolo vytvoriť umelú všeobecnú inteligenciu (AGI), ktorá by dokázala plniť akúkoľvek úlohu, ktorú dokáže ľudská myseľ, a zároveň by bola etická a transparentná.

V roku 2019 sa OpenAI rozdelila na dve časti: neziskovú OpenAI Nonprofit a spoločnosť OpenAI LP (Limited Partnership), ktorá je obmedzeným partnerstvom s cieľom získať viac kapitálu a talentov. OpenAI nie je verejne obchodovanou spoločnosťou, ale jej hodnota sa v súčasnosti podľa niektorých odhadov pohybuje okolo 10 miliárd dolárov. Najväčším partnerom je Microsoft, ktorý investoval 1 miliardu dolárov v roku 2019 a ďalšie miliardy dolárov v roku 2023 a hneď v tom istom roku spustil asistenta umelej inteligencie s názvom Copilot, , ktorý je dostupný v ich vyhľadávači Microsoft Bing. OpenAI LP je spoločnosť, ktorá môže vytvárať zisk z komerčného využitia svojich AI produktov a služieb. OpenAI LP je čiastočne vlastnená a kontrolovaná OpenAI Nonprofit.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vytvorené aplikáciou Designer - Tvorca obrázkov (DALL-E 3)
Vytvorené aplikáciou Designer - Tvorca obrázkov (DALL-E 3) 

OpenAI spolupracuje s rôznymi partnermi, ale najmä s Microsoftom, ktorý jej poskytuje cloudové služby Azure. Toto partnerstvo zahŕňa viacročné, viacmiliardové investície do AI, spoločný vývoj a nasadenie špecializovaných superpočítačových systémov, využívanie modelov OpenAI v produktoch a službách Microsoftu a výhradné poskytovanie cloudu Azure pre všetky pracovné zaťaženia OpenAI. Služba Azure OpenAI je rozhranie, ktoré umožňuje prístup k výkonným jazykovým modelom OpenAI, ako sú GPT-4, Codex, DALL-E a ďalšie.

Vzťah DeepMind a Google

Spoločnosť DeepMind začínala ako startup v roku 2010. Založili ju  Demis Hassabis, Shane Legg a Mustafa Suleyman, ktorí mali veľkú ambíciu: „Vyriešiť inteligenciu a potom pomocou nej vyriešiť všetko ostatné.“ Zaoberala sa pokročilým výskumom umelej inteligencie a chcela nájsť svätý grál AI: umelú všeobecnú inteligenciu, kognitívny systém rovnako široký ako ľudský mozog a schopný plniť širokú škálu úloh a možno prekonať najväčšie hrozby pre civilizáciu. Preslávila sa so svojimi AI modelmi, ktoré dokázali hrať videohry, šachy, go a ďalšie hry na vysokej úrovni. Vyvíjala AI systémy, ktoré dokázali predvádzať úžasné schopnosti, ako napríklad rozpoznávať tváre, prekladať jazyky, generovať obrázky, skladať hudbu, predikovať štruktúru proteínov a ďalšie. DeepMind však čelila aj rôznym problémom, ako napríklad vysokým finančným stratám, etickým dilemám, sporom s Googlom o autonómiu a kontrolu ako i konkurencii od iných AI spoločností a organizácií, čo napokon viedlo, že ju  v roku 2014 kúpil Google za 500 miliónov dolárov. Bol to pre Google výhodný obchod, lebo takto získal prístup k celému ich výskumu. Google sa v tom čase tiež zaoberal vývojom umelej inteligencie. V roku 2011 vznikol výskumný tím pod názvom Google Brain a v roku 2013 získal startup DNNResearch Inc. vedený Geoffreyom Hintonom, popredným výskumníkom v oblasti hlbokého učenia. Hinton sa stal členom tímu Google Brain a prispel k jeho rozvoju.

SkryťVypnúť reklamu

V apríli 2023 sa Google Brain zlúčil s divíziou DeepMind a vytvoril novú divíziu s názvom Google DeepMind. Tento krok bol motivovaný snahou urýchliť prácu na AI v reakcii na konkurenciu od OpenAI ChatGPT, výsledkom ktorej je ich model Gemini – najväčší a najschopnejší model AI. Gemini je od základov postavená na multimodalite – bezproblémové uvažovanie naprieč textom, obrázkami, videom, zvukom a kódom.

Vytvorené aplikáciou Designer - Tvorca obrázkov (DALL-E 3)
Vytvorené aplikáciou Designer - Tvorca obrázkov (DALL-E 3) 
Rad cloudových TPU v5p AI akceleračných superpočítačov v dátovom centre Google
Rad cloudových TPU v5p AI akceleračných superpočítačov v dátovom centre Google 

Demis Hassabis - spoluzakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Google DeepMind:

„Umelá inteligencia má potenciál stať sa jednou z najdôležitejších a najprínosnejších technológií, aké boli kedy vynájdené.“

Ján Škerko

Ján Škerko

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  320
  •  | 
  • Páči sa:  11 965x

Kto som? To je zaujímavá otázka, ale nie na mňa. K tomu by sa mohli vyjadriť ľudia, čo ma poznajú. Ale ak mám predsa len napísat pár viet, tak som ako duchaplný vlk oháňajúci sa palicou. A dôchodca. Moje motto je: s pevnou, ostrou a jasnou mysľou vpred. Som človek, ktorý chce niekedy reagovať na dianie okolo nás. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,068 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

215 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu